Czym jest sztuczna inteligencja? W dużym skrócie jest to próba powtarzania ludzkich zachowań przez maszyny lub komputery. Mówimy więc o bardzo szerokim zakresie działań, od dość prostych, aż po najbardziej zaawansowane, wymagające superkomputerów i bardzo skomplikowanych algorytmów. Ze względu na dużą rozbieżność dziedzin, w których pojawia się AI, zaczęto ją rozróżniać – między innymi na słabą i silną. Jaka jest między nimi różnica? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Silna i słaba sztuczna inteligencja – co to oznacza?

Wyodrębniając silną i słabą sztuczną inteligencję, naukowcy chcą wskazać na ich uniwersalność. Jest to też namacalny przykład na to, jakie osiągnięcia stoją jeszcze przed ludźmi, a co udało się osiągnąć dotychczas. W niemal każdej sytuacji, zadaniem sztucznej inteligencji jest wykonywanie pracy dotychczas przypisywanej ludziom, ale szybciej, a nawet lepiej.

Przykładem mogą być algorytmy chat botów, które są w stanie jednocześnie prowadzić konwersacje z wieloma osobami naraz. Czasem ich zachowanie ciężko jest wręcz odróżnić od ludzkiego. Podobnie wygląda kwestia różnych asystentów (Asystent Google lub Siri) – opierają swoją pomoc o wyniki wyszukiwania Internetu, działając przy tym w mgnieniu ok.

W przypadku algorytmów wykonujących tylko określone zadania, mówimy o słabej sztucznej inteligencji. O silnym AI powiemy natomiast wtedy, kiedy algorytmy maszyny potrafią same się uczyć, dysponują wszechstronnymi umiejętnościami. Takie systemy posiadają też sporą wiedzę i umieją ją wykorzystać w dość kreatywny sposób – nie tylko korzystając z dostępnej w Internecie informacji, ale także kierując się dedukcją i swoim doświadczeniem. Silna i słaba sztuczna inteligencja różnią się więc od siebie stopniem zaawansowania i pewnego rodzaju samodzielności.

Co potrafi słaba inteligencja, a do czego służy silna?

O słabej inteligencji możemy mówić w przypadku urządzeń, programów i maszyn, które wykonują określone działania. Człowiek wprowadza do nich pewne dane wejściowe lub wykonuje określone akcje (np. wypowiada komendę głosową, wciska dany przycisk, itp.), a algorytmy znajdują odpowiedź najlepszą dla danej sytuacji. Urządzenia wyposażone w takie algorytmy otaczają nas z każdej strony. Słabe AI posiada nasz smartfon, tłumacz Google, a czasem nawet lodówka, która poinformuje właściciela, że skończył się jakiś produkt.

Często silna i słaba sztuczna inteligencja idą ze sobą w parze. Najbardziej zaawansowane algorytmy, wykorzystujące uczenie maszynowe i dysponujące ogromną mocą obliczeniową, mogą wykorzystywać te mniej zaawansowane systemy dla zwiększenia swojej efektywności. Silna sztuczna inteligencja w wielu aspektach znacznie przewyższa zdolności człowieka. Przydaje się podczas najbardziej zaawansowanych prac badawczych, a także w firmach IT. Potrafi samodzielnie znajdować przyczyny występowania problemów i rozwiązywać je

Czy sztuczna inteligencja to nasza przyszłość?

Zdecydowanie tak. Z pewnością można stwierdzić, że urządzenia wykorzystujące coraz bardziej zaawansowaną sztuczną inteligencję będą w niedalekiej przyszłości jeszcze bardziej popularne, niż dziś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj