Każda firma jest w stanie działać sprawnie tylko wtedy, gdy współpraca między poszczególnymi sektorami przebiega pomyślnie. Kiedy jednak działy kłócą się między sobą, a ilość opóźnień i błędów przekracza pewne granice, działalność szybko upada.

Doskonałym tego przykładem jest magazyn. Można potraktować go jako jednolity organizm, podzielony na pewne narządy. Praca każdej z sekcji jest ogromnie ważna. Jeszcze ważniejsza jest natomiast sprawna komunikacja. Do takich właśnie celów używa się systemów WMS.

Czym jest WMS?

WMS (z ang. Warehouse Management System) to oprogramowanie magazynowe, służące do monitorowania przebiegu i kontroli pracy na magazynie. Wspomaga on komunikacje między specjalistami, należącymi do poszczególnych działów. Każdy aspekt, począwszy od rozładunku towaru, aż po samo jego składowanie i odesłanie do klienta jest ściśle pilnowany przez program i nadzorowany. Poszczególni pracownicy posiadają dostęp adekwatny do modułów, za które są odpowiedzialni.

System monitoruje każdą operacje i jest pomocny przede wszystkim w kontekście ustalenia położenia konkretnego towaru. Okazuje się, że popularne oprogramowania ERP, służące do zarządzania niemal każdym typem działalności, również posiadają wbudowany moduł WMS. Specjaliści z firmy Quantum Qguar, od lat zajmujący się m.in. tworzeniem systemów APS, WMS i MES jasno deklarują, że w przypadku większych i osobno działających hal magazynowych, rozbudowa systemu ERP o zewnętrzny system WMS jest niemal niezbędna. Nie da się rozwinąć sprawnej komunikacji między działami magazynu, mając jedynie wbudowany moduł WMS od systemu ERP. Takie rozwiązanie jest dobre dla mniejszych firm, mających swoją halę na wyłączność.

Czym zajmuje się system magazynowy?

Zewnętrzny system wms wyposażony jest w ogromną liczbę funkcji. Nikt oprócz administratora, nie ma dostępu do ich wszystkich. Poszczególne funkcje można jednak sprowadzić do czterech podstawowych:

  • Operacja przyjęcia towaru – cały proces, liczony od momentu rozładunku asortymentu z samochodu. System umożliwia nam zarządzanie i monitoring odnośnie stanu towaru, jego ilości, wagi czy specyfikacji.
  • Umieszczenie towaru – system pozwala również na zlokalizowanie wolnych regałów i wskazanie najlepszych miejsc dla nowo rozładowanego asortymentu.
  • Kontrola stanu magazynowego – gwarancja informacji dotyczących wszystkich towarów, znajdujących się obecnie na hali. Możliwy jest pełen podgląd ich położenia i stanu, w celu zlokalizowania przed opuszczeniem magazynu.
  • Odprawa towaru – pełne zarządzanie procesem wysyłki, zwrotów czy wymian.

Zalety systemów magazynowych

Nie da się ukryć, że oprócz zwiększenia wygody pracy całego magazynu, systemy WMS niosą ze sobą wiele innych korzyści. Przede wszystkim, zapobieganie brakom towarów w magazynie. Hale wyposażone w system WMS są odporne na gubienie paczek, gdyż zapewniona zostaje ich pełna lokalizacja.

Oprócz tego, sprawna optymalizacja procesu wysyłki dla klienta. Ponadto, brak konieczności ręcznego sporządzania dokumentacji dotyczącej przetrzymywania samego towaru. Wszystkie te cechy są jedynie minimum gwarantowanym przez firmy pokroju Quantum Qguar, specjalizujące się w projektowaniu i wdrażaniu systemów WMS na halach magazynowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj