Formowanie wtryskowe to masowa produkcja cechująca się powtarzalnością kształtu i wymiaru. Dzięki wykorzystaniu robotów współpracujących wydajność pracy zostanie znacznie podniesiona, a produkcja zoptymalizowana.

Formowanie wtryskowe – automatyzacja

Nowe technologie w postaci cobotów doskonale sprawdzają się w procesach produkcyjnych, takich jak formowanie wtryskowe. Ramię robota może zastąpić człowieka przy odbieraniu i odkładaniu wypraski z formy w wyznaczone miejsce. Umieszczone nad formą wtryskową precyzyjnie i szybko odbierze wypraskę w czasie znacznie krótszym, niż zrobiłby to człowiek. Dynamiczność działania robota i powtarzalność sprawiają, że proces produkcyjny zostaje znacznie skrócony, a wydajność podniesiona. Robot współpracujący może zostać dostosowany do różnych modeli wtryskarek. Konieczne jest także wyposażenie go w narzędzia chwytne, dostosowane do kształtu i powierzchni wyprasek. Mogą to być chwytaki, przyssawki lub inne końcówki. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych robotów formowanie wtryskowe zostanie zautomatyzowane, a człowiek, zamiast wykonywać monotonną pracę, będzie tylko kontrolował jakość produktu.

Roboty współpracujące na każdym etapie produkcji

Wdrożenie cobotów w cykliczny proces przetwórstwa tworzyw sztucznych, jakim jest formowanie wtryskowe, jest szybkie, sprawne i nie wymaga specjalnych uzdolnień. Można je z łatwością dostosować do nowej konfiguracji i zaprogramować do kolejnych zadań. W małej firmie roboty od Universal Robots mogą obsługiwać różne etapy procesów produkcyjnych. Ich niewielka waga i rozmiary pozwalają na szybką zmianę stanowiska pracy. Dla ułatwienia instalacji opcja interfejsu maszyny do formowania wtryskowego ma nie tylko moduł złącza w skrzynce sterowniczej, ale także okablowanie potrzebne do połączenia z urządzeniem do formowania wtryskowego. Dzięki przyjaznym dla użytkownika szablonom programowania wdrożenie robota nie zajmuje dużo czasu.

Zalety stosowania robotów

Nowoczesne coboty to urządzenia o niewielkiej wadze posiadające udźwig w zależności od modelu od 11 do 16 kg. Przykładem jest model UR3e, który ma możliwość obrotu o 360 stopni na wszystkich przegubach i nieograniczoną możliwość obrotu na przegubie końcowym. Dzięki temu potrzebuje niewiele miejsca, by manipulować sprawnie detalami. Jest to najbardziej elastyczny cobot na rynku, który może pracować razem z pracownikami, nie stanowiąc dla nich żadnego zagrożenia. Zaawansowana technologia sprawia, że w kontakcie z człowiekiem robot zmniejsza się automatycznie, eliminując ryzyko bezpośredniego kontaktu i urazu. Możliwe jest zaprogramowanie urządzenia tak, by zwalniało prace ciężkich maszyn w obecności człowieka i przywracało pełną prędkość działania po jego oddaleniu się. Z pomocą automatu formowanie wtryskowe odbywa się bezpiecznie i wydajnie, a pracownicy odciążeni są od monotonnych, męczących czynności.

Roboty współpracujące optymalizują wydajność wtryskarek, a ponadto podnoszą jakość i tempo produkcji. Równocześnie zwiększają bezpieczeństwo pracowników. Są sposobem na rozwój firmy przy pomocy niewielkiej inwestycji, która szybko się zwraca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here