Dostęp do Internetu ma kluczowe znaczenie dla komfortu życia codziennego. Szczególnie ważny stał się w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy to kolejne czynności przeniosły się w sferę online. Nie tylko rozrywka, ale także praca czy nauka w formie zdalnej wymagają teraz dobrego, czyli szybkiego, stabilnego i bezawaryjnego łącza. Mało kto zadaje sobie jednak pytanie, jak tego typu Internet pojawia się w domach? Niezbędna do tego celu jest budowa sieci światłowodowej.

Najwyższą jakość usług użytkownikom zapewnia nowoczesna technologia, czyli Internet światłowodowy. Takie rozwiązanie bije na głowę konkurencję nie tylko prędkością działania, ale także:

  • małymi opóźnieniami (tzw. ping),
  • brakiem limitów – w przeciwieństwie do mobilnego LTE,
  • stabilnym i bezawaryjnym działaniem.

Współcześnie Internet światłowodowy nie jest także dużo droższy od innych alternatyw, dlaczego korzysta z niego jedynie 5 milionów gospodarstw domowych w Polsce? Ma to związek przede wszystkim z brakiem dostępności spowodowanym dużymi wymaganiami infrastrukturalnymi. Sieć światłowodowa nie jest rozbudowana w takim stopniu, aby docierać do większości domów czy mieszkań. Na szczęście z roku na rok to zmienia się, a dzięki projektom takim jak POPC możliwość skorzystania z tej technologii, dociera do coraz większej liczby Polaków.

Zaprojektowanie oraz zbudowanie nowej sieci światłowodowej jest dosyć wymagającym zadaniem. Od wykonawcy instalacji wymaga poza odpowiednim know-how także zastosowania nowoczesnych technologii i utrzymywania niezwykłej precyzji w trakcie działań, takich jak spawanie czy wdmuchiwanie światłowodów. Co więcej, późniejsza korekta lub naprawa sieci może okazać się bardzo trudna i potencjalnie kosztowna do wykonania, dlatego niezwykle ważne jest, aby sposób położenia kabli światłowodowych został przeprowadzony w profesjonalny sposób.

Istnieją dwa sposoby doprowadzenia tego typu Internetu do odbiorcy. Pierwsza z nich to budowa sieci napowietrznej, czyli postawienia słupów, na których wiesza się specjalne kable. Jest to rozwiązanie tańsze i szybsze w realizacji, jednak możliwe do przeprowadzenia przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. Druga opcja to budowa sieci w ziemi. Zaletą doziemnej instalacji jest gwarancja trwałości i bezpieczeństwa np. podczas ekstremalnych warunków pogodowych, a także mniejsza ingerencja w krajobraz – okoliczni mieszkańcy często są przeciwni powstaniu napowietrznej infrastruktury.

Sprawdzona na rynku firma z ekipą doświadczonych instalatorów daje gwarancję właściwego zbudowania sieci światłowodowej. Najpierw położy kable z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, co zminimalizuje ryzyko uszkodzenia materiałów, a następnie przeprowadzi kalibrację oraz próby działania światłowodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj