Lokalizator kabli, przewodów elektrycznych i rur w ziemi przydaje się praktycznie w każdym budynku i budowie. Pozwala na szybkie wykrywanie rozmaitych kabli, które są umieszczone w ścianach i w ziemi. Dostępny w prostej, jak i zaawansowanej formie. Wykorzystywany zarówno przez osoby prywatne, jak i specjalistów z zakresu elektryki lub budownictwa. Lokalizatory charakteryzują się dość prostą obsługą i możliwością wykrywania bezpieczników, kabli ziemnych oraz przewodów elektrycznych.

Lokalizator przewodów, kabli i rur – jak działa i jak jest zbudowany?

Zdecydowana większość dostępnych lokalizatorów przewodów, kabli i rur działa na bardzo prostej zasadzie. Wykorzystywana w tym procesie jest tzw. indukcja elektromagnetyczna. Metoda ta nie należy do skomplikowanych i pozwala na ekspresowe wykrycie przewodów, przez które przepływa prąd. Lokalizatory są zbudowane w następujący sposób:

  • generator sygnału o bardzo wysokiej częstotliwości,
  • odbiornik lokalizacyjny.

Urządzenia będą przydatne również w przypadku wykrywania przewodów, przez które w danym momencie nie płynie prąd. Nieocenioną rolę w tym zakresie odgrywa wpływ metali na wytwarzane pole magnetyczne. Lokalizatory wytwarzają pole przemienne i jeśli w ścianie znajduje się jakiś kabel oraz przewód dochodzi do wzmożonej częstotliwości drgań.

Lokalizatory przewodów i kabli elektrycznych – na jaki typ urządzenia warto się zdecydować?

Jak już zostało wspomniane lokalizatory można podzielić na wersję prostą oraz znacznie bardziej rozbudowaną. Urządzenia znajdują się na standardowym wyposażeniu, m.in. pracowników firm telekomunikacyjnych.

Najprostsze modele są w stanie wskazać miejsce w którym występuje dany kabel lub przewód. W związku z tym korzysta się z nich w warunkach domowych, np. po to, aby bezpiecznie wywiercić niewielkie otwory i nie uszkodzić przy tym instalacji elektrycznej.

Zaawansowane modele wyróżniają się specjalistyczną konstrukcją oraz zwiększoną funkcjonalnością. Bez problemów wskażą fachowcom i domownikom położenie bezpieczników, przerw i zwarć w przewodach oraz puszek, które są ukryte pod tynkiem. Działają na sporych głębokościach i są niezawodne. Z ich pomocą w bezpieczny sposób przeprowadza się wszelkie prace konserwacyjne i wymienne. Dobrym wyborem są też lokalizatory kabli podziemnych, które umożliwiają wykrywanie przewodów na dużych głębokościach i niejednolitych powierzchniach.

Lokalizator przewodów, kabli i rur w ziemi – zalety oraz czym kierować się przy wyborze?

Nie da się ukryć, że profesjonalnie stworzone lokalizatory przewodów i rur w ziemi pozwalają wykryć w krótkim czasie wszystkie elementy znajdujące się w ścianach, a nawet pod ziemią. Ułatwia to przeprowadzenie prac budowlanych i telekomunikacyjnych, a także zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Przy wyborze wspomnianych lokalizatorów warto kierować się m.in.: głębokością wykrywania przewodów (najlepiej jak największa), wyświetlaczem (z funkcją pokazywania wyników), długością kabla (co najmniej kilkaset metrów) oraz miejscem zastosowania (niektóre sprawdzą się w warunkach domowych, inne na szerszej przestrzeni).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj