Druk przestrzenny jest innowacyjną metodą, która zrewolucjonizowała wiele branż. Pozwala na tworzenie projektów, o których kilkadziesiąt lat temu mogliśmy tylko pomarzyć. Sprawdź, na czym polega druk 3D, co można tworzyć za jego pomocą i jakie są jego zalety.

Druk 3D – co to jest i na czym polega?

Ten temat wciąż nie jest jeszcze popularny wśród mainstreamu, dlatego możesz zastanawiać się, co to jest i na czym polega druk 3D. To przede wszystkim innowacyjna technologia, która pozwala odwzorować modele cyfrowe. Specjalnie zaprojektowane urządzenie jest w stanie wykonać niemalże każdą rzecz, ponieważ nakłada na siebie kolejne warstwy na podstawie pliku komputerowego. Jak to dokładnie działa? Aby zacząć drukowanie 3D, konieczne są odpowiednie filamenty oraz stworzenie cyfrowego modelu. Można to zrobić w specjalnym programie modelującym, np. Blender lub wykorzystać do tego celu skaner 3D. Taka cyfrowa wersja będzie się składać z licznych warstw, które są niezbędne do wykonania druku 3D. Jeśli mamy już plik, możemy przystąpić do drukowania. W tym celu drukarka będzie krok po kroku precyzyjnie kopiować poszczególne warstwy, a następnie nanosić je na siebie. Aby to było możliwe, konieczne jest zapewnienie urządzeniu dużej przestrzeni. Sam proces również może trwać stosunkowo długo. Często więc umieszcza się drukarki w kontenerze lub specjalnej komorze do pracy, aby nic nie zakłóciło procesu.

Co można tworzyć za pomocą druku 3D?

Za pomocą druku 3D można stworzyć niemalże wszystko. Być może już nie raz wiedziałeś/aś dedykowane prezenty, breloczki czy obraz drukowane na zamówienie za pomocą tych niezwykłych urządzań. To jednak tylko niewielki ułamek tego, co potrafi wyprodukować drukarka 3D. Sprzęt używany jest do tworzenia wielu przedmiotów codziennego użytku, a także budowania domów. Można za jego pomocą stworzyć niewielki budynek mieszkalny lub nawet wielopiętrowy biurowiec. Druk 3D znalazł także zastosowanie w medycynie. Za jego pomocą tworzy się chociażby protezy, co jest znacznie bardziej opłacalne niż tradycyjna produkcja.

Zalety druku 3D

Wiesz już, na czym polega drukowanie 3D i co można stworzyć za jego pomocą. Prawdopodobnie cały proces brzmi dla Ciebie jak fascynujące zjawisko i rzeczywiście tak jest. Oprócz tego druk 3D ma także wiele zalet. Do najważniejszych z nich należą:

  • wszechstronność – za pomocą druku 3D można tworzyć niewielkie przedmioty i duże budynki;
  • niski koszt – cena wydrukowania domu czy protezy jest znacznie niższa niż ich produkcja w tradycyjny sposób;
  • wzrost dostępności – do tej pory niewielkie części do bardziej zaawansowanych sprzętów trzeba było sprowadzać z zagranicznych fabryk, aby było to opłacalne; dziś można je po prostu wydrukować w 3D;
  • upowszechnienie produkcji – koszt niewielkiej drukarki 3D nie jest wysoki, dlatego teraz nawet niewielkie firmy mogą produkować produkty konkurencyjne dla dużych korporacji, które nie będą odbiegać jakością i ceną;
  • krótki czas realizacji – choć druk 3D trwa znacznie dłużej niż 2D to i tak jest krótszy w porównaniu do tradycyjnej produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj