Windows 10 to system operacyjny, który swoją premierę miał w lipcu 2015 r. Miał on być odpowiedzią twórców na liczne uwagi użytkowników, dotyczące niedoskonałości systemu Windows 8. Nowa wersja została w większym stopniu dostosowana do urządzeń bez ekranów dotykowych, np. komputerów. Windows 10 do dziś cieszy się popularnością. Jak wynika z danych serwisu NetMarketShare, w kwietniu 2020 r. Windows 10 był najpopularniejszym systemem na świecie, był bowiem zainstalowany na 56,08% osobistych komputerów.

Jak powstawał system Windows 10?

Informację o tym, że Microsoft pracuje nad nową wersją systemu Windows podano już pod koniec 2013 roku. Miało być to dopracowanie i uaktualnienie poprzedniej wersji – Windowsa 8. Kodowa nazwa projektu brzmiała: Threshold.  Celem tego projektu było powstanie jednolitej platformy dla Windows, Windows Phone i Xbox One. Główną zmianą, jaką ujawniono już w roku 2014 było, inspirowane nieco Windowsem 7, nowe menu korzystające tylko z części ekranu. Ten pomysł połączono z inspiracją z Windowsa 8, czyli płytkami aplikacji na drugiej części ekranu. Windows 10 miał być najbardziej wszechstronną i ujednoliconą wersją systemu. Co ciekawe, do tej pory twórcy nie wyjaśnili, dlaczego najnowszy system postanowili nazwać Windows 10, a nie 9.

Wydanie systemu operacyjnego Windows 10

W czerwcu 2015 twórcy potwierdzili, że  29 lipca 2015 r. będzie dniem wydania systemu Windows 10. Osoby posiadające poprzednie wersje systemu, miały dostać tę nowszą w formie aktualizacji. Miało to za zadanie przybliżyć uaktualnienia praktykowane w Windowsie do tych, które mają miejsca w przypadku innych systemów, np. MacOS. Microsoft po wydaniu Windows 8, skupił się na tym, by traktować swój system operacyjny bardziej jako swego rodzaju przestrzeń dla usług online i sklepów z aplikacjami, niż jedynie jako podstawę licencji systemu.

Edycje systemu Windows 10

Windows 10 wydany został aż w 14 edycjach, z podziałem na wersje podstawowe, te do instalacji w organizacjach oraz te o specyficznej dla danego typu urządzeń funkcjonalności. Niektóre z nich mają wyższą ochronę, inne narzędzia adaptujące dla programistów. Konieczne było też wydanie wersji dla Korei Południowej, tak by system dopasowany był do tamtejszych wymogów prawnych.

Funkcje Windowsa 10

Interfejs użytkownika w systemie Windows 10 zmienia się w zależności od rodzaju urządzenia, z którego korzysta użytkownik. Nowa funkcja o nazwie Continuum gwarantuje płynne przejścia między trybami pracy interfejsu na laptopach lub innych urządzeniach z dodatkową klawiaturą. W momencie, gdy klawiatura jest podłączana, osoba zainteresowana może odpowiedzieć na zapytania, czy chce przełączyć się na tryb interfejsu użytkownika, który jest dostosowany dla klawiatury i myszy, czy pozostać w trybie przystosowanym dla dotykowych ekranów. Co więcej, w systemie Windows 10 dodane nowy system wirtualnego pulpitu, czyli tzw. Task View. Wybranie przycisku Task View pozwala wyświetlić wszelkie otwarte okna i dowolnie je przełączać.

Powyższe funkcje oraz wiele innych dodatków sprawiło, że system Windows 10 zyskał wielu zwolenników i uznany został za najlepszy, wydany do tej pory, system Microsofta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here