Standard HDMI (High Definition Multimedia Interface) jest obecnie dominującym interfejsem do przesyłania treści multimedialnych wysokiej rozdzielczości. Głównym zadaniem tego interfejsu jest transmisja nieskompresowanego, cyfrowego sygnału AV oraz danych sterujących za pomocą jednego kabla podczas łączenia ze sobą dowolnych, zgodnych ze standardem urządzeń. Złącza HDMI znajdziemy więc w telewizorach, amplitunerach, projektorach, laptopach, dekoderach, odtwarzaczach Blu-ray, kartach graficznych czy konsolach.

Od czasu powstania w 2002 roku standard ten był wielokrotnie udoskonalany, wprowadzano kolejne funkcje, ulepszenia i oczywiście obsługę coraz to wyższych rozdzielczości. Obecnie najnowszym, dostępnym do kupienia przewodem jest kabel HDMI 2.1 , który wypiera stopniowo kable w standardzie 2.0

W przypadku braku zgodności w zakresie rozdzielczości, częstotliwości sygnałów, czy wersji HDCP pomiędzy kablem a podpiętym urządzeniem obraz nie zostanie wyświetlony lub pojawią się zakłócenia w odbiorze zarówno dźwięku jak i obrazu. Bardzo ważne jest więc aby dobrać odpowiedni rodzaj i standard kabla HDMI do sprzętu jaki posiadamy.

kabel HDMI

Co nowego pojawia się w standardzie HDMI 2.1 i czy warto w niego zainwestować?

Przede wszystkim kabel HDMI 2.1 zapewnia dużo większą przepustowość w porównaniu do popularnego obecnie standardu 2.0. Szybkość transmisji danych na poziomie 48 Gbit/s w porównaniu do poprzedniego modelu (18Gbit/s) to zwiększenie aż o 30 Gbit/s. Dzięki temu maksymalna wspierana rozdzielczość to 8k przy odświeżaniu 60Hz oraz 4k 120Hz. Przewód HDMI w standardzie 2.1 pozwala także na kompatybilność z dynamicznym HDR oraz VRR (Variable Refresh Rate) czyli zmienną częstotliwość odświeżania – jest to bardzo istotne w grach, w których liczba wyświetlanych co sekundę klatek nie jest stała.

Z innych ulepszonych funkcji warto wspomnieć o eARC czyli usprawnionej wersji protokołu Enhanced Audio Return Channel. Dzięki temu możliwe jest dwukierunkowe przesyłanie dźwięku o dużej przepustowości, między innymi w formatach Dolby Atmos i DTS:X. Protokół eARC gwarantuje także idealną synchronizację dźwięku i obrazu. Kolejną nową funkcją jest QMS czyli szybsze przełączanie różnych multimediów. Dzięki temu możemy uniknąć czarnego obrazu czarnego ekranu np. przy przełączaniu pomiędzy treściami o różnej liczbie klatek na sekundę.

kabel HDMI 2.1

Certyfikacja kabli HDMI – po co powstała i jak rozpoznać certyfikowany kabel

Obecnie wielu sprzedawców elektroniki wprowadza do swojej oferty kabel HDMI certyfikowany . Jest to przewód który został poddany testom w Autoryzowanym Centrum Testowym (ATC) i ma przyznany przez światową organizację HDMI Forum oficjalny certyfikat jakości. Kupując certyfikowany kabel HDMI mamy pewność że przeszedł wyśrubowane wymogi organizacji, a jego parametry techniczne są przebadane i zgodne z rygorystycznymi wytycznymi.

Każdy oryginalny kabel HDMI z certyfikatem Ultra High Speed powinien posiadać na opakowaniu unikalny kod QR z hologramem Ultra Certified Cable. Dzięki temu certyfikację możemy łatwo zweryfikowaać poprzez oficjalną aplikacje na telefon. Wystarczy zeskanować dany kod QR aby wyświetlił się komunikat informujący o prawdziwości oznaczenia i tym samym potwierdzający certyfikację.

Czy warto zainwestować w kabel HDMI 2.1?

Kable HDMI w standardzie 2.1 w szybkim tempie zyskują na popularności wraz z pojawiającymi się na rynku telewizorami 8K, konsolami nowej generacji jak Xbox Series X czy PlayStation 5 a także kartami graficznymi z serii GTX 20 i 30 które obsługują gry w 4K 120Hz. Najnowsze standardy sprzętu powinny nas zainteresować jeśli chcemy uzyskać dźwięk i obraz w najwyższej osiągalnej technologii. Powszechny obecnie standard  HDMI 2.0 obsługuje co prawda 4K Ultra HD jednak ta technologia będzie pomału wypierana przez wyższe częstotliwości obrazu. Warto również wspomnieć, że kable HDMI 2.1 są kompatybilne wstecznie ze standardami 2.0 czy 1.4 warto więc o nich pomyśleć nawet jeżeli obecnie jeszcze nie posiadamy w domu sprzętu typu telewizor 8K czy nowej konsoli – będą prawidłowo funkcjonować z obecnym urządzeniem jak również w przypadku zakupu nowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj