Pakowanie ładunku jest jednym z najważniejszych aspektów wielkogabarytowego transportu morskiego. Jako że ponad 90% światowego handlu odbywa się za pośrednictwem oceanu, większość ładunków narażona jest na uszkodzenia podczas transportu statkiem. Dodatkowo popyt na fracht morski nieustannie rośnie, dlatego ważniejsze niż kiedykolwiek jest upewnienie się, że duże przesyłki są odpowiednio zapakowane i zabezpieczone.

Jakie czynniki stanowią zagrożenia dla dużych przesyłek wysyłanych drogą morską?

Najbardziej niszczycielskim czynnikiem są warunki atmosferyczne panujące na otwartych wodach, w tym: wilgoć, wiatr, sól morska, skrajnie niskie i wysokie temperatury, oraz zmiany ciśnienia. Dlatego opakowania do transportu morskiego muszą chronić przed wszystkimi z tych czynników.

Weź także pod uwagę uszkodzenia mechaniczne, ruchy statku podczas podróży morskiej i aktywność w punktach przeładunkowych. Zabezpieczenia przesyłek są testowane za każdym razem, gdy statek unosi się na falach, gdy kontenery są transportowane na ciężarówkach i gdy przesyłki podnoszone są przez wózki widłowe, a nawet suwnice bramowe.

Ale przemieszczanie ładunku i warunki atmosferyczne to nie jedyne ryzyko. Weźmy pod uwagę osoby, które obsługują przesyłki na lądzie. Ładunek może zostać upuszczony, przetoczony, popchnięty, przeciągnięty w sposób, który spowoduje jego uszkodzenie.

Dodatkowo większość pracowników w całym łańcuchu dostaw nie ma pojęcia, z czym tak naprawdę mają do czynienia. Dlatego wysokiej jakości opakowania tychy, prawidłowe pakowanie i etykietowanie zapewni także, że przewoźnik i inne strony wyraźnie zrozumieją wszelkie ograniczenia dotyczące ładunku.

Nawet duże przesyłki dzielą zazwyczaj przestrzeń z ładunkami innych nadawców, ponieważ wszystkie towary są skonsolidowane w jednym kontenerze, dlatego, dlatego warto wspomnieć, ze zabezpieczenia dużych przesyłek można podzielić na dwie grupy:

  • Opakowania, które są odpowiedzialnością sprzedawcy wysyłającego towar, w których skład wchodzą np: pudełka z kartonu, palety, wypełniacze do paczek, taśma pakowa, folia stretch, folia bąbelkowa, pianka PE i inne. W ATK opakowania dostępne są także opakowania przemysłowe z dodatkowymi zabezpieczeniami, takimi jak worki antykorozyjne i wskaźniki transportowe monitorujące dane techniczne przesyłki.
  • Zabezpieczenia stosowane przez przewoźnika, który mus się upewnić, że kontener jest całkowicie zapakowany, aby zminimalizować ryzyko przesuwania się ładunku z boku na bok. Dodatkowo luźne przedmioty zabezpiecza się klinami i pasami.

Wskazówki dotyczące zabezpieczania dużych przesyłek wysyłanych drogą morska

  1. Używaj mocnych i wytrzymałych pudeł

Zawsze najlepiej jest używać solidne i wytrzymałe opakowania wielkogabarytowe, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia dużych przesyłek. Pudła w ofercie ATK opakowania wykonane są z 5-7 warstw tektury falistej o gramaturze 1000-1300 g, dzięki czemu karton jest sztywny oraz trwały i bez problemu wytrzyma długi rejs, nawet jeśli przesyłki będą umieszczone jedna na drugiej.

  1. Użyj dyspensera do taśmy pakowej oraz wysokiej jakości taśmy

Jak wspomnieliśmy, kontener, w którym wysyłane są wielkogabarytowe towary, będzie podlegał ekstremalnym zmianom temperatury. Upewnij się zatem, że taśma pakowa jest wysokiej jakości i nie jest wykonana z taniego materiału. Taśma o niższej jakości ma tendencję do utraty swojej „lepkości” podczas transportu i pękania, zwiększając w ten sposób ryzyko uszkodzenia się pudeł.

  1. Paletyzuj przesyłkę

Upewnij się, że ładunek jest spaletyzowany za każdym razem, gdy jest to możliwe, aby ułatwić obsługę wózkami widłowymi. W rzeczywistości wielu przewodników jako jeden w wymogów stawia fakt, że przesyłki muszą nadawać się do sztaplowania. Podczas paletyzacji upewnij się, że najcięższy ładunek znajduje się na dole, a najlżejszy na górze. Dostępne są opakowania typu KIT, które są połączeniem kartonu z paletą, tak więc rozwiązanie to jest idealnym sposobem na transport dużych przesyłek drogą morską.

  1. Mądrze owiń ładunek

Podczas pakowania ładunku, należy owinąć go folią stretch, lub folią bąbelkową, które stanowią prosty, ale zarazem niezawodny sposób na zabezpieczenie towaru przed szkodliwymi czynnikami. Owiń przesyłkę ciasno i od dołu do góry.

  1. Prawidłowo oznakuj przesyłkę

Oznacz swój ładunek wyraźnie i zgodnie z wymaganiami dotyczącymi rodzaju wysyłanego towaru. Jeśli ładunek jest delikatny lub może być umieszczany tylko na górze, należy wyraźnie oznaczyć te szczegóły na opakowaniu. Zminimalizuje to ryzyko niewłaściwego obchodzenia się z ładunkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj