wynajem długoterminowy

Nowoczesne rozwiązania, które tworzone są w oparciu o potrzeby społeczeństwa nie omijają rynku motoryzacyjnego. Biorąc pod uwagę ogromny wzrost liczby samochodów osobowych, poruszających się po polskich drogach należy stwierdzić, że cenimy niezależność i komfort przemieszczania się własnym samochodem zarówno na co dzień, jak i planując urlop. Komfort podróżowania jest tym większy, im niższy jest poziom awaryjności samochodu, z którego korzystamy. Za awaryjność z kolei najczęściej odpowiada wiek i przebieg pojazdu. Czy jest sposób na komfortowe, bezstresowe przemieszczanie się samochodem bezawaryjnym, a więc nowym lub prawie nowym, nie posiadając środków finansowych na zakup odpowiedniego pojazdu? Wynajem długoterminowy samochodów jest odpowiedzią twierdzącą. Wynajem długoterminowy określany jest jako wypożyczenie pojazdu na długi okres bez ponoszenia kosztów w postaci wkładu własnego. Wynajem długoterminowy oparty jest o umowę wynajmu samochodu, zawieraną na okres powyżej miesiąca. Najczęściej najem długoterminowy samochodów osobowych ma miejsce na okres jednego roku.

Dla kogo przeznaczony jest wynajem długoterminowy pojazdów?

Wypożyczenie samochodu osobowego na długi termin wiąże się z podpisaniem umowy, podobnej do umowy leasingowej. Odbiorcą oferty może być osoba, prowadząca działalność gospodarczą lub osoba fizyczna, nieprowadząca firmy. Z oferty skorzystać więc może każdy, kto posiada uprawnienia do kierowania pojazdem. Przy podpisaniu umowy o wynajem długoterminowy samochodu nie jest wymagany wkład własny, co oznacza, że formalności są uproszczone i dokonywane w trwającej krótko procedurze. Dzięki temu, że aby wynająć samochód na długi termin nie wymaga się wkładu finansowego, oferta jest atrakcyjną opcją dla osób, które chcą korzystać z nowego samochodu bez wpłaty własnej. Po zakończeniu umowy najmu przedmiot umowy, czyli w tym wypadku samochód nie staje się własnością wynajmującego, ale wraca do bazy firmy, od której został wypożyczony. Jeżeli stroną umowy najmu samochodu jest przedsiębiorstwo, przedmiot umowy najmu staje się kosztem uzyskania przychodu, co w praktyce oznacza, że jego użytkowanie można odliczyć od kwoty podatku dochodowego. Podobnie z podatkiem VAT. Wynajmujący samochód na minimum rok może skorzystać z możliwości spłaty, uwzględniającej jedynie utratę wartości samochodu, nie wartość całego pojazdu, jak ma to miejsce w przypadku umowy leasingowej. 

Co zawarte jest w umowie wynajmu długoterminowego?

Oprócz określenia stron umowy wynajmu długoterminowego pojazdu określa się przede wszystkim czas, na jaki zawarta zostanie umowa oraz koszty, jakie leżą po stronie wynajmującego. Wynajmujący, na podstawie umowy wynajmu zobowiązuje się do comiesięcznej wpłaty rat, tytułem użytkowania samochodu. Ponadto, umowa uwzględnia limit kilometrów, który można przejechać wynajmowanym samochodem w ciągu obowiązywania umowy o wynajem pojazdu. Często limity ustalane są na takim poziomie, aby uwzględnić codzienne, niezbędne dojazdy. Poza obowiązkami, wynikającymi z umowy, strona wynajmująca na jej podstawie jest objęta szeregiem udogodnień i korzyści. Wynajmujący nie musi opłacać składki OC i AC, martwić się o wymianę opon, serwisowanie samochodu, a w przypadku uszkodzenia pojazdu zapewniony zostaje samochód zastępczy. Udogodnienia sprawiają, że wynajem długoterminowy pojazdu stwarza poczucie komfortu, jakie zapewnia użytkowanie właściwie nowego pojazdu bez ponoszenia kosztów dodatkowych oraz dokonywania niezbędnych czynności, związanych z codzienną eksploatacją pojazdu. 

Czy wynajem długoterminowy samochodu się opłaca?

Jak ocenić, czy wynajem długoterminowy samochodu jest opłacalny, czy raczej jest comiesięcznym nadwyrężeniem budżetu, opłacając samochód, który nie stanie się własnością? W zależności od wybranego modelu samochodu, ceny miesięcznego wynajmu są bardzo zróżnicowane. Podobnie jest w przypadku cen pojazdów, które znajdują się na sprzedaż. Proszę dokonać prostego rozeznania, jaki jest koszt zakupu pojazdu używanego, spełniającego podobne kryteria do opcji, które posiada samochód wynajmowany. Następnie do tej kwoty należy doliczyć koszty rejestracji, ubezpieczenia z pakietem AC i Assistance oraz konieczność naprawy samochodu, który z uwagi na wcześniejszą eksploatację, może wymagać napraw. Warto wspomnieć o czasie, który zajmą wizyty w warsztacie oraz niedogodnościach, związanych z uniemożliwieniem dojazdu do pracy. Wynajem długoterminowy po zsumowaniu comiesięcznych kosztów najczęściej wypada atrakcyjniej niż zakup pojazdu używanego, a dodatkowym plusem jest fakt, że nie trzeba posiadać całej kwoty na start. Rozłożenie wydatków na comiesięczne raty jest wygodne i korzystne dla wynajmującego. Po zakończeniu okresu obowiązywania umowy wynajmu, można ją przedłużyć na dogodny dla wynajmującego czas lub podpisać nową umowę o wynajem długoterminowy, aby przez kolejny okres jej obowiązywania cieszyć się komfortem, bezpieczeństwem i niezawodnością nowego samochodu. 

Magazyn Motoryzacyjny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj