Przychód i dochód to terminy bardzo często ze sobą mylone. Rzeczywiście brzmią bardzo podobnie, jednak mają nieco inne znaczenie. Warto poznać oba te słowa i je zrozumieć, ponieważ ma to spore znaczenie w kontekście rynku pracy oraz spraw podatkowych.

Czym jest przychód?

W języku potocznym terminy dochód i przychód są czasami używane zamiennie, co w rzeczywistości jest błędne. Oczywiście nie ma to aż tak dużego znaczenia podczas rozmowy ze znajomym, jednak staje się istotne w przypadku spraw podatkowych, a nawet rozmowy z pracodawcą. Zastanówmy się nad różnicami między tymi dwoma pojęciami: dochód a przychód. W praktyce przychód to kwota pieniędzy uzyskana przez daną osobę, ale w żadnym stopniu nieodzwierciedlająca sytuacji finansowej. Od przychodu należy bowiem zapłacić jeszcze podatek dochodowy, który na skali podatkowej wynosi obecnie 17% lub 32% (od lipca 2022 roku będzie wynosił 12% lub 32%). W przypadku przedsiębiorców rozliczających się liniowo lub na ryczałcie wysokość podatku będzie jeszcze inna. Zrozumienie pojęcia przychodu ma znaczenie nie tylko dla przedsiębiorców, lecz także pracowników. Warto wiedzieć o tym, że przychód firmy nie jest tożsamy z kwotą, jaką dana organizacja naprawdę zarobiła, dlatego po przychodzie nie należy oceniać sytuacji ekonomicznej danego przedsiębiorstwa. Oczywiście firmy mogą pomniejszyć należny podatek dzięki kosztom uzyskania przychodu.

Czym jest dochód?

Dochód to pojęcie oznaczające czysty zysk. W języku ekonomicznym może być definiowany jako różnica między przychodem a poniesionymi kosztami jego uzyskania. Dochód jest więc mniejszy od przychodu i to właśnie on dobrze pokazuje sytuację ekonomiczną danego przedsiębiorstwa. W sytuacji, gdy przychód jest niższy od kosztów uzyskania, nie ma dochodu, tylko pojawia się strata.

Kiedy przydaje się znajomość tych pojęć?

Znajomość terminów takich jak przychód i dochód przydaje się przede wszystkim osobom prowadzącym działalność gospodarczą oraz księgowym. Pracownicy także powinny rozumieć różnice między tymi pojęciami. W przypadku pracowników etatowych przychód to wypłata brutto, natomiast dochód to pensja netto. Przykładowo, w rozmowie z potencjalnym pracodawcą warto zdawać sobie sprawę z tego, jaka wartość wynagrodzenia została podana w ogłoszeniu. Pracownik może operować pojęciami brutto-netto lub przychód-dochód. Jeśli chodzi o koszty uzyskania przychodu, to wynoszą one: 300 złotych (dla osoby zatrudnionej na umowę o pracę, dojeżdżającej do miejsca zatrudnienia), 250 złotych (dla osoby na umowie o pracę, która pracuje w miejscu zamieszkania), 20% lub 50% (dla osób wykonujących obowiązki w ramach umowy-zlecenie lub umowy o dzieło). Koszty 50% są przeznaczone przede wszystkim dla artystów, osób tworzących dzieło. W tym wypadku dochód jest bardziej zbliżony do przychodu z powodu znacznie mniejszego podatku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj