Wiele wiemy o postaci Sherlocka Holmesa. To nie tylko bohater książkowy. Dzisiaj jego perypetie przedstawiane są również w formie filmów, seriali, a nawet komiksów. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jego twórcą jest Arthur Conan Doyle. Co warto wiedzieć o człowieku, który stworzył tak ponadczasowe książki kryminalne? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Kim był Arthur Conan Doyle?

Arthur Conan Doyle zmarł w 1930 roku, kiedy na świecie panowała zupełnie inna rzeczywistość. A jednak jego książki kryminalne okazały się na tyle uniwersalne, że mimo upływu niemal stu lat nadal są rozchwytywane wśród czytelników. To prawdziwa klasyka gatunku, po którą zdecydowanie warto sięgnąć. Co ciekawe, sam autor nie był z wykształcenia pisarzem. Ukończył bowiem studia medyczne i początkowo prowadził praktykę lekarską. Nie miał łatwego życia. Mimo arystokratycznych korzeni jego rodzina przybrała bowiem raczej patologiczny charakter. Ojciec Arthura Conana Doyle’a był alkoholikiem i narkomanem. Wielokrotnie znęcał się – zarówno nad swoimi dziećmi, jak i żoną. Ta natomiast, by zapewnić swoim pociechom jak najlepszy byt dorabiała jako praczka. Mimo trudnego startu Arthur Conan Doyle zrobił jednak oszałamiającą karierę. Był cenionym medykiem, ale z czasem postanowił zamienić to zajęcie na pisarstwo.

Jakie książki kryminalne pisał Arthur Conan Doyle?

Arthur Conan Doyle znany jest przede wszystkim z książek kryminalnych, których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes. Do jego najważniejszych powieści z tej serii należy „Pies Baskerville’ów” oraz „Studium w szkarłacie”. To właśnie te książki kryminalne przyniosły mu największy rozgłos. Pisał jednak także powieści historyczne, fantastyczno-naukowe, sensacyjne i książki niebeletrystyczne. Wiele uwagi poświęcał spirytyzmowi raz badaniu historii starożytnych Greków. Na wyróżnienie z tych „innych” powieści Arthura Conana Doyle’a zasługuje przede wszystkim „Zaginiony świat”, który później został wielokrotnie zekranizowany.

Książki kryminalne z nietuzinkowymi bohaterami

Książki kryminalne Arthura Conana Doyle’a zyskały ogromną popularność przede wszystkim ze względu na nietuzinkowych bohaterów, których umieścił w swoich powieściach. Oczywiście Sherlocka Holmesa nie trzeba nikomu przedstawiać. Podobnie jak Johna Watsona, czyli wiernego pomocnika tego detektywa. Niektórzy twierdzą, że John Watson był nawet swoistym alter-ego samego autora. Podobnie jak on służył bowiem w armii podczas II wojny brytyjsko-afgańskiej, a także był lekarzem. Na uwagę zasługują jednak także inni bohaterowie książek Arthura Conana Doyle’a, w tym w szczególności prof. George Edward Challenger, czyli ekscentryczny naukowiec znany ze swojego głębokiego przekonania o własnej nieomylności.

Artykuł powstał we współpracy z https://matfel.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here