Coraz więcej osób szuka zajęcia, które pozwoli wyżyć się artystycznie, odstresować i stworzyć coś własnymi rękoma. Dużą popularnością cieszy się scrapbooking, czyli ręczne dekorowanie kartek. Na czy dokładnie polega? Jakie artykuły są niezbędne do tego typu rękodzieła?

Scrapbooking – co to jest?

Scrapbooking to dla wielu osób dziwna, nic niemówiąca nazwa. Wiele osób nawet nie, wie, że stosuje tę technikę, ozdabiając zdjęcia czy robiąc świąteczne kartki i dekoracje. Scrapbooking to właśnie sztuka dekorowania wspomnień. Polega na ozdabianiu albumów z pamiątkami rodzinnymi, listów, tworzeniu zaproszeń czy kartek okolicznościowych. Historia scrapbookingu jest bardzo długa. Sztuka narodziła się w Anglii na przełomie XV i XVI wieku. Początkowo oznaczała pamiątki np. bilety czy kartki z życzeniami umieszczane w albumach. Z czasem scrapbooking ewaluował. Ludzie zaczęli umieszczać w albumach kolorowe wycinki z gazet, wizytówki i broszury. W XIX wieku, wraz z powstaniem fotografii, do albumów zaczęto dodawać zdjęcia. Na rynku pokazały się albumy z miejscem na notatki, w których oprócz zdjęć można było umieszczać pamiątki. Znanym scrapbookerem by Mark Twain, który w czasie podróży zbierał pamiątki, a następnie umieszczał je w albumach. W 1981 roku scrapbooking mocno się rozwinął, Marielen W. Christensen ze Stanów Zjednoczonych otworzyła pierwszy sklep z materiałami do scrapbookingu. Sklep funkcjonuje do dzisiaj, a sztuka rozwinęła się na cały świat. W Polsce scrapbooking rozwinął się na początku XXI wieku. W tym czasie zaczęły powstawać pierwsze sklepy z materiałami i akcesoriami do scrapbookingu, a ludzie odkryli, jak wielką przyjemność może sprawiać samodzielne zdobienie.

Scrapbooking – dlaczego jest tak popularny?

Sztukę scrapbookingu może uprawiać każdy, bez względu na wiek czy płeć. To hobby, które zyskuje coraz więcej amatorów. Pozwala otaczać się wyjątkowymi przedmiotami i zdobionymi rodzinnymi zdjęciami. Ma wiele zalet, rozwija kreatywność, ćwiczy zdolności manualne, pomaga wyciszyć się i zmniejszyć stres. Rękodzieło korzystnie wpływa na ludzką psychikę, dla wielu osób jest doskonałą odskocznią od codziennych problemów. Hobby nie jest drogie, początkowo wystarczą podstawowe produkty. Ozdabiać albumy można w każdej wolnej chwili, a potrzebne akcesoria można kupować stopniowa. Scrapbooking zbliża całe rodziny, rodzice mogą pracować z dziećmi. To doskonały sposób na zachowanie i zabezpieczenie wspomnień, upamiętnienie ważnych wydarzeń np. ślubu czy pierwszych urodzin dziecka.

Sklep  scrapbooking – od czego rozpocząć przygodę z rękodziełem?

Osoby, które chcą zacząć swoją przygodę ze scrapbookingiem, mają do dyspozycji wiele książek na ten temat, w internecie działają fora i grupy tematyczne, skupiające amatorów tego hobby. To pozwala zdobyć potrzebne informacje, wymieniać się pomysłami i rozwiać umiejętność ozdabiania albumów czy tworzenia kartek. Aby zacząć ozdabiać wspomnienia i tworzyć piękne pamiątki należy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. Na początek wystarczą:

  • nożyczki,
  • kleje,
  • kolorowe kartki

Tyle wystarczy na początek, ale w miarę rozwoju hobby, przydadzą się też inne rzeczy. Warto odwiedzić sklep scrapbooking i zaopatrzyć się np. w trymery, dziurkacze zwykłe i ozdobne, stemple, pieczątki, ploter tnący, pasty strukturalne, koperty białe tradycyjny i ozdobne, ręczną maszynkę do cięcia papieru, tusze, artykuły mocujące, farby, kwiaty z papieru, szablony czy scrapki, czyli gotowe papierowe napisy i kształty. Warto zainwestować w kolorowy papier do scrapbookingu, który jest duży trwalszy niż tradycyjny, poza tym nie uszkadza zdjęć. Dodatkowe produkty pozwolą się rozwinąć i tworzyć bardziej wyszukane ozdoby. Można je kupić m.in. w sklepie https://sklep-ewa.pl/scrapbooking. W naszym sklepie internetowym można nie tylko kupić potrzebne artykuły, ale również uzyskać wsparcie i porozmawiać na temat rękodzieła. Pracownicy, prowadzący scrapbooking sklep chętnie dzielą się pasją oraz wiedzą, organizują warsztaty i szkolenia, a także prowadzą blog z ciekawymi pomysłami. Osoby zainteresowane mogą poznać różne techniki artystyczne, materiały i sprzęt. Warto pamiętać, że przydadzą się również rzeczy dostępne w każdym domu, np. wycinki z gazet, piórka, wstążki, zasuszone kwiaty, koraliki, cekiny, naklejki. Liczy się kreatywność i własna pomysłowość.  Im więcej materiałów, tym prace handmade będą ciekawsze i oryginalniejsze. Można wykorzystać wszystko, co wpadnie w rękę, w scrapbookingu nie ma żadnych ograniczeń i sztywnych reguł.

Cardmaking to własnoręcznie wykonywanie kartek okolicznościowych.

Gdzie można wykorzystać scrapbooking?

Scrapbooking początkowo obejmował tylko dekorowanie albumów. Z czasem jednak sztuka mocno się rozwinęła i dzisiaj jest wykorzystywana do dekoracji wielu różnych prac. Bardzo popularne jest tworzenie kartek świątecznych i okolicznościowych, zaproszeń na różne okazje (cardmaking), np. ślub, ale także ozdabianie pudełek, notesów czy pakowanie prezentów według zasad scrapbookingu.

Wykonywanie albumu w technice scrapbookingu

Technikę zdobienia papieru można wykorzystać niemal wszędzie, wszystko zależy od wyobraźni osoby, która tworzy małe dzieła sztuki. Obecnie dla wielu osób scrapbooking jest nie tylko hobby, ale również źródłem zarobkowania. Pasjonaci tego rodzaju rękodzieła sprzedają swoje dzieła, regularnie odbywają się warsztaty, targi i konkursy, związane ze scrapbookingiem. Wiele osób prowadzi blogi, na których dzieli się pomysłami DIY i wrzuca zdjęcia swoich prac.

Scrapbooking to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu i stworzenie pięknych rzeczy. Warto odwiedzić scrapbooking shop, poznać technikę i wybrać potrzebne produkty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj