Framework to pewien dodatek do języka oprogramowania, szkielet do budowy aplikacji, który dostarcza m.in. niezbędne biblioteki i komponenty. Od dłuższego czasu bardzo dużą popularnością cieszy się Laravel, czyli rodzaj takiego rozwiązania, który swojego pierwszego wydania doczekał się w 2011 roku. Co to właściwie jest, jakie ma zalety i w jakich projektach się z niego korzysta?

Co to jest Laravel?

Laravel to framework PHP, który dostępny jest na zasadzie open source. Korzystanie z niego nie wiąże się z ponoszeniem kosztów licencji. Swoją popularność zawdzięcza on przede wszystkim szybkości i prostocie tworzenia projektów za jego pomocą, co zdecydowanie wyróżnia go na tle konkurencyjnych rozwiązań. W różnych rankingach pojawia się on jako lider rynku. Według W3Techs framework ten wyprzedza inne popularne, takie jak Symfony, CodeIgniter, Yii, Phalcon, CakePHP, Zend, przy czym to drugi z wymienionych wskazywany jest jako największy konkurent Laravel. Więcej na temat tego narzędzia można przeczytać tutaj: https://smartbees.pl/blog/laravel.

Jakie są największe zalety Laravel?

Ten framework jest przejrzysty i nakierowany na korzystającego z niego, czyli programistę. Składnia Laravel oparta jest na szablonie architektonicznym MVC (Model-View-Control), służącym do projektowania struktury aplikacji mających interfejs graficzny. Ten szablon jest wykorzystywany prawdopodobnie we wszystkich nowoczesnych frameworkach PHP. Największe zalety Laravel to:

  • Prostota – kod tego frameworka jest bardzo dobrze poukładany i przejrzysty, dlatego też przyjemnie się z nim pracuje, a efekt jest pozytywnie zaskakujący.
  • Autentykacja – framework ten ma wbudowany system autentykacji. Laravel tworzy za korzystającego wszystkie najczęściej używane funkcje, takie jak strony logowania czy rejestracji.
  • Bezpieczeństwo – Laravel wyróżnia się pod tym względem na tle konkurencji. Bez względu na to, jaka jest struktura tworzonego kodu, można go zabezpieczyć przed atakami CSRF.
  • Pomoc – w sieci dostępne są darmowe materiały, które przydadzą się tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym frameworkiem. Dzięki tutorialom łatwiej można zrozumieć zasady korzystania z tego rozwiązania. Ponadto pomoc znajdą również osoby, które używając Laravel, napotkały problemy z kodem.
  • Solidna dokumentacja – framework jest znakomicie opisany w dokumentacji i dotyczy to kolejnych odsłon Laravel, a nie tylko wybranej.
  • System szablonów Blade – Laravel ma swój własny system szablonów. Są one proste, ale też nowoczesne i zapewniają wszystko, w co aktualnie powinny być wyposażone. Pisanie szablonów w tym systemie jest wygodne, dostępne są wszystkie funkcje PHP.

Wady Laravel

Nie ma rozwiązań, które są idealne i nie inaczej jest w przypadku tego frameworka. Fakt, że jest on najpopularniejszy, nie oznacza jednocześnie, że będzie w każdym przypadku optymalny. To, że Laravel często jest oceniany przez programistów jako najlepszy, nie oznacza, że zawsze się sprawdzi. Wszystko zależy od realizowanego projektu. Dobry programista musi wiedzieć, jakim frameworkiem najłatwiej i optymalnie rozwiąże problem, który się pojawił w trakcie pracy. Innym ciekawym narzędziem godnym uwagi jest Symfony.

Czy Laravel jest lepsze od Symfony?

Pod wieloma względami framework, któremu poświęcony jest ten artykuł, jest lepszy do Symfony, choćby ze względu na prostotę. W przypadku Symfony więcej linijek kodu należy napisać samodzielnie. Natomiast zaletą tego narzędzia jest możliwość tworzenia aplikacji, opierając się nie na samym frameworku, lecz na poszczególnych komponentach. Zatem możliwe jest budowanie kodu według własnych standardów, bez przestrzegania wymagań frameworka.

Nie ma rozwiązań bez wad, natomiast kluczowe jest odpowiednie dopasowanie frameworka do projektu. Laravel i Symfony są propozycjami godnymi polecenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj