Panele badawcze są to platformy internetowe zajmujące się badaniem opinii społecznej. Dzięki wykorzystaniu sieci internetowej umożliwiają one dotarcie do dużej liczby osób z grupy docelowej. Jak działają panele badawcze i czy są bezpieczne? Odpowiadamy.

Czym jest panel badawczy?

Panel badawczy jest stroną internetową, której celem jest badanie opinii społecznej na określony temat. Osoby uczestniczące w badaniu stanowią zazwyczaj ściśle określoną grupę. Mogą być to obywatele danego państwa, pracownicy konkretnej branży lub przedstawiciele danej grupy wiekowej. Badania zlecane są przez ośrodki zajmujące się badaniem opinii społecznej i przeprowadzane z wykorzystaniem ankiet internetowych.

Celem panelów badawczych jest ustalenie opinii grupy badawczej na dany temat. Mogą być to kwestie społeczne lub opinie konsumenckie. Zebrane dane poddawane są analizie statystycznej, a następnie opracowywane w wyniki oraz wnioski. Gotowe badanie jest przesyłane do zleceniodawcy. Panele badawcze pełnią ważną społecznie rolę, ponieważ pozwalają ustalić zdanie społeczeństwa na dany temat.

Jak działa panel badawczy?

Panel badawczy opiera się o ankietę online. Wykorzystanie Internetu pozwala na szybkie dotarcie do dużej ilości osób z grupy docelowej. Do przeprowadzenia badania potrzebna jest profesjonalna platforma internetowa, która umożliwi sprawne przeprowadzenie ankiety. Jednym z najnowocześniejszych systemów w Polsce dysponuje Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.

Uczestnictwo w badaniu jest dobrowolne i anonimowe, jednak wymaga przejścia procesu identyfikacji tożsamości. Ma to na celu zapobiegnięcie manipulowaniu wynikami badań np. przy użyciu botów. Próby oszustwa są natychmiastowo identyfikowane. Wszelkie procedury spełniają wszystkie obowiązujące wymogi prawne oraz dbają o etykę.

Czy udział w panelu badawczym jest bezpieczny?

Dzięki zaawansowanym procedurom weryfikacyjnym udział w panelu badawczym jest w pełni bezpieczny. Udział w badaniu jest dobrowolny, co oznacza, że można z niego zrezygnować w dowolnym momencie. Polskie przepisy zapewniają również uczestnikom pełną gwarancję anonimowości, a specjalne zabezpieczenia zapobiegną wyciekowi danych osobistych.

Wszystkie powyższe procedury sprawiają, że wyniki badań cechuje bardzo wysoka rzetelność i wiarygodność. Z usług Panelu Ariadna korzystają nie tylko media, ale również placówki naukowe. Jest to spowodowane wysoką dbałością o zachowanie wszelkich standardów naukowych przeprowadzanych badań. Panel oferuje badania opinii i rynku, badania ogólnopolskie, sondaże oraz badania eksperymentalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj