Staranne zaplanowanie urlopu z pewnością pozwoli zoptymalizować jego koszty. Przede wszystkim trzeba liczyć się z tym, co jest dla nas bardziej opłacalne, podróżowanie na własną rękę czy wykupienie wycieczki za pośrednictwem biura podróży. Decydując się na wycieczkę zorganizowaną, warto sprawdzić, co jest wliczone w cenę, często atrakcje i bilety wstępu np. do muzeów wiążą się z dodatkową opłatą. Wyjazd na własną rękę pozwoli nam na wyszukanie promocji, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Jednak znalezienie okazji wymaga czasu. Tanie bilety lotnicze czy promocje na noclegi szybko znikają, więc jeśli uda nam się coś wybrać, liczy się czas. Jak szukać oszczędności planując wyjazd?

Kiedy najtaniej wyjedziemy na wakacje?

Wakacje w mniejszym miejscu to nie tylko oszczędność naszych pieniędzy, ale także swoboda w poruszaniu się i mniejsze kolejki do restauracji. Najlepszym i zarazem najtańszym terminem wyjazdu na wakacje będzie okres przed sezonem, czyli kwiecień – czerwiec, lub po sezonie, czyli wrzesień – październik. Jeśli zatem masz swobodę w podejmowaniu takiej decyzji i zależy Ci na zoptymalizowaniu kosztów, wybierz taki termin, który będzie oferować najtańsze opcje.

Samodzielne gotowanie

Przygotowywanie własnych posiłków na wakacjach będzie również wytchnieniem dla Twojego portfela. Kupuj w sklepach, w których miejscowi zaopatrują się. Możesz popytać ludzi mieszkających na miejscu o przepisy na miejscowe dania lub sprawdzić przepisy w Internecie na stronach kulinarnych. W każdym miejscu, niezależnie gdzie pojedziesz, będzie sklep spożywczy, w którym zrobisz wszystkie niezbędne zakupy. Pamiętaj, to tylko i wyłącznie od Ciebie zależy czy wolisz zaoszczędzić pieniądze na gotowaniu w domu, czy będziesz stołować się w restauracji, czyli nieco bardziej budżetowej opcji.

Wymiana walut w banku

Tutaj mamy kilka propozycji do wyboru. Z jednej strony możemy nasze pieniądze wymienić stacjonarnie w banku lub zrobić to za pośrednictwem kantoru internetowego. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie założenie konta walutowego i wpłacenie na niego waluty, która jest podstawową walutą kraju do którego zmierzamy. W ten sposób płacąc za granicą unikniemy transakcji walutowych i tym samym, dodatkowych kosztów. Co więcej, waluty zakupione w takiej formie, są na naszym koncie i płacimy po jak najniższym kursie.

Która waluta będzie najlepsza?

Najbardziej uniwersalnym środkiem płatności za granicą jest euro. Wymiana jest możliwa w kantorze – stacjonarnym lub internetowym oraz w banku. Euro jest środkiem płatniczym, który będzie zawsze do zastąpienia w stosownym miejscu na świecie. Plusem posiadania euro jest więc fakt, że gdy nie wydamy gotówki podczas tegorocznego urlopu, pozostałe euro będzie możliwe do wymienienia w miejscu naszego zamieszkania.

Najważniejszą kwestią, która musimy rozumieć podczas wymieniania naszej gotówki jest fakt, za ile kupimy nasze waluty i gdzie znajdziemy najbardziej opłacalny kurs. Na zarobku walutowym wytwarza się cała działalność wszystkich kantorów wymiany. Zasada jest bardzo prosta, ważne jest kupowanie walut jak najtaniej, tak, aby sprzedać jak najdrożej. Tradycyjny kantor może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem jeśli lubisz kontakt z drugim człowiekiem. W ten sposób możemy zyskać możliwość negocjacji oraz przede wszystkim anonimowość.  Ceny są tu zwykle wyższe, bo i koszty spore: trzeba utrzymać lokal, pracownik itp. Zwykle, im więcej chcemy, aby taki serwis miał taką cenę otrzymamy. Są także wady: wymiana jest tylko gotówkowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj