Druk 3D jest technologią, która zdobywa coraz większą popularność. Urządzenia do produkcji elementów trójwymiarowych mają szerokie zastosowanie w wielu sektorach przemysłu.

Na czym polega druk 3D – charakterystyka technologii

Druk 3D nie bez powodu jest coraz częściej wykorzystywaną technologią w wielu dziedzinach gospodarki. Urządzenia do produkcji elementów trójwymiarowych stosowane są w praktycznie każdym dużym sektorze biznesowym, od przedsiębiorstw zajmujących się produkcją części samochodowych, po firmy z branży odzieżowej. Ich zastosowanie jest tak różnorodne, że urządzenia te są również doceniane przez sektor medyczny. Wykorzystuje się je do wytwarzania wstawek, czy protez. Jednak, na czym tak właściwie polega druk 3D?

Technologia ta wykorzystuje projektowanie wspomagane komputerowo, nazywane również CAD. Dzięki niemu możliwe jest wytwarzanie trójwymiarowych elementów metodą warstwową. Ze względu na wykorzystywaną technologię, drukowanie 3D jest również nazywane produkcją addytywną.

Co jest niezbędne do druku 3D?

Elementem niezbędnym do drukowania 3D, jest przede wszystkim drukarka, ale także inne elementy, o których również warto wspomnieć. Jest to, chociażby specjalny materiał o konsystencji proszku, czy programy służące do projektowania, umożliwiające zapisywanie danych w formacie .STL lub OBJ.

Jak działa drukarka 3D – system funkcjonowania nowoczesnej metody tworzenia

Działanie drukarki 3D opiera się na kilku etapach. W pierwszej kolejności do urządzenia przesyłany jest plik z projektem. Następnie odbywa się slicing, czy krojenie modelu 3D na setki, a nawet tysiące warstw. Przekazywanie pliku może odbywać się, na przykład za pomocą USB, SD lub łącza Wi-Fi. Dlatego warto sprawdzić, zanim wybierze się konkretny model, czy ma takie funkcje lub chociażby jedną z nich.

Dobre drukarki 3D – czym się charakteryzują?

Drukarka 3D powinna być przede wszystkim prosta w obsłudze. Wybierając model, który należy złożyć samemu, warto zdecydować się na tę ofertę, która zawiera produkt łatwy w montażu. Jednym z takich artykułów, jest drukarka Prusa MK3S.

Urządzenie przeznaczone jest do druku elementów o wymiarach 250 × 210 × 210 mm. To, co wyróżnia drukarkę 3D Prusa MK3S to zupełnie nowy i ulepszony ekstruder, a także czujnik filamentu IR. Oprócz tego drukarka 3D Prusa MK3S wyposażona jest w magnetyczny stół z wymiennymi płytami ze stali sprężynowej, które są pokryte PEI.

Gdzie wykorzystywane są funkcje drukarek 3D?

Drukarki 3D wykorzystywane są w praktycznie każdej branży. Dobrym przykładem, jest na przykład sektor motoryzacyjny. Jak nietrudno się domyślić, drukarki 3D – również takie jak Prusa MK3S – znakomicie nadają się do wytwarzania niedużych i precyzyjnych elementów. Jednak dotyczy to nie tylko produkowania części dla nowych modeli samochodów, lecz także dla starszych, gdzie niezwykle trudno znaleźć jakościowy element zamienny.

Oprócz tego, drukarki 3D wykorzystywane są w sektorze medycznym. Podobnie, jak i w przypadku części samochodowych, umożliwiają tworzenie elementów, które pomagają utrzymać ludzi w zdrowiu i dobrej kondycji. Służą także do wytwarzania protez.

Ostatnim zastosowaniem jest branża odzieżowa. Drukarki 3D, które pozwalają na stworzenie małego elementu zgodnie z projektem, stosowane są na przykład do produkcji podeszew, ramek do okularów przeciwsłonecznych, czy drobnej biżuterii lub czapek. Wymienione zalety działania drukarek 3D, a także ich szerokie zastosowanie sprawia, że warto mieć je w swoim wyposażeniu lub chociaż zapoznać się lepiej z ich sposobem funkcjonowania i możliwościami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj