Jeżeli masz w domu drukarkę atramentową bądź laserową, pamiętaj o ochronie środowiska naturalnego. Nie zależnie od tego jak często wymieniasz tusz czy toner w swojej drukarce, nigdy nie wyrzucaj zużytych tuszów i tonerów do kosza. Niestety nadal ponad 50% użytkowników urządzeń drukujących, pozbywając się zużytych tonerów i tuszy, wyrzuca je do tradycyjnego pojemnika na odpady mieszane. Jest to błąd, albowiem pozostałości tuszu w pojemnikach znacząco wpływają na zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Zużyte tusze i tonery. Co z nimi zrobić?

Nie zależnie od tego jakiej marki mamy urządzenie drukujące i czy kupujemy oryginalne tusze, czy też wybieramy zamienniki do drukarek hp bądź innych marek, za każdym razem kiedy tusz się zużyje, pozostaje nam pusty pojemnik. Co z nim zrobić? Warto zastanowić się czy nie ma możliwości oddania go do sklepu rtv, gdzie bardzo często znajdują się specjalne pojemniki na zużyte tonery i tusze. Takie działania zapobiegają wyrzucaniu ich do śmieci i zanieczyszczaniu środowiska naturalnego. Możliwość oddawania zużytych wkładów do sklepów, sprawia że są one utylizowane w prawidłowy sposób, nie wpływając niekorzystnie na środowisko naturalne.

Kasety z tonerami. Jak się ich pozbyć w prawidłowy sposób?

Jeżeli mamy w domu drukarkę laserową, co jakiś czas musimy zmieniać kasetę z tonerem. Tutaj warto wiedzieć, że w kasecie zbiera się drobny pył atramentowy, który podczas uwalniania się do środowiska może  wywołać niepożądane podrażnienia bądź alergie. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby w prawidłowy sposób pozbyć się zużytej kasety z tonerem. Jeżeli wyrzucimy ją do tradycyjnego pojemnika na śmieci niesegregowane, pył dostanie się do środowiska, skazi ziemię i zanieczyści najbliższe otoczenie.

Drukarka jest zazwyczaj wyposażona w dodatkowy filtr ochronny, aby emisja pyłów podczas drukowania maksymalnie była ograniczona. Jednak gdy wyjmiemy z drukarki zużytą kasetę, nic ją już nie chroni przez uwalnianiem się pyłu atramentowego. Wkłady atramentowe traktowane są jako odpady niebezpieczne, dlatego po ich wyjęciu z drukarki, powinny od razu trafić do pojemnika na tego rodzaju odpady. Obecnie w każdym sklepie rtv znajdują się pojemniki na odpady niebezpieczne, do jakich zalicza się właśnie tusze, tonery czy inne części elektroniki użytkowej. Także sklep Asarto przyjmuje na wymianę odpady z drukarek, utylizując je w sposób prawidłowy we własnym zakresie.

Recykling zużytych tonerów

Ponieważ zużyte wkłady z atramentem mogą niekorzystnie wpływać na środowisko, producenci największych marek mają obowiązek przyjmować je na wymianę przy zakupie nowych tonerów, aby potem móc je we właściwy sposób zutylizować bądź poddać recyklingowi, ta druga opcja jest coraz bardziej popularna, zużyte tonery poddawane są czyszczeniu i ponownemu napełnieniu. Nawet jeżeli producent nie wykorzysta w całości tonera do ponownego użycia, przynajmniej znaczna część kasety tonerowej może zostać użyta powtórnie przy produkcji nowych tonerów do drukarek atramentowych.

Pamiętajmy, że jeżeli jesteśmy posiadaczami drukarki atramentowej bądź laserowej w domu i wymieniamy tusze i tonery na nowe, nie powinniśmy wyrzucać ich do standardowego pojemnika, albowiem zawarte w nich związki chemiczne mogą znacząco wpłynąć na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Dziś ekologia to nie tylko moda, to również obowiązek całego społeczeństwa i każdego z osobna, aby dbać o środowisko naturalne wokół siebie, przede wszystkim za pomocą odpowiedniej segregacji śmieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj