Warszawa to miasto oferujące zdecydowanie najwięcej powierzchni biurowych w Polsce. Warto jednak zauważyć, że podaż zaczyna hamować, a popyt odbudowuje się po gorszym okresie. Jak wygląda rynek? Czym kierować się przy poszukiwaniach biura do wynajęcia w Warszawie? Odpowiadamy.

Malejąca podaż powierzchni biurowych w Warszawie

Według danych pochodzących z raportu Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych (PINK) łączna zasoby nowoczesnej przestrzeni biurowej w Warszawie sięgały prawie 6 269 000 m². Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w IV kwartale 2022 roku na rynku pojawiło się jedynie 8 700 m² nowej przestrzeni biurowej (w całym 2022 roku było to prawie 237 000 m²). Wyraźnie widać więc spadek podaży, który utrzymuje się również 2023 roku. Nowe biura do wynajęcia pojawiają się więc na rynku coraz rzadziej, co przekłada się również na spadek wskaźnika dostępnych pustostanów. Zgodnie z tym samym raportem na koniec ubiegłego roku wynosił on 11,6 procent i był o 0,55% niższy w odniesieniu do poprzedniego kwartału. Różnica rok do roku wyniosła natomiast aż 1,1%. Najbardziej widoczne jest to w centrum miasta, gdzie współczynnik pustostanów spadł do poziomu 10,5%.

Wzrost popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe

Spadek podaży powierzchni biurowych w Warszawie nastąpił w okresie, w którym zauważyć można jednoczesny wzrost popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe. Według raportu opracowanego przez PINK w całym 2022 roku wyniósł on ponad 860 000 m², z czego w samym IV kwartale podpisano umowy na wynajem 253 000 m² powierzchni biurowych. Największe zainteresowanie wzbudzają w tym przypadku nieruchomości zlokalizowane w Centrum, na Mokotowie, czy w strefie Centralnego Obszaru Biznesu. Z czego może wynikać rosnący popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie? Przede wszystkim z faktu, że w wielu firmach rozpoczął się proces powrotu pracowników do biur po okresie pandemii oraz pracy zdalnej. Potwierdzeniem rosnącego popytu jest natomiast wzrost popularności wyszukiwania w Internecie hasła: biura do wynajęcia w Warszawie.

Czym kierować się przy wyborze biura w Warszawie?

Jak wspomniano we wstępie Warszawa dysponuje zdecydowanie największymi zasobami powierzchni biurowych w Polsce. Istotne jest także to, że są one zróżnicowane pod względem jakości, standardu wyposażenia, czy lokalizacji. W efekcie każdy może wybrać biuro odpowiadające potrzebom firmy. Co zatem warto wziąć pod uwagę przy wyborze biura na wynajem? Przede wszystkim standard jego wykończenia, czy dostępną powierzchnię, która musi być dopasowana do potrzeb firmy. Istotny jest również potencjał danej lokalizacji, ponieważ przekłada się on na ilość klientów, którzy mogą trafić do firmy, czy jej prestiż. Ważnym aspektem pozostaje także cena, ponieważ w przypadku powierzchni biurowych na wynajem w Warszawie koszty mogą być naprawdę zróżnicowane.

Podsumowując należy stwierdzić, że rynek wynajmu biur w Warszawie wyróżnia obecnie zwiększony popyt przy jednoczesnym spadku podaży. W efekcie maleje liczba pustostanów, co powinno być jeszcze bardziej zauważalne w kolejnych miesiącach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj