Każdy użytkownik mobilnego urządzenie zna ten problem. Jest niezwykle irytujący i często nie wiemy jak sobie z nim poradzić. O czym mowa? Oczywiście o braku miejsca na smartfonie czy tablecie. Jak sobie z tym poradzić? Rozwiązaniem jest instalacja aplikacji na karcie SD.

Jak to wygląda?

To odwieczny kłopot każdego użytkownika sprzętu z Androidem. Z brakiem miejsca często borykamy się na co dzień. Mimo tego, że jesteśmy świadkami coraz nowszych technologii w elektronice, to w dalszym ciągu dla wielu osób pamięci jest nie wystarczająco dużo. Aplikacje potrafią zajmować kilkaset megabajtów miejsca, a nieco bardziej zaawansowane gry przekraczają granicę gigabajta. W takich chwilach zaczyna brakować nam miejsca na muzykę, zdjęcia czy filmy. Ponadto, każdy z nas co jakiś czas wynajduje ciekawą aplikację, z której chętnie by korzystał. Jest to wtedy po prostu niemożliwe. Ponadto niezbyt duża ilość wolnej pamięci sprawia, że nasz sprzęt nie będzie funkcjonował prawidłowo. Takie sytuacji nie chce nikt z nas. Możemy jednak rozwiązać ten problem. W jaki sposób? Wykorzystując do tego kartę SD, na której będziemy instalowali aplikacje. Jak to robić? Jak się okazuje z pomocą systemu operacyjnego Android oraz pewnymi nakładkami oferowanymi przez producentów, nie jest to aż tak trudne.

sd karta w telefonie

Jaką kartę pamięci wybrać?

Oczywiste jest to, że nie zaczniemy instalować aplikacji na karcie SD, jeśli jej nie posiadamy. Osoby, które lubią mieć spore aplikacji, zdjęć czy filmów, powinny zdecydować się na większą pojemność, zapewni nam ona pewny spokój. Nie możemy również zapomnieć o generacji danego produktu. Warto, aby było to dość modernistyczne rozwiązanie, charakteryzujące się szybkim odczytem, jak i zapisem danych. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się stosunkowo szybką oraz komfortową pracą, a przecież na to liczy każdy z nas.

Jak ustawić kartę SD jako domyślną pamięć?

Domyślna opcja instalacji aplikacji na karcie SD jest zarezerwowana dla Androida pracującego w wersji 6.0 Marshmallow oraz nowszych. Warto jednak wspomnieć, że część producentów już wcześniej oferowała swoim klientom nakładki, dzięki którym byliśmy w stanie włączyć tę opcję. Mogliśmy także obserwować różnego rodzaju aplikacje, których zadaniem było przenoszenie plików na kartę pamięci. Jak się można domyślić, ich działanie odbywało się z różnym skutkiem. Jeśli chcemy, aby nasze aplikacje instalowały się bezpośrednio w pamięci zewnętrznej, musimy udać się do ustawień pamięci. Zależnie od tego, z jakiego telefonu korzystamy zarówno nazwa samej opcji, jak i ścieżka dostępu będą nieco innego. Niektóre sprzęty pozwolą nam na ustawienie na stałe, aby konkretna aplikacja instalowała się domyślnie na zewnętrznej karcie SD lub pamięci wewnętrznej urządzenia. I to są właśnie ustawienia, jakich będziemy szukali. Taka opcja może kryć się na przykład pod nazwą lokalizacja instalacji. Jeśli już odszukamy odpowiednią funkcję, wystarczy jedynie zaznaczyć opcję mówiącą o instalacji wszystkich aplikacji na pamięci zewnętrznej. Takie działanie pozwoli nam rozwiązać problem z brakiem pamięci na naszym smartfonie.

W jaki sposób przenieść aplikacje na kartę pamięci?

Jeśli na naszym telefonie już brakuje miejsca, a nie chcemy usuwać żadnej z aplikacji, możemy przenieść je na kartę SD. Jedyne co musimy zrobić to:

  • Wejść w ustawienie telefonu,
  • Odnaleźć zakładkę aplikacje,
  • Po ukazaniu się listy zainstalowanych programów wystarczy jedynie zaznaczyć te, które chcemy przenieść na pamięć zewnętrzną,
  • Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak zapisać zmiany i cieszyć się wolną pamięcią wewnętrzną urządzenia.

Nie możemy jednak zapomnieć, że część plików z pewnych aplikacji i tak zostanie w pamięci wewnętrznej. Ich przeniesienie może być po prostu niemożliwe.

Migracja na kartę SD – czy zawsze jest możliwa?

Niestety nie. Jak się okazuje, niektórych aplikacji po prostu nie jesteśmy w stanie zainstalować na pamięci zewnętrznej. Dlaczego? Część z nich jest zaprogramowana w taki sposób, że musi znajdować się bezpośrednio w pamięci wewnętrznej, aby poprawnie funkcjonowała.

Kiedy zdecydować się na root telefonu?

Mamy również do wybrania jeszcze jedną opcją instalacji aplikacji na pamięci zewnętrznej i to nie zważając na system czy nakładkę. Ta metoda wymaga jednak tak zwanego roota. Jest to dostęp administracyjny bezpośrednio do oprogramowania sprzętu. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli możliwość dowolnego skonfigurowania telefonu czy tabletu, co będzie skutkowało dowolnymi ustawieniami instalacji. Wykorzystuje się do tego specjalne oprogramowanie, które wymaga wyżej wymienionych ustawień. Nie możemy jednak zapomnieć, że proces rootowania jest dość zaawansowany, dlatego poleca się go jedynie doświadczonym użytkownikom.

Powyższe sposoby powinny rozwiązać problem z brakiem pamięci wewnętrznej. Warto jednak zainwestować w szybką kartę dobrej jakości. Część aplikacji możemy na samym starcie na niej instalować, w związku z czym problem z pamięcią po prostu zniknie. Najczęściej sporą ilość pamięci zabierają nam gry i pliki multimedialne, dlatego to je warto od razu kierować na pamięć zewnętrzną.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj