Bilans jest uznawany za najważniejszy dokument z całego sprawozdania finansowego w spółce akcyjnej. W rzeczywistości jest to podstawa, dzięki której można zapoznać się z kondycją finansową firmy. Może ona posłużyć do wstępnej oceny, czy warto w ogóle brać pod uwagę inwestycję w tą spółkę. Bilans posiada wiele pozycji i nie każdy, szczególnie początkujący inwestor, zdaje sobie sprawę, jakie informacje są tu najważniejsze. Tak naprawdę wystarczy jeden wgląd w ten dokument, aby przekonać się czy warto kupować akcje tej firmy.

Podczas analizy bilansu warto sprawdzić poziom kapitału własnego oraz wielkość zadłużenia, jakie spółka ma u swoich kontrahentów. Niski poziom zobowiązań to pierwszy sygnał, który wskazuje, że warto zainteresować się firmą. Zdaniem Waltera Schlossa, legendy i jednego z największych inwestorów na Wall Street, jeśli spółka nie ma zadłużenia, to jest coś warta. Nie oznacza to, że należy odrzucać firmy tylko za to, że posiada długi – należy tylko zwrócić uwagę czy zobowiązania długoterminowe nie naruszają płynności spółki i czy pozytywnie wpływają na generowanie zysków. Wartościową pozycją jest również kapitał własny – jeśli z roku na rok zwiększa swoją wartość, to oznacza, że spółka jest niezależna i może dzięki temu obsługiwać większe zobowiązania.

Gdzie można wykorzystać wiedzę na temat analizy technicznej?

Znajomość najważniejszych informacji i niuansów z rachunkowości jest bardzo pomocna w odsiewaniu wartościowych spółek od tych przeciętnych. Dzięki temu można w krótkim czasie zbudować wymarzony portfel inwestycyjny. Jednocześnie warto posiadać dobrego brokera, który nie będzie pobierał opłat za przechowywanie akcji i będzie wspierał inwestora w jego zamierzeniach. Profesjonalna firma dysponuje wieloma raportami na temat kondycji finansowej spółek i całych rynków, które mogą być bardzo pomocne w tworzeniu strategii inwestycyjnej. To może znacznie zwiększyć szanse na sukces na rynkach finansowych. Jeśli chcesz  uzyskać więcej informacji, w jaki sposób można lepiej inwestować w akcje, to sprawdź tę stronę.

Co jest najważniejsze w aktywach spółki?

Aktywa to majątek, którego firma używa do prowadzenia swojej podstawowej działalności. W tej kategorii bilansu najważniejsze są należności krótkoterminowe, które znajdują się w aktywach obrotowych. Są to pieniądze, które spółka powinna otrzymać w zamian za wykonane usługi lub produkty. Ta pozycja bilansu pokazuje wprost, jaka sprzedaż może być osiągnięta w firmie i jak to przełoży się na potencjalny zysk w przyszłości. Wzrost należności jest korzystny, przy jednoczesnym wzroście przychodów – oznacza to, że sprzedaż rośnie wraz z rozwojem działalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj