W ostatnim latach rynek e-commerce doskonale się rozwinął. Duży wpływ na to miał wybuch pandemii Covid-19, ale po jej zakończeniu nadal utrzymuje się wzrostowa tendencja. Prowadzenie własnego sklepu internetowego nie jest niczym trudnym, można skorzystać z gotowych rozwiązań technologicznym. Do prowadzenia sklepu online nie jest potrzebna wiedza specjalistyczna, a potrzebny wkład pracy jest naprawdę niewielki.

Jak zacząć zakładanie sklepu internetowego?

Osoby zastanawiające się nad założeniem sklepu internetowego za pewnie mają już jakiś pomysł na biznes, ale prowadzą stacjonarną sprzedaż produktów. Zaletami uruchomienia sklepu internetowego jest:

  • oszczędność czasu,
  • niższe koszy prowadzenia działalności,
  • atrakcyjna prezentacja oferty,
  • większe grono potencjalnych klientów,
  • skuteczna budowa wizerunku marki.

Platforma do utworzenia sklepu internetowego

Wybór odpowiedniej platformy jest ważnym elementem zakładania nawet prostego sklepu internetowego. Wybrane narzędzie wpływa na dalsze funkcjonowanie sklepu, dlatego warto dobrze przeanalizować dostępne opcje. Dobra platforma powinna posiadać dostęp do pomocy, najlepiej w ojczystym języku. Warto także sprawdzić, czy jest przyjazna procesowi pozycjonowania produktów w wyszukiwarce Google (SEO), jakie ma możliwości oraz opcje dostosowywania. Ważna jest także łatwość obsługi, ponoszone koszty i suport.

Sklep internetowy wewnętrzny czy na stronie?

Prosty sklep internetowy można stworzyć na dwa sposoby: może być integralnym elementem strony internetowej lub osobnym narzędziem powstałym na dedykowanej platformie. Sklep na stronie umożliwia połączenie sprzedaży wraz z informacjami na temat produktów lub bardziej szczegółową prezentacją oferty. Do otworzenia sklepu internetowego na platformie e-commerce konieczne jest skorzystanie z jednej, z dostępnych na rynku platform. Rozwiązanie to charakteryzuje się pewnymi ograniczeniami. Aby zmieniać jego grafikę lub go rozbudowywać konieczne są płatne wtyczki, lub wiedza z zakresu kodowania.

Sklep stworzony na własnej stronie internetowej można dowolnie zmieniać, zwłaszcza jeśli posiada się odpowiedni program do tworzenia i edycji stron internetowych. Jest to ważny, choć często pomijany temat, a wyróżniający się wśród innych sklep internetowy pozwala pozyskać więcej klientów. Wybór odpowiedniej platformy jest ważny, należy wybrać opcję dostosowaną do swoich potrzeb i możliwości.

Jak założyć własny sklep?

Pierwszym krokiem, przy zakładaniu sklepu internetowego powinno być dokładne rozpisanie jego struktury, np. na kartce papieru. Trzeba zdecydować, czy przeznaczyć na sklep osobną sekcję strony internetowej, czy będzie on elementem tej strony. Produkty, które będą oferowane powinny zostać podzielone na kategorie. Cała struktura sklepu musi być przejrzysta i zachęcać potencjalnych klientów do zakupów.

Atrakcyjny wygląd sklepu internetowego jest bardzo istotnym elementem budowy sklepu. Warto sprawdzić u konkurencji, jak inni rozwiązują niektóre kwestie. Dla potencjalnego klienta najważniejsza jest łatwość obsługi i przejrzystość. Im łatwiej dokonać zakupu, tym więcej zamówień wpłynie. Na stronie należy utrzymywać ład, proporcje i symetrie elementów. Podstawą każdego sklepu internetowego jest dobra nawigacja i układ strony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj