Urządzenia elektryczne są przedmiotami, z którymi spotykamy się na co dzień, nie tylko w naszych domach, ale także w pracy. Skonstruowane są one z wielu elementów, a jednym  z nich jest płytka PCB, czyli obwody drukowane. Są one jednym z najważniejszych elementów każdego urządzenia elektrycznego, a ich zastosowanie czyni je dużo wygodniejszymi w użytkowaniu. W naszym artykule odpowiemy na pytanie, czym jest płytka PCB, jakie jest jej zastosowanie oraz jakie parametry posiadają płytki PCB. 

Czym jest płytka PCB?

PCB to skrót pochodzący z języka angielskiego to Printed Circuit Board. Po polsku skrót ten oznacza obwód drukowany. Powstaje on z materiału izolacyjnego, pokryty folią miedzianą ze ścieżkami przewodzącymi, które podążają w rytm za wzorem przełączania. Na gotowe płytki można przylutować części elektryczne, natomiast na płytkach wtykowych elementy montuje się poprzez wsunięcie. Niewiele jednak osób wie, że zastosowanie drukowanej płytki pozwoliło na zmniejszenie rozmiarów wielu urządzeń. Wystarczy spojrzeć na telewizory produkowane w  latach 60 ubiegłego wieku, gdzie występuje cała masa różnorodnych przewodów, przez które telewizory te osiągały tak duże rozmiary i wagę. W dzisiejszych czasach dzięki płytkom PCB możemy cieszyć się dużo bardziej wygodnymi i praktycznymi urządzeniami.

Jakie jest zastosowanie płytki PCB?

Jedne z pierwszych obwodów drukowanych powstały w Stanach Zjednoczonych i swoje zastosowanie znalazły w branży wojskowej, a także kosmonautyce. W obecnych czasach płytki drukowane PCB są wykorzystywane w praktycznie każdym urządzeniu. Znajdują się one w sprzęcie AGD i RTV, np. w lampach, telewizorach, tabletach, telefonach, komputerach, ale także w zabawkach i wielu urządzeniach energetycznych, lotniczych, medycznych, wojskowych, kolejowych i motoryzacyjnych. Płytki drukowane są również masowo wykorzystywane w produkcji różnego rodzaju oświetlenia, monitoringu oraz nawigacji, ale także w urządzeniach laboratoryjnych i diagnostycznych. W pojazdach mechanicznych na ich działaniu opiera się większość elementów kontrolujących i sterujących. Tak naprawdę płytka drukowana jest elementem, bez którego nie potrafiłyby funkcjonować różnorodne gałęzie gospodarki. Jako że wszystkie elementy takie jak cewki, oporniki, kondensatory i procesory powinny być w urządzeniach elektronicznych łączone w całość, idealną bazą służącą do tego celu jest płytka drukowana.

Jakie są parametry płytki PCB?

Płytka drukowana PCB może występować w różnorodnych postaciach, a wszystko przez wzgląd na jej szerokie zastosowanie. Na przykład może różnić się:

  • Materiałem, z którego jest wykonana. Mogą to być płytki teflonowe, FR4, G10, G11, CEM, FR4 na podkładzie aluminiowym.
  • Ilością warstw, np. jednowarstwowe, dwuwarstwowe bądź wielowarstwowe.
  • Sztywnością i grubością. Występują płytki grube o grubości powyżej 1,5 mm, cienkie o wymiarach od 0,2 do 0,5 mm oraz elastyczne, czyli folie o grubości od 0,1 do 0,15 mm.
  • Obciążalnością prądową, czyli różnymi grubościami foli miedzianej od 18 do 105 um.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj