Można stwierdzić, że jeszcze kilkanaście lat temu, tylko nieliczni mogli snuć wizje na temat nagranych obrazów, które można byłoby oglądać w trybie otaczającej rzeczywistości. Plany okazały się jednak skuteczne i już dziś, coraz więcej użytkowników interesuje się i sięga po okulary VR. Jak właściwie działają? Na czym polega ich przewaga? I w końcu – czy to faktyczny rozwój technologii czy zbędny gadżet?

Okulary VR, czyli ewolucja?

Kiedyś filmy oglądano wyłącznie na telewizorach lub monitorach stacjonarnych komputerów. Później do gry weszły również urządzenia mobilne, takie jak laptopy, smartfony czy tablety. Technologia nie zwalnia jednak tempa. Właśnie dlatego coraz większą popularność zyskują okulary VR, czyli gogle wirtualnej rzeczywistości. Te występują zazwyczaj w dwóch wariantach. W pierwszym modelu, należy podłączyć je do komputera a wbudowane, małe ekrany wyświetlają wybrane treści, natomiast w drugim – rolę monitorów pełni smartfon.

W jednym i drugim przypadku, prezentowane obrazy wprowadzają ludzki mózg w błąd. Zyskuje się wrażenie obecności w danym miejscu, ponieważ przekręcając głowę w każdym kierunku, kamera podąża za wzrokiem. Tym samym tworzy się efekt faktycznego obserwowania różnych obiektów, dokładnie tak jak byłoby się w danej lokalizacji.

Do czego mogą służyć okulary VR?

Oferta produkcji dedykowanych na gogle wirtualnej rzeczywistości stale się poszerza. Choć niewiele jest jeszcze pełnometrażowych filmów czy seriali, w internetowych bibliotekach nie brakuje ciekawych treści, które pozwalają spędzić czas w atrakcyjny sposób. Dzięki okularom VR można zarówno przenieść się w kosmos, odwiedzić podwodny świat czy zwiedzić najpopularniejsze na świecie muzea. Wszystko w przekonaniu, że jest się na miejscu. Tyle, że z poziomu własnego domu czy mieszkania.

Atrakcyjna forma spędzania czasu i przeżywania nowych doświadczeń przykuwa uwagę osób w każdym wieku. Produkcje wirtualnej rzeczywistości są coraz bardziej dopracowane, dzięki czemu efekt nierzadko przewyższa pierwsze oczekiwania. Z miesiąca na miesiąc biblioteka filmów, gier czy nagrań video stale się rozszerza. Nic nie stoi na przeszkodzie, by już niedługo zaczęły pojawiać się regularne transmisje na żywo z różnego rodzaju wydarzeń.

A może to jednak zbędny gadżet?

Jedno jest pewne. Okulary VR zrewolucjonizowały branżę. I bez wątpienia – choć raz warto spróbować przeżyć coś niezwykłego w wirtualnej rzeczywistości. Jest niemal pewne, że po pierwszym użytkowaniu, większość będzie oczarowana i ponownie będzie chciała wejść do tego niezwykłego świata. Okulary VR należy rozpatrywać w formie gadżetu, ale na pewno nie tego zbędnego. Hipotetycznie można stwierdzić, że wraz z rozwojem technologii, gogle wirtualnej rzeczywistości będą tak samo powszechne jak telewizor. To z kolei sprawie, że chcą obejrzeć jakąkolwiek transmisję w przyszłości, użytkownik będzie sięgał po ten produkt. Z pewnością okulary VR dostarczają znacznie większej ilości wrażeń, niż standardowe obrazy, do których użytkownicy z całego świata mogli już dawno przywyknąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj