na paletach

Umiejętne zabezpieczenie ładunku przewożonego na palecie to mniejsze ryzyko strat podczas transportu, magazynowania i dystrybucji. W ofercie firm zajmujących się produkcją sprzętu dedykowanego szeroko pojętej branży logistycznej znaleźć można różne systemy do zabezpieczania ładunków na paletach. Zwykle wykorzystuje się do tego specjalne folie, taśmy i pasy transportowe. W transporcie towarów drobnicowych sprawdzić mogą się również nadstawki paletowe, czyli siatkowe obudowy do palet.

Zabezpieczenie folią stretch

Jedną z najczęściej stosowanych metod zabezpieczania ładunków na paletach jest ich owinięcie folią stretch. Procedurę owijania można wykonać ręcznie lub z wykorzystaniem specjalnych owijarek, co wpływa na przyspieszenie całego procesu. Odpowiednio naciągnięta folia jest materiałem wytrzymałym, niepodatnym na rozciąganie, który dobrze zabezpiecza towar znajdujący się w opakowaniach jednostkowych. Chroni przed przesuwaniem się ładunku na palecie i inaczej niż ażurowe nadstawki paletowe, zabezpiecza go również przed zabrudzeniem, a do pewnego stopnia także przed wilgocią. Gdy na palecie chcemy przewieźć towar luzem, wówczas lepszym rozwiązaniem niż folia jest nadstawka paletowa. Siatkowy kosz zapobiega przemieszczaniu się luźnego ładunku. Co ważne, nadbudowy mogą być również sztaplowane.

Zastosowanie siatkowych obudów do palet

Charakteryzująca się ażurową konstrukcją nadstawka paletowa to sprawdzone rozwiązanie w transporcie ładunków drobnicowych, przewożonych luzem, a także ładunków ciężkich, których tradycyjna folia stretch nie jest w stanie utrzymać na miejscu, przytwierdzonych do powierzchni palety (wówczas stosuje się dodatkowe taśmy i pasy, ale jest to rozwiązanie uciążliwe i znacznie bardziej pracochłonne). Mające formę dużych koszy, metalowe nadstawki paletowe stosuje się m.in. w transporcie niektórych typów płodów rolnych, zwłaszcza dużych i ciężkich owoców, na przykład arbuzów. Taki sprzęt może być stosowany przy transporcie drewna opałowego luzem oraz wielu innych towarów, które nie wymagają jednostkowego pakowania. Ze względu na możliwość sztaplowania nadstawek istnieje opcja przewozu na jednej palecie większej ilości towaru.

Stosując sprawdzone rozwiązania, takie jak owijanie palet folią stretch czy nakładając na paletę nadstawki ażurowe, możemy skutecznie zabezpieczyć przewożony towar, zmniejszając tym samym ryzyko jego przypadkowego zsunięcia się z palety podczas transportu. Oczywiście palety załadowane do samochodu dostawczego lub umieszczone na naczepie ciężarówki należy jeszcze zabezpieczyć specjalnymi pasami transportowymi, dzięki czemu nie będą przesuwały się podczas jazdy.

Artykuł powstał we współpracy z https://magazynuj.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here