Kodem TERYT nazywa się identyfikator podziału terytorialnego danego państwa. Takie oznaczenia znajdują w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podziału Terytorialnego Kraju, prowadzonego w formie elektronicznej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Za pomocą takiego identyfikatora, jednostki państwowe są w stanie w szybki i łatwy sposób zidentyfikować dany obszar i przyporządkować go do odpowiedniego rejestru i systemu informacyjnego.

Podział systemu TERYT

Rejestr TERYT można podzielić na podrejestry, do których należą następujące systemy:

  • TERC – składa się z identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego,
  • SIMC – składa się z identyfikatorów i nazw miejscowości,
  • BREC – składa się z rejonów statystycznych i obwodów spisowych,
  • NOBC – za jego pomocą dochodzi do identyfikacji adresowej ulic, budynków, mieszkań i nieruchomości.

Składniki kodu TERYT

W skład całego systemu identyfikującego nazwy jednostek podziału administracyjnego, składającego się z numeracji, wchodzą województwa, powiaty i gminy. Główną jego cechą jest fajt, że zbudowany jest w sposób hierarchiczny i powinien zawierać takie elementy, jak:

  • symbol województwa – jest dwucyfrową liczbą, zawierającą tylko liczby parzyste z przedziału od 02 do 98; symbole wszystkich województw są ułożone alfabetycznie,
  • symbol powiatu – składa się również z dwóch cyfr, a nazwy jednostek administracyjnych są ułożone alfabetycznie; ich numery wybiera się odpowiednio z przedziału od 01 do 60, w przypadku powiatów oraz od 61 do 99 w przypadku miast na prawach powiatu,
  • symbol gminy – z racji ich dużej ilości, symbol składa się z trzech cyfr, z których pierwsze dwie od 01 do 99 dotyczą gmin, ułożonych alfabetycznie, z rozróżnieniem na gminy miejskie, wiejskie oraz miejsko-wiejskie; ostatnia z cyfr dotyczy charakteru gminy.

Aby odpowiednio zastosować ostatnią cyfrę kodu, należy poznać ich oznaczenia: 1 – gmina miejska, 2 – gmina wiejska, 3 – gmina miejsko-wiejska, 4 – miasto w gminie miejsko-wiejskiej, 5 – obszar wiejski w gminie miejsko-wiejskiej. Cyfry 8 i 9 dotyczą dzielnic i delegatur największych miast w Polsce.

Zastosowanie kodu TERYT

Użycie kodu TERYT sprowadza się do prowadzenia rejestrów oraz systemów urzędowych przez organy administracji publicznej. Niekiedy można zauważyć taki rejestr w innych systemach, które wymagają gromadzenia danych, które będą dotyczyć funkcjonowania jednostek terytorialnych. Taki podział między jednostkami administracyjnych pozwala na zarówno pełne, jak i częściowe stosowanie takiego kodu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj