Problemy ze wzrokiem nie wynikają tylko z chorób gałki ocznej, postępującego starzenia się plamki żółtej, ale również z emisji światła ultrafioletowego i niebieskiego. Ten ostatni typ promieni pochodzi głównie ze Słońca oraz monitorów sprzętu elektronicznego. Ciężko uniknąć ich oddziaływania, dlatego też na rynku powstały specjalne okulary z soczewkami blokującymi dotarcie światła niebieskiego do oczu.

Co to jest światło niebieskie?

Światło niebieskie to takie, które charakteryzuje się wysoką energią i krótką falą. Budową i działaniem przypomina promieniowanie ultrafioletowe. Wysyłane jest głównie przez Słońce, ale również za pomocą:
 • monitorów smartfonów, tabletów i laptopów,
 • ekranów LCD/LED,
 • żarówek energooszczędnych,
 • nawigacji GPS,

Im nowszy sprzęt i bardziej zaawansowany technologicznie, tym więcej wysyła fal światła niebieskiego. Zbadano, że ta emisja jest dużo większa niż monitorów starszej generacji. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na okulary z filtrem światła niebieskiego, które skutecznie hamują jego fale.

Jaki wpływ na funkcjonowanie oka mają fale światła niebieskiego?

Osoby, które w ramach pracy zawodowej przez dłuższy czas w ciągu dnia wpatrują się w ekran smartfonu lub laptopa, uskarżają się na charakterystyczne symptomy bezpośrednio wiążące się z działaniem światła niebieskiego. Te objawy to:
 • ból gałek ocznych,
 • ucisk zlokalizowany w obszarze czoła,
 • zmęczenie twarzy,
 • nawykowe marszczenie brwi,
 • rozmyty i nieostry obraz widzenia,
 • zaczerwienienie oczu,
 • suchość oczu;

Oddziaływanie światła niebieskiego to jednak nie tylko same wady. To światło pozwala także utrzymać organizm w aktywności i pozwala rozbudzić się rano. Jest to jednak broń obusieczna. Nadmiar promieni niebieskich tuż przed snem potrafi skutecznie utrudnić zasypianie. Właśnie dlatego na dwie godziny przed planowanym położeniem się do snu, należy całkowicie zrezygnować z laptopa i smartfonu lub założyć okulary blokujące niebieskie światło w trakcie korzystania z nich.

W jaki sposób działają i jak są skonstruowane okulary z filtrem światła niebieskiego?

Okulary przeciwdziałające szkodliwemu działaniu światła niebieskiego najlepiej pochłaniają jego fale w zamkniętych pomieszczeniach. Mają specjalny filtr, który zatrzymuje światło i je wchłania — nawet w 25%. Filtr ten może być umieszczony zarówno w soczewkach, które nie wykazują właściwości korekcyjnych wzroku, jak również w tych korygujących wady okulistyczne. Innowacją jest również zastosowanie filtrów w soczewkach, które nakłada się bezpośredni na rogówkę oka.

Jakie korzyści wynikają z noszenia okularów blokujących niebieskie fale światła?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: Co daje niebieski filtr w okularach?
Zakładanie okularów z filtrem Blue Light pozwala oczom odpocząć i zrelaksować się w trakcie wielogodzinnej pracy przed monitorem. Dodatkowo zmniejsza zaczerwienienie, suchość i ból oczu. Pozytywnym efektem jest również zniwelowanie rozmytego widzenia i wyostrzenie wzroku. Ułatwiony zostaje także proces zasypiania w godzinach wieczornych.
Oprócz stosowania okularów blokujących niebieskie światło warto podjąć kilka dodatkowych kroków, które będą wspierać ochronę wzroku. Właśnie dlatego podczas pracy przy komputerze należy robić sobie regularne przerwy, dbać o zachowanie prawidłowej odległości od monitora oraz unikać z korzystania ze smartfonu tuż przed snem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj