pos

Materiały reklamowe wspierające sprzedaż produktów, określane są jako POS, z ang (point of sale, lub również POSM, czyli point of sale marketing). Z zasady system POS przeznaczony jest dla sklepów detalicznych, restauracji, hoteli oraz punktów usługowych. Interesujące? A to tylko mała część istotnych informacji o materiałach POS.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie przeczytaj poradnik. Znajdziesz w nim odpowiedzi na wiele pytań!

Point of sales materials – co to POS

Nawet dzisiaj, w dobie mediów, czy internetu, stosowanie klasycznych rozwiązań reklamowych, do jakich należą przykładowo ulotki, nadal ma sens. Wielu klientów jeszcze na etapie wejścia do sklepu potrzebuje i domyślnie szuka informacji wobec konkretnych produktów. Właśnie po to poza innymi działami w ramach ogólnie pojętego merchandisingu, jak i visual merchandisingu stosowane są materiały POS.

Materiały POS środkami masowego przekazu – rodzaje

Okazuje się, że istnieje co najmniej kilka kryteriów, na które można podzielić materiały POS. Czysto technicznym, a zarazem podstawowym podziałem jest ten na materiały miękkie i twarde. Za główne kryterium w omawianym przypadku uznaje się użyty do produkcji materiał.

W tym przypadku akurat nie ma znaczenia treść, jak i forma zawartego komunikatu. Bardziej istotnym kryterium z perspektywy sprzedażowej jest wyróżnienie umiejscowienia poszczególnych materiałów point of sale.

Rodzaje materiałów POS

  1. Materiały reklamowe – Zaliczają się tutaj wszelakie ulotki, broszury, czy plakaty. Najprościej rzecz ujmując wszystko, co umieszcza się zaraz przy wejściu do sklepu, kasach, czy witrynach sklepowych. Artykuły muszą być odpowiedniej wielkości, oraz łatwe do wychwycenia wzrokiem. Muszą również zawierać konkretną i zachęcającą do zakupu treść.
  2. Materiały na sufity – Wymienić można flagietki reklamowe, czy hangery. Te drugie są bardzo kluczowym narzędziem w przypadku prowadzenia visual merchandisingu. Dzięki nim jesteśmy w stanie poprowadzić klienta wytyczoną przez nas drogą po sklepie. Na hangerach zazwyczaj informuje się, gdzie znajdują się dane produkty. Co za tym idzie, skoro klient musi co jakiś czas zerknąć na sufit, w celu sprawdzenia danej alejki, można to wykorzystać, umieszczając dodatkowo informację sprzedażową.
  3. Materiały na półki – Wobblery i shelf stopery to materiały reklamowe warte wyróżnienia. Jest to nic innego, jak zawieszki reklamowe informujące klientów o aktualnych promocjach. Te wiszące materiały POS umieszcza się najczęściej bezpośrednio przed produktami, co ma skuteczny wpływ na decyzje zakupowe klientów. Wspomnieć należy również o topperach. Jest to wynikająca z konstrukcji półki informacja wobec grup produktów. Reklama umieszczona jest w określonym obszarze przestrzeni handlowej. Zaliczają się do nich przykładowo interaktywne systemy POS, które np. składają się z komputera i ekranu dotykowego.
  4. Materiały na podłogi – Są to materiały POS mające ogromny wpływ w kontekście strategii merchandisingowej. Wyróżnić można displaye, roll-upy, potykacze, czy nawet standy reklamowe. Producent często oferuje je w różnych rozmiarach, formach itp. Wyróżnia się też całe kioski i stoiska. Takowe zaś, można zbudować nie tylko w sklepach, ale nawet na targach, konferencjach, czy wielu innych eventach. Materiały POS stosowane na podłogach to również rozmaite naklejki, często w rożnych kształtach, czy wzorach.
  5. Materiały na lady – Materiały POS z tej grupy to te, które najczęściej znajdują się w okolicy takich miejsc jak lada, kasa fiskalna, terminal płatniczy, itp. Wyróżnić można bilownice, standy, czy dyspensery. Omawiane miejsca są idealne do umieszczenia wielu logotypów marek, stanowiących znaczną część sprzedaży.

Czy warto zainwestować w systemy POS

Skoro wiemy już co to jest system POS, to czy warto się nim zainteresować? Okazuje się, że jak najbardziej. Jednak, aby dowiedzieć się więcej o potencjale, jak i możliwościach, jakie niosą za sobą systemy POS, najlepiej podjąć współpracę z doświadczonymi specjalistami w dziedzinie visual merchandisingu. Zdecydowanie się rozwiązanie, jakim jest system POS z pewnością wesprze Twój biznes!

Materiały POS mają bezpośredni wpływ na decyzje zakupowe klientów

System POS jest tak skonstruowany, że chociaż dzieli się na kategorie materiałów reklamowych, to jest nadal czytelny. Odpowiednio stosowane systemy POS (ich podział/kategorie) mogą korzystnie wpłynąć na decyzje zakupowe, lecz to nie wszystko, bo w ten sposób można zbudować całą drogę pobytu danego klienta w sklepie. To zaś będzie mieć korzystny wpływ rozmiar koszyka zakupowego.

Podsumowując, system POS i rozsądna jego dystrybucja w przestrzeni handlowej z pewnością wpłynie na poprawę wyników sprzedażowych danych produktów.

Podsumowanie

Materiały POS były, są i zapewne jeszcze długo będą klasycznym rozwiązaniem reklamowym, który ma sens. Dobrze dobrane, a zarazem przemyślane w skuteczny sposób wpłyną na decyzje klientów, a co za tym idzie na poprawę wyników sprzedaży. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj