Założenie małej firmy wiąże się z dużym ryzykiem. Jednym z mniej oczywistych kwestii jest cyberbezpieczeństwo. Wiele uwagi poświęca się temu, jak zmaksymalizować możliwości technologiczne przy jak najmniejszych kosztach – co zrozumiałe – ale z drugiej strony najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa są często pomijane, aby firma mogła zacząć działać szybciej i tańszym kosztem.

Biorąc pod uwagę najnowsze wiadomości o cyberbezpieczeństwie, powinieneś wziąć to pod uwagę: nie idź na skróty z bezpieczeństwem! Ponieważ hakerstwo i kradzieże danych stają się coraz częstszymi przestępstwami we współczesnym świecie, musisz bardzo poważnie pomyśleć o ochronie swojej firmy. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych problemów – utraty danych, kradzieży danych osobowych twoich klientów, oszustwa – poniższe dziesięć PROSTYCH wskazówek, jak również wirtualna sieć prywatna, czyli VPN, może powstrzymać rozwijającą się małą firmę od katastrofy.

Utwórz kopię zapasową wszystkiego

Nie przestaniemy przypominać ci, aby wykonywać kopię zapasową danych. Nigdy nie przechowuj niczego, czego nie możesz stracić w jednym miejscu lub na jednym urządzeniu. Użyj zewnętrznego dysku do tworzenia kopii zapasowych, sprawdź liczne dostępne opcje przechowywania w chmurze i / lub może nawet rozważ przechowywanie swoich danych na dysku twardym.

Szyfruj wszystko

Tworzenie kopii zapasowej jest bezpieczne tylko wtedy, gdy wszystkie informacje tworzonej kopii są całkowicie bezpieczne. Jedynym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa jest zainstalowanie programu szyfrującego na wszystkich urządzeniach i dyskach oraz szyfrowanie wiadomości e-mail zawierających poufne informacje.

Zapory sieciowe

Instalowanie zapory sieciowej powinno być jednym z twoich priorytetów. Istnieje wiele opcji oprogramowań zapory sieciowej, więc rozejrzyj się i znajdź takie, o którym będziesz miał pewność, że działa.

Zabezpiecz się przed fizyczną kradzieżą

Podejmując środki bezpieczeństwa przed atakiem hakerów, próbujących włamać się do twojej sieci, nie zapominaj, że twój sprzęt również może zostać skradziony. Upewnij się, że wszyscy twoi pracownicy są świadomi znaczenia wszelkich danych, które mogą znajdować się w ich telefonach komórkowych lub laptopach, gdy są poza domem.

Chroń się przed wirusami, złośliwym i szpiegującym oprogramowaniem

Każde urządzenie podłączone do Internetu jest zagrożone, więc upewnij się, że zainstalowałeś najnowsze oprogramowanie antywirusowe. Przeprowadzaj regularne kontrole i upewnij się, że jest ktoś, kto jest odpowiedzialny za regularne aktualizowanie oprogramowania.

Silne hasła

Upewnij się, że każdy z twoich pracowników ma silne hasło na wszystkich swoich urządzeniach, które zawierają poufne informacje. Powinieneś również wprowadzić politykę zmiany haseł w regularnych odstępach czasu (przynajmniej raz na kwartał).

Upewnij się, że osoby trzecie, z którymi masz do czynienia, są tak samo bezpieczne jak ty

Uważaj na wszystkich klientów lub inne firmy, które mogą uzyskać dostęp do dowolnego z twoich systemów, i upewnij się, że stosują podobne praktyki bezpieczeństwa. Nie bój się sprawdzać, zanim komukolwiek przyznasz dostęp.

Unikaj darmowych oprogramowań wszędzie tam, gdzie jest to możliwe

Istnieje wiele bezpłatnych opcji antywirusów i innego rodzaju ochrony, z których niektóre są dość niezawodne. Inne nie są, a nawet mogą zawierać złośliwe oprogramowanie. Cyberbezpieczeństwo nie jest dobrym sektorem do cięcia kosztów.  Dobre oprogramowanie zabezpieczające to zawsze dobrze wydane pieniądze.

Zadbaj o wyszkolenie swoich pracowników

Upewnij się, że wszyscy twoi pracownicy wiedzą, jak ważne jest ciągłe utrzymywanie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, i mają zestaw jasno określonych zasad, których należy przestrzegać.

Nie mieszaj pracy z przyjemnością

Jeśli to możliwe, unikaj używania tego samego urządzenia do spraw biznesowych i do spraw prywatnych. Nie przechowuj informacji biznesowych na urządzeniu, które dzielisz z rodziną, znajomymi, współdomownikami itp. Naraża to wrażliwe dane na niepotrzebne ryzyko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj