Sprawna komunikacja pomiędzy poszczególnymi pracownikami to klucz do sukcesu firmy. Jednak to z pewnością nie jedyna przyczyna, dla której warto zdecydować się na stworzenie sieci WAN. Czym jest sieć WAN i dlaczego jej obecność w wielu przedsiębiorstwach jest tak potrzebna? Wyjaśniamy tę kwestię poniżej.

Czym jest sieć WAN?

WAN to sieć komputerowa, która łączy ze sobą urządzenia i systemy znajdujące się w dużej odległości od siebie. Jako dużą odległość uznaje się tutaj obecność w innych miastach, krajach, a nawet na różnych kontynentach. Tym samym sieć WAN przeznaczona jest dla dużych przedsiębiorstw, posiadających liczne oddziały w różnych lokalizacjach. Zasadniczym celem sieci tego typu jest zapewnienie połączenia telekomunikacyjnego osobom współpracującym na dowolnej płaszczyźnie. Niemniej jednak poza możliwością nawiązywania bezpośredniego kontaktu, ważne jest również umożliwienie korzystania z tych samych danych i systemów.

Warto mieć na uwadze, że z definicji sieci WAN jasno wynika, że należy do niej również Internet. W rzeczywistości jest to największa sieć tego typu, obejmująca swoim zasięgiem niemal cały świat. Rozwiązania dla biznesu, o których tutaj mówimy, to sieci o nieco innej specyfice, które jednak bazują na Internecie. Rzecz w tym, iż wewnętrzne sieci firmowe są tworzone z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury internetowej, należącej do lokalnych i globalnych operatorów.

Dlaczego sieć WAN?

Powyżej wyjaśniliśmy już, dlaczego sieć WAN jest przydatna. Jednak wspomnieliśmy również o tym, że jedną z tego typu sieci jest Internet. Dlaczego zatem firma nie może po prostu korzystać z Internetu? Oczywiście może to robić, a zwykle wręcz musi. Jednak w celu komunikacji wewnętrznej pod wieloma względami korzystanie z własnej, prywatnej sieci WAN jest o wiele korzystniejsze. Przede wszystkim chodzi tutaj o kwestię bezpieczeństwa danych. Dzisiaj dane stanowią najwyższą wartość. Udostępniane w internecie są narażone na rozmaite ataki. Niewątpliwie w sieci wewnętrznej są zdecydowanie bezpieczniejsze, zwłaszcza jeśli sieć została stworzona przez specjalistów, którzy odpowiednio ją zabezpieczyli. Ponadto dzięki sieci WAN połączenie między oddziałami zwykle jest szybsze. Firma zyskuje również ogromną niezależność. Z całą pewnością posiadanie własnej sieci pozytywnie wpływa również na prestiż danej firmy.

Jak założyć sieć typu WAN?

Aby stworzyć sieć WAN trzeba zgłosić się do wyspecjalizowanej firmy, która realizuje tego typu usługi. Przedsiębiorstwa te często posiadają własną infrastrukturę, a po części korzystają z infrastruktury operatorów internetowych. W ramach usługi tworzenia sieci WAN można również liczyć na jej obsługę. Niemniej jednak w tym obszarze wiele firm decyduje się stworzyć własny dział IT i nadzorować sieć na własną rękę. Naszym zdaniem warto powierzyć firmie zewnętrznej przynajmniej kwestię nadzoru technicznego nad sprawnością funkcjonowania sieci. Z pewnością w dużej mierze odciąża to firmę klienta. Poza tym nikt nie zna danej sieci tak dobrze, jak jej twórcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj