aplikacje do rozpoznawania muzyki

Każdy z nas zna moment, w którym słyszy świetną piosenkę w radiu, jednak nie może zdobyć jej tytułu. Na szczęście zostało wynalezione proste narzędzie, które umożliwia nam uzyskanie upragnionej nazwy. Jak? Wystarczy do tego użyć aplikacji do rozpoznawania muzyki. Na rynku mamy wiele takich rozwiązań. Czym się różnią?

Jak to wygląda?

Modernistyczne rozwiązania rodem z Doliny Krzemowej umożliwiają nam pozyskanie tytułu piosenki, która właśnie leci tle. Jak się jednak okazuje, to nie wszystko. Ponadto jesteśmy w stanie ustalić wykonawcę utworu, wyświetlić jego tekst i to od momentu, który właśnie słyszymy. W związku z tym z aplikacji, których głównym zadaniem jest rozpoznawanie nazwy piosenki, jesteśmy w stanie także uzyskać szczegółowe dane na jej temat, czy całego albumu. Każdy z nas woli sięgnąć po smartfona i po prostu wcisnąć jeden przycisk niż wpisywać przeróżne zapytania w wyszukiwarce.

Aplikacje do rozpoznawania muzyki, jakie zostaną zaraz przedstawione, zajmują bardzo mało miejsca, dlatego z pewnością każdy znajdzie dla nich miejsce w swoim smartfonie. Warto wybrać tą, która będzie dopasowana do naszych wymagań, aby później dziękować samemu sobie, kiedy usłyszmy zapierającą dech w piersiach piosenkę.

Rozpoznawanie muzyki – Internet niemalże niezbędny

Wszyscy możemy domyślić się, że na naszych smartfonach w żaden magiczny sposób nie zostały umieszczone wszystkie piosenki z całego świata. Cały proces rozpoznawania muzyki odbywa się poprzez wykorzystanie zdalnych serwerów zatem, żeby się z nimi połączyć, należy włączyć w swoim telefonie internet.

W związku z tym, jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdy słyszymy ciekawą piosenkę, a nie mamy dostępu do internetu, będziemy musieli jej szukać standardowymi sposobami? Ku naszej radości nie. Część z poniżej przedstawionych aplikacji umożliwia nam zapisanie tagów czy utworów, które będziemy mogli, porównać jakiś czas później. Dlatego tytuł utworu, jaki będzie przez nas wyczekiwany, poznamy, kiedy podłączymy się do sieci.

Shazam

Nie ma co się oszukiwać, to właśnie Shazam jest najpopularniejszą aplikacją służąca do rozpoznawania utworów muzycznych. Może się ona pochwalić milionami pobrań, zarówno na systemach Android, jak i iOS. Kiedy piosenka nie jest zakłócona żadnymi innymi dźwiękami, aplikacja będzie w stanie go rozpoznać nawet w sekundę.

Ponadto aplikacja pozwala nam na bezpośredni zakup rozpoznawanej piosenki, pokazuje nam dodatkowe informacje o danej piosence, wyświetla koncerty czy teledyski dostępne w serwisie YouTube, a także umożliwia dzielenie się szukanymi piosenkami na serwisach społecznościowych. Mamy również możliwość otrzymania tekstu piosenki od momentu, w którym ją rozpoznaliśmy oraz zapisania lokalizacji GPS, gdzie ją usłyszeliśmy. Dostęp do najczęściej szukanych utworów sprawia, że w bardzo łatwy sposób będziemy w stanie znaleźć nowe piosenki.

Ogromnym plusem tej aplikacji, jaki niestety jest zarezerwowany jedynie dla użytkowników Androida, jest możliwość korzystania z wygodnego widżetu, pozwalającego nam na skanowanie muzyki, bez uciążliwego przeglądania list z aplikacjami. Nie możemy jednak zapomnieć, że po pierwszym zainstalowaniu aplikacji konieczne będzie połączenie z internetem, aby sfinalizować instalację. Następnie będziemy mieli możliwość zapisywani tagów utworów także bez dostępu do internetu.

SoundHound

Twórcy tej aplikacji zapewniają, że jest to narzędzie, które najszybciej na świecie rozpoznaje utwory oraz wykonawców. W rzeczywistości potwierdzenie tych słów jest bardzo trudne, gdyż konkurenci radzą sobie z tym samym zadaniem w nie więcej niż kilka sekund. Wielkim plusem tego rozwiązania jest funkcja, która pozwala nam na odgadywanie piosenek, które sami będziemy śpiewać. Nie ma co się jednak oszukiwać, odrobina talentu wokalnego się przyda, albo nasze utwory nie zostaną rozpoznane. Dokładnie tak samo, jak u konkurentów mamy do dyspozycji listę piosenek, które są poszukiwane przez innych użytkowników. Opcje społecznościowa również zostały dodane, także bez problemu możemy dzielić się swoimi wyszukiwaniami.

Rozpocznawacz piosenek – musiXmatch

Z kolei ta aplikacja chwali się, że ta aplikacja oferuje swoim użytkownikom największą bazę piosenek, z których możemy korzystać. Ich liczba sięga 6 milionów, a repertuar jest dostępny aż w 20 językach. Czym ta aplikacja odróżnia się od innych? Jest ona również odtwarzaczem, dlatego jesteśmy w stanie z jej poziomu zarządzać swoimi utworami, które już mamy na telefonie. Oczywiście niezapomniana także o wyszukiwaniu piosenek po nazwach, tytułach czy wyłącznie tekstach. Mamy także możliwość uzyskania informacji o danym albumie oraz gdzie go łatwo zakupić.

MusicID

Jest bardzo prosta aplikacja. Zarezerwowana jest dla osób, które jedyne co wymagają to rozpoznawanie muzyki i nic więcej. Nie znajdziemy tutaj żadnych zbędnych funkcji. Jej interfejs charakteryzuje się minimalizmem oraz jest bardzo czytelny. Z obsługą poradzi sobie każdy, a po rozpoznaniu muzyki ujrzymy jedynie najistotniejsze informacje na jej temat.

TrackID

Jest to aplikacja, którą możemy pobrać jedynie na telefony z Androidem. Cechuje się ona bardzo ciekawym interfejsem, a kilka milionów pobrań świadczy o jej wiarygodności. W tym narzędziu nie spotkamy takich funkcji jak przeglądania utworów. Mamy jednak możliwość uzyskania danych o wykonawcy oraz pobrania utworu na swój telefon. Taka przyjemność będzie nas jednak kosztowała, co twórcy aplikacji rekompensują brakiem reklam.

Czy takie programy do rozpoznawania muzyki mogą się pomylić?

Gdy po raz pierwszy zobaczymy taką aplikację, z pewnością będziemy nią zachwyceni. Niestety jednak w centrach handlowych czy dużych sklepach, kiedy szum jest bardzo duży, muzyka jest zakłócana. Może to prowadzić do problemów z rozpoznaniem utworu. Aplikacje te, jeśli mają problem ze znalezieniem utworu, wyświetlają nam informacje o jego braku. Możemy się jednak spotkać z sytuacjami, kiedy odnaleziona piosenka nie będzie tą, którą właśnie słyszymy. Są to jednak bardzo rzadkie chwile. Jeśli chcemy mieć pewność, że rozpoznana przez aplikację piosenka jest tą, którą słyszymy, możemy skorzystać z funkcji rozpoznawania kilka razy.

Jak działa aplikacja do rozpoznawania muzyki Shazam [Film]

 

1 KOMENTARZ

  1. Ja używam Shazam. Pokazałem to również swojej dziewczynie, bo ciągle mnie pytała o tytuły piosenek. Od tej pory mam spokój 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj