Obecnie niemal każdy korzysta z Internetu. Zdecydowanie zbyt mało osób zdaje sobie jednak sprawę, że ich aktywność w sieci jest cały czas monitorowana i śledzona. Ratunkiem jest korzystanie z VPN, który zabezpiecza połączenie i chroni prywatność użytkownika. Co to jest VPN i dlaczego warto z niego korzystać? Przeczytaj i sprawdź.

Prywatność w Internecie, czyli co to jest VPN

Dla większości osób zachowanie pewnych spraw tylko dla siebie lub ewentualnie dla grona najbliższych ma ogromne znaczenie. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że logując się do Internetu, niemal całkowicie pozbawia się prywatności w zakresie aktywności online. Prywatne informacje mogą zaś być niezwykle cenne, a w niepowołanych rękach niebezpieczne. Dlatego warto się chronić! W jaki sposób? Najprościej skorzystać z VPN.

Łącząc się standardowo z Internetem, udostępniasz dostawcy Internetu szereg danych związanych z Twoją aktywnością. Następnie trafiają one do właścicieli stron internetowych i sieci reklamowych – to właśnie dlatego zwykle widzisz reklamy związane z Twoją aktywnością i zainteresowaniami. Owe dane mogą również zostać pozyskane przez instytucje rządowe i rozmaite służby. Jeśli korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi (np. w miejscu pracy, w szkole, w kawiarni), te same informacje mogą bardzo łatwo trafić w niepowołane ręce. Hakerzy, łącząc się z tą samą publiczną siecią, nierzadko monitorują aktywność użytkowników. Mogą też modyfikować ruch, np. przekierowując Cię na fałszywą stronę internetową i przechwytując w ten sposób dane, implementując złośliwe oprogramowanie lub podmieniając pobierane pliki. Wówczas zagrożenie staje się bardzo poważne!

Co to jest VPN? Jest to wirtualna sieć prywatna (ang. Virtual Private Network). W skrócie odpowiada ona za szyfrowanie danych przesyłanych przez Internet, dzięki czemu są one bezpieczne, a tożsamość użytkownika sieci chroniona. Korzystanie z VPN jest obecnie bardzo proste. Jednocześnie jest to skuteczna metoda ochrony prywatności w sieci.

Jak działa VPN?

Jak to dokładnie działa? VPN, zgodnie ze swoją nazwą, tworzy dla użytkownika prywatne połączenie z Internetem. Zmieniane są adres IP i lokalizacja użytkownika, a także szyfrowane są wszystkie dane. Dzięki temu nikt, nawet wprawiony haker, nie może uzyskać dostępu do danych wysyłanych i odbieranych przez użytkownika ani sprawdzić, jakie strony dany użytkownik odwiedza. Połączenie przez VPN można sobie wyobrazić jako odseparowany tunel, do którego nikt inny nie ma dostępu.

Kiedy warto stosować VPN?

Wiesz już mniej więcej, co to jest VPN, ale pozostaje jeszcze dowiedzieć się, dlaczego warto go stosować i kiedy okazuje się najbardziej przydatny. Największe korzyści, jakie płyną z tego rozwiązania to:

  • ukrycie swojej aktywności w sieci – nikt nie lubi być podglądany, a VPN to jedyna skuteczna metoda, by zatrzeć ślady swoich działań w Internecie;
  • ukrycie swojego adresu IP – adres IP zapewnia prosty sposób na namierzenie fizycznej lokalizacji dowolnego użytkownika Internetu, ale dzięki VPN można ją maskować;
  • ominięcie cenzury i ograniczeń regionalnych – dzięki VPN możesz udawać, że znajdujesz się w innym kraju, a dzięki temu np. odblokować dostęp do konkretnych stron czy materiałów; ma to szczególne znaczenie dla osób przebywających na terytoriach znanych z dużych ograniczeń w dostępie do niektórych usług internetowych (jak np. Chiny, Arabia Saudyjska, Rosja, Białoruś);
  • zabezpieczenie przed cyberprzestępcami – szczególnie podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi.

Tak naprawdę VPN przyda się każdemu, ponieważ jako jedyny zapewnia całkowitą prywatność i wysoki poziom bezpieczeństwa podczas surfowania w Internecie.  Eksperci rekomendują korzystanie z wirtualnego serwera przy każdym połączeniu z siecią!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj