drukarka magazyn

W handlu, głównie w branży e- commerce, czas to pieniądz. Od sprawnego, szybkiego wysłania towaru zależy sukces finansowy firmy i zadowolenie klienta. Tymczasem pakowanie, etykietowanie i zlecanie paczek to czasochłonnych proces. Jak można go przyspieszyć? Najlepiej kupić odpowiednią drukarkę do etykiet wysyłkowych.

Czy drukarka etykiet jest nam potrzebna?

Jeśli wysyłamy dużo paczek, a przesyłanie towarów przez firmę kurierską jest podstawą działalności (jak w sklepie internetowym), to dobra drukarka etykiet jest koniecznością. Zwłaszcza, że większość firm kurierskich wymaga od nadawców samodzielnego drukowania dokumentów i naklejania ich na paczki. Nie jest oczywiście problemem, gdy korzystamy z usług kuriera rzadko. W tym przypadku do wydruku etykiety sprawdzi się nawet zwykła drukarka laserowa czy atramentowa. W sytuacji jednak, gdy wysyłki mają charakter cykliczny i masowy, wówczas powinniśmy zaopatrzyć się w urządzenie, które zostało stworzone do tego typu pracy i jest zintegrowane z większością systemów do obsługi kurierskiej – w termiczną drukarkę etykiet. Drukarki tego typu mają zazwyczaj niewielkie rozmiary i wyposażone są w zestaw funkcji pozwalających na szybki wydruk etykiet dla różnych firm kurierskich.

Jakie są wymagania dotyczące etykiety wysyłkowej?

Etykiety wysyłkowe zawierają istotne informacje, które pozwalają kurierowi na szybkie i bezproblemowe dostarczenie przesyłki. Prawidłowe oznakowanie paczki ma kluczowe znaczenie dla pomyślnej dostawy. Etykiety wysyłkowe firm kurierskich mogą się od siebie różnić wyglądem czy rozmiarami, ale zawierają zestaw podobnych informacji jak: dane adresata, adres zwrotu, unikalne instrukcje dotyczące dostawy, numer artykułu, skalowalny kod kreskowy czy waga paczki.

Jaka drukarka do listów przewozowych?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, które mogą być wykorzystywane do druku etykiet kurierskich. Istnieją również urządzenia ściśle wyspecjalizowane w druku tego typu dokumentów. Wybór odpowiedniej drukarki oczywiście uzależniony jest od potrzeb firmy.

Przy zakupie drukarki etykiet kurierskich warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.

  • Czy drukarka będzie bez problemu współpracować z systemem wdrożonym w firmie?
  • Czy drukuje właściwy rozmiar etykiet?
  • Jak szybko drukuje etykiety?
  • Czy wydruki będą trwałe i wyraźne?

Rodzaj wydruku

Przy przygotowywaniu etykiet wysyłkowych najczęściej korzysta się z jednej z dwóch rodzajów drukarek: termicznej lub termotransferowej. Różnią się one od siebie technologią wydruku.

W przypadku drukarek termicznych druk jest bezpośrednio wypalany na powierzchni pod wpływem ciepła. Tego typu drukarki etykiet wysyłkowych są chętnie stosowane ze względu na niskie koszty eksploatacji. Do wydruku nie jest potrzebny ani tusz, ani toner. Pewną wadą etykiet przygotowywanych na drukarkach termicznych jest słaba odporność na działanie światła i czynników zewnętrznych, co w przypadku przesyłek międzynarodowych może być pewnym utrudnieniem.

Znacznie lepszym rozwiązaniem pod tym względem są drukarki termotransferowe. W urządzeniach tego typu dodatkowym elementem jest taśma, której barwnik w wyniku podgrzania jest transferowany na drukowaną powierzchnię dając tym samym wyraźny, trwały i odporny na działania warunków zewnętrznych wydruk. Etykiety drukowane w ten sposób na pewno nie wyblakną i nie ulegną zatarciu, a nadruk wraz z kodami kreskowymi i danych adresowymi będzie cały czas widoczny.

Gabaryty i wielkość druku

W zależności od potrzeb można wybierać między drukarką biurkową lub przemysłową. Ta pierwsza sprawdzi się w biurach i małych magazynach oraz w sytuacji, gdy ilość wydruków jest przeciętna. W przypadku gdy nakład druku jest znacznie większy (duże sklepy internetowy, duże magazyny, hale produkcyjne), wówczas należy zaopatrzyć się w drukarkę przemysłową.

Rozmiar etykiet wysyłkowych

Istotne jest również, aby urządzenie było w stanie drukować etykiety w rozmiarach stosowanych przez konkretnego przewoźnika.

Połączenie między drukarką, a oprogramowaniem

Warto także przyjrzeć się, w jaki sposób drukarka będzie podłączona do komputera. Większość drukarek etykiet można podłączyć przez USB, a także przez port szeregowy (RS-232), port równoległy lub Ethernet. Istnieją również modele, które mogą łączyć się przez Wi-Fi lub Bluetooth, co ułatwia przenoszenie drukarki etykiet i bez wątpienia usprawnia pracę przy pakowaniu przesyłki.

Szybka i dopasowana do potrzeb drukarka etykiet wysyłkowych może znacznie przyspieszyć proces przygotowywania wysyłek w przedsiębiorstwie. W ten sposób zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć na poprawę innych procesów zachodzących w firmie.

Zapraszam do przeczytania poradnika wyboru drukarki etykiet który uzupełni wiedzę w tym temacie Poradnik: Jak wybrać odpowiednią drukarkę etykiet?

Możesz skontaktować się również z naszym doradcą w SEBITU aby pomógł wybrać najlepsze urządzenie dla Ciebie z rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here