Płyty CD i DVD od lat zaliczają się do najpopularniejszych nośników. Można dzięki nim słuchać ulubionej muzyki, oglądać filmy, uczyć się czy docierać do szerszej publiczności z ciekawie przedstawioną ofertą biznesową, a przygotowanie takich płyt najlepiej powierzyć profesjonalistom.

Wybór nośnika

Płyty kompaktowe powstały w latach 70-tych ubiegłego wieku. Szybko zdobyły dużą popularność i częściowo zastąpiły używane do tej pory płyty winylowe – kompakt jest mniejszy, bardziej poręczny, ma większą pojemność. Znajdujące się na płycie CD informacje są zakodowane cyfrowo, a do ich odczytania potrzebne jest światło lasera optycznego. Standardowa płyta CD mieści 80 minut dźwięku lub dane o wielkości do 700 MB.

Podobnym nośnikiem jest dysk DVD. Wygląda tak samo jak płyta kompaktowa, ale może pomieścić znacznie więcej danych, dlatego w codziennym użyciu służy głównie do nagrywania filmów, które nie mieszczą się na CD, choć oczywiście można na niej umieścić też całkiem inne materiały.

Produkcja płyt na dużą skalę

Na prywatny użytek zwykle wystarczy komputerowa nagrywarka i prosty program do wypalania płyt, jeśli jednak materiał ma być profesjonalny i skierowany do szerszego grona odbiorców, warto zdecydować się na profesjonalne tłoczenie płyt w XDiSC. Klient musi tylko dostarczyć materiał źródłowy oraz potwierdzić wielkość swojego zamówienia.

Pierwszym krokiem w masowym tłoczeniu płyt jest sprawdzenie jakości przesłanego materiału. Następny etap to glass mastering, czyli laserowe wypalenie materiału na szklanym krążku z światłoczułą powłoką, po czym płyta poddawana jest metalizowaniu i trafia do komory galwanicznej, gdzie powleczona zostaje cienką warstwą niklu. Ową warstwę oddziela się od glassu i dokładnie sprawdza pod kątem parametrów mechanicznych, optycznych i elektrycznych – tak właśnie powstaje matryca, na podstawie której będą wytłaczane płyty.

Samo tłoczenie płyt odbywa się w specjalnych wtryskarkach. Krążki powstają z kryształków poliwęglanu,  do ich uformowania niezbędne jest wysokie ciśnienie. Wytłoczona płyta zostaje pokryta cienką warstwą aluminium i zabezpieczona lakierem. Na wytłoczonych płytach można umieszczać dowolne nadruki, zgodnie z życzeniem klienta, po czym płyta ląduje w zaprojektowanym wcześniej pudełku i jest już gotowa do dystrybucji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj