Monitor ma ogromny wpływ na komfort pracy przy komputerze. Kupując ten, odpowiedni zwraca się uwagę na rozmaite parametry, z których najważniejszym jest rozdzielczość, czyli liczba pikseli tworzących obraz. Im więcej pikseli, tym jest on wyraźniejszy i tym więcej treści zmieści się na jego powierzchni. Rozdzielczość UHD którą potocznie nazywamy 4k zapewnia wysoką szczegółowość i jakość obrazu. Komu przyda się monitor 4k i jak go wybrać? Podpowiadamy.

Czym jest rozdzielczość 4k?

Monitor 4k albo Ultra HD (nazw tych używa się zamiennie) to sprzęt o bardzo wysokiej rozdzielczości ekranu: 3840×2160 pikseli. Oznacza to, że obraz widziany na wyświetlaczu tworzy ponad 8 milionów kolorowych punktów. Pikseli jest więc cztery razy więcej niż w przypadku monitora Full HD w które najczęściej wyposażone są laptopy! Większa ilość pikseli oznacza większą ilość informacji, które możemy wyświetlić na ekranie, więcej tekstu, więcej komórek arkusza kalkulacyjnego, większa szczegółowość zdjęcia.

Rozdzielczość 4k oznacza większą szczegółowość obrazu – dobrze widać nawet najmniejsze detale. Taki monitor zapewnia dobrą ostrość zdjęć, co szczególnie doceniają wszystkie osoby zajmujące się grafiką i obróbką fotografii. Można kupić taki sprzęt oczywiście również do celów prywatnych, co ma sens biorąc pod uwagę fakt, że większość serwisów strumieniujących filmy udostępnia je już w tak wysokich rozdzielczościach.

U kogo sprawdzi się monitor 4k?

Dobra rozdzielczość znacznie usprawnia pracę i czyni ją wydajniejszą. Monitor 4k sprawdzi się więc doskonale jako narzędzie pracy grafików, fotografów, a także graczy. Z rozdzielczości mogą skorzystać także pracownicy biurowi, dzięki dwa razy większej rozdzielczości w poziomie i pionie komfortowo można pracować na dwóch dokumentach otwartych jednocześnie

 Jaki monitor 4k wybrać w zależności od potrzeb?

  • Monitor 4k dla grafika. Edycja, montaż materiałów wideo czy obróbka zdjęć wymagają sprzętu, który zagwarantuje bogactwo szczegółów. W przypadku osób profesjonalnie zajmujących się obrazem ważne jest także, by monitor dobrze odwzorowywał kolory. Trzeba zatem zwrócić uwagę na rodzaj matrycy – dobrze, gdy jest to IPS, najlepiej w wersji matowej lub antyrefleksyjnej. Jeśli chodzi o przekątną ekranu, warto wybrać którąś z przedziału 27-32 cale. Optymalny będzie na pewno monitor 32 cale.
  • Monitor 4k do gier. Pasjonaci gier a w szczególności e-sportu, wiedzą, że szybkość matrycy ma znaczenie, ale radość z gry może odebrać zbyt niska rozdzielczość. W przypadku miłośników tej formy rozrywki sprawdzi się np. monitor 4k minimum 28 cali i odświeżaniem minimum 165Hz. Innym kluczowym parametrem jest czas reakcji. Musi być jak najkrótszy, gdy zapewnia wtedy wysoką płynność obrazu ruchomego. Pod tym względem świetne są matryce VA, które pozwalają zejść nawet do poziomu 1 ms przy zachowaniu bardzo dobrego kontrastu.
  • Monitor 4k do domu. Tak dobry jakościowo monitor na pewno uprzyjemni oglądanie filmów i seriali, podkreślając detale i kolory. Wysoka rozdzielczość monitora może sprawić, że przy odpowiednim rozmiarze będzie on alternatywą dla telewizora. Wielkość urządzenia, na którym planujesz oglądać filmy powinna być większa niż 27wynosić minimum 32 cale – do takiego zastosowania możesz pokusić się nawet o przekątną 43 cale. Jednymi z najciekawszych są monitory SMART od Samsunga, seria M7 oraz M8 oferuje bardzo rozdzielczość UHD oraz funkcje Smart dostępne wcześniej jedynie dla telewizorów. Monitory te świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach multi-function oraz w home office.

W czasach, kiedy telefony komórkowe mają rozdzielczości ekranów większe niż Full HD wysoka rozdzielczość monitora to standard, bez którego ciężko byłoby obyć się grafikom czy fotografom. Inwestycja w tak wysokojakościowy sprzęt jest również rekomendowana miłośnikom gier i wszystkim, którzy lubią oglądać materiały wideo i filmy w rewelacyjnej jakości.

Artykuł powstał we współpracy z Samsung.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj