Niedawno natknąłem się na wielu freelancerów pytających, czy potrzebują księgowego.

To słuszne pytanie, ponieważ kiedy rozpoczynasz działalność lub jeśli Twoja firma znajduje się na etapie największego apetytu (a nie na ulubionym etapie biesiadowania), zdroworozsądkowe jest pytanie o to, gdzie wydajesz swoje pieniądze.

Wszyscy lubimy wydawać pieniądze na ciekawe rzeczy, takie jak marketing. Po tym wszystkim, jeśli pieniądze są ograniczone, łatwo jest uzasadnić wydatki na nową stronę internetową lub kilka ulotek, ponieważ mają one potencjał, aby wnieść wkład w biznes, który jest Ci potrzebny.

Jednak płacenie komuś, aby złożył zeznanie podatkowe nie jest aż tak ekscytujące, a jego wartość nie zawsze jest tak oczywista.

Podczas gdy zagadnienie „nie potrzebuję księgowego” jest zazwyczaj powitane przez chór innych freelancerów krzyczących, że robią to z nie lada prostotą, nie czuję, że jest to tak proste.

Tak więc, jako księgowy przedstawiam moją listę rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji w sprawie przyjęcia księgowego.

Być może odpowiedź brzmi „nie”. Nie potrzebujesz go.

Czy uważasz, że Twój biznes i sprawy podatkowe są proste?

Zdaję sobie sprawę, że możemy siedzieć tutaj i debatować, co tak naprawdę oznacza proste. Ale to jeden z powodów, dla których nie lubię zabawy na imprezach.

Jeśli jesteś samozatrudniony i Twoja działalność sprowadza się do wystawiania jednej lub dwóch faktur miesięcznie, a Twoje wydatki są w dużej mierze regularnymi poleceniami zapłaty, to powiedziałbym, że Twoja działalność jest prosta, a księgowy może nie być Ci potrzebny.

To znaczy, że jeśli Twoi klienci płacą Ci z góry za pracę, zaczynasz kupować duże elementy wyposażenia, takie jak furgonetka lub samochód albo zaczynasz brać pożyczkę lub umowę finansową, to ja bym wziął księgowego. Są to kawałki, na których widziałem kilka prawdziwych perełek błędu. Niektóre z nich były dość kosztowne.

Czy prowadzisz handel za pośrednictwem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jeśli handlujesz za pośrednictwem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to naprawdę polecam, abyś od pierwszego dnia pozyskał księgowego. A w niektórych przypadkach, może nawet kilka dni wcześniej, ponieważ myślę, że warto jest sprawdzić u księgowego, czy założenie spółki z o.o. jest naprawdę dla Ciebie właściwe.

To powiedziawszy, jeśli czujesz się pewnie ze swoimi umiejętnościami księgowymi i ponownie, jeśli Twój biznes jest prosty, istnieją narzędzia, które umożliwią Ci samodzielne rejestrowanie swoich kont.

Są firmy, które pozwalają na bezpłatne tworzenie i przesyłanie skróconych rachunków bezpośrednio przez ich stronę internetową. W internecie można znaleźć firmy, które sprzedają indywidualne licencje na tworzenie pełnych kont dla Urzędu Skarbowego, jak również zeznania podatkowego firmy. Jeśli było coś, o czym wspomniałem w tym akapicie, czego nie jesteś pewien, to prawdopodobnie warto zatrudnić księgowego.

Czy czujesz się pewnie przy swoich kontach?

Czy czujesz się pewnie w kwestii finansów? Czy rozumiesz księgowość? Czy możesz przeczytać zestaw kont?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „nie” lub jeśli myśl o złożeniu zeznania podatkowego lub prowadzenie ksiąg rachunkowych sprawia, że jesteś zdenerwowany, to powinieneś mieć księgowego.

Jeśli korzystasz z usług księgowego, nie jesteś z nim związany przez całe życie. Spróbuj wybrać miłą, przyjazną księgową. Bądź z nimi szczery, że chciałbyś się czegoś nauczyć. Poproś ich, aby sprawdzili Twoją księgowość i przekazali informacje zwrotne. Sprawdź dokumenty, które wysyłają.

Nie ma powodu, dla którego nie można zatrudnić księgowego do momentu kiedy zaczynasz czuć się pewniej, a następnie spróbuj samemu przygotować księgi.

Pamiętaj tylko, że bardzo niewielu księgowych będzie pobierało mniejsze opłaty za sprawdzenie twojej pracy. Możesz też skorzystać z rabatu za błędy w poprzednich zeznaniach podatkowych.

Więc, jeśli czujesz się pewnie, to zdecyduj się samodzielną pracę. Jeśli nie, to zatrudnij księgowego.

Czy stać Cię na księgowego?

Rozumiem, że księgowi nie zawsze są najtańsi. Powiedziałbym, że średnie koszty początkowe zeznania podatkowego z rozliczeniami na własny rachunek to około 2000 złotych, a mały zestaw kont spółki freelancer Limited to 3500 złotych.

Jeśli ceny te sprawiają, że pocisz się trochę, to polecam poszukanie w najbliższej okolicy czegoś w budżecie. Powinieneś być w stanie uzyskać uczciwego księgowego na stronie internetowej.

Inną opcją jest spojrzenie na księgowych. Niewielu z nich rozszerzyło zakres swoich usług na zwrot podatku, dzięki czemu można się tu targować. Być może jednak nie powinieneś, jeśli jesteś spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czy planujesz prowadzić listę płac lub zarejestrować się jako płatnik VAT?

Płace i VAT to dwa dodatki księgowe, które mogą szybko stać się bardzo skomplikowane.

Jeśli masz zamiar tylko prowadzić listę płac dyrektorów, to możesz być w porządku. Jeśli używasz modułu płac oprogramowania księgowego, to możesz nawet czuć się pewnie, aby uruchomić listę płac dla kilku pracowników.

Możesz również czuć się pewnie z VAT. Dodaj VAT od sprzedaży, odlicz VAT od wydatków. Zapłać różnicę do Urzędu Skarbowego. Praca wykonana. Ponownie, oprogramowanie księgowe może w tym pomóc.

Ale jeśli któreś z nich sprawia, że czujesz się niepewnie lub zdenerwowany, to możesz chcieć zatrudnić księgowego.

Albo jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteś na właściwym poziomie podatku VAT lub jeśli pracownica ma zamiar udać się na urlop macierzyński i nie jesteś pewny, jak sobie z tym poradzić, to powinieneś zatrudnić księgowego.

Co powinieneś zrobić, jeśli nadal nie jesteś pewien, czy potrzebujesz księgowego?

Nie ma na to prostej odpowiedzi.

Jeśli skorzystasz z usług księgowego, możesz ryzykować wypłatę pieniędzy na coś, co może Ci się wydawać, że możesz zrobić sam.

Jeśli nie masz księgowego, możesz ryzykować błędne wypełnienie zeznania podatkowego lub nieprawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Możesz otrzymać grzywnę. Możesz przepłacić część podatku. Wybrać niewłaściwy system podatku VAT i zakłócić przepływy finansowe.

Możesz nawet wybrać złego księgowego i w końcu zrobić wszystko powyższe. Ale to bardzo rzadkie. Nie chcę Cię przestraszyć.

Ale jeśli znajdziesz się z odrobiną wolnego czasu, może połączyć się z kilkoma księgowymi w mediach społecznościowych. Odwiedź kilka stron internetowych. Poczuj się jak księgowi, którzy specjalizują się w Twojej branży lub wybranym oprogramowaniu księgowym, lub mają kolorystykę marki, która Ci odpowiada. Cokolwiek sprawia, że czujesz się komfortowo.

Następnie, gdy poczujesz się gotowy, zatrudnij księgowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj