Wzmacniacz do Wi-Fi jest często wybieranym rozwiązaniem, aby poprawić jakość sygnału emitowanego przez router. Powody mogą być różne – słaba jakość urządzenia albo specyficzny rozkład domu lub biura. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu do wzmacniania sygnału Wi-Fi?

Wzmacniacz Wi-Fi – jak działa urządzenie?

Na początku warto dowiedzieć się, jak właściwie działa to urządzenie. Wzmacniacz Wi-Fi jest także nazywany repeaterem lub retransmiterem. Jego główne zadanie to połączenie dwóch punktów, czyli routera, który jest bezpośrednio podpięty do sieci, a także urządzeń, które z niej korzystają – smartfonów, tabletów czy komputerów.

Dzięki wzmacniaczowi połączenia w pomieszczeniach znajduje się znacznie więcej fal radiowych, które podnoszą jakość emitowanego sygnału. Po podłączeniu urządzenia, Internet jest dostarczany do każdego miejsca w domu lub biurze w takim samym stopniu.

Na co zwrócić uwagę, kupując wzmacniacz do Wi-Fi?

Pierwszym aspektem jest częstotliwość. Powinna ona obsługiwać pojedyncze pasma 2,4 GHz lub podwójne 2,4 GHz i 5 GHz. Warto pamiętać, że tańsze produkty zazwyczaj obsługują wyłącznie pojedyncze pasma 2,4 GHz, a droższe zarówno 2,4 GHz, jak i 5 GHz i są oznaczone jako Dual Band.

Kompatybilność urządzenia

Kolejna kwestia to zgodność ze standardami – kompatybilność jest niezwykle ważna, jeżeli chodzi o integrację pomiędzy routerem a retransmiterem. Wzmacniacz do Wi-Fi powinien być zgodny z takimi standardami, jak IEEE 802.11 a/b/g/n; IEEE 802.11 b/g/n lub IEEE 802.11 a/b/g/n/ac. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się zazwyczaj w karcie produktu. Jeżeli użytkownik chce się upewnić, że urządzenie się sprawdzi, powinien wybrać uniwersalny przedłużacz, współpracujący z dowolnymi routerami 802.11 a/b/n/ac.

Bezpieczeństwo połączenia

Innym kryterium, na które warto zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo. Większość wzmacniaczy powinno obsługiwać protokół WPA2-PSK, czyli jeden z najwyższych poziomów ochrony, który jest proponowany użytkownikom domowym. Zawsze należy się upewnić, czy urządzenie spełnia te wytyczne.

Jak poprawić jakość łącza internetowego?

Jakość połączenia zależy między innymi od tego, z jakiego pakietu internetowego korzysta użytkownik. Aby sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak powinno, warto wykonać test prędkości Internetu na stronie SpeedTest.pl.

Wykonując test prędkości Internetu, można sprawdzić, czy na pewno urządzenia transmitujące sygnał są głównym problemem. Warto również zweryfikować, jaki rodzaj Internetu jest dostarczany do domu lub biura i czy jest on oparty na łączu symetrycznym. Za najlepszy rodzaj połączenia uważa się Internet światłowodowy symetryczny, gdyż zapewnia on taką samą prędkość zarówno pobierania, jak i wysyłania danych. Taki Internet światłowodowy oferuje dostawca INEA. Charakteryzuje się on dużą stabilnością i bezpieczeństwem, a prędkość wysyłania i pobierania danych osiąga wielokrotnie więcej niż 1 Gb/s.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj