W obecnych czasach praktycznie wszystko przeniosło się już do sieci. To właśnie tam robimy zakupy, płacimy rachunki, a nawet załatwiamy sprawy urzędowe. Wiele osób zdecydowała się więc potraktować Internet jako jedno z tych miejsc, w których można także zarobić. Wraz z tym znacznie wzrosła popularność portali jak np. OLX, które oferują możliwość dodania ogłoszeń sprzedaży i nadzorują proces kupna przez innego użytkownika. Jednak OLX – a konkretniej sprzedający na tym portalu – muszą zmierzyć się ze zmasowanym atakiem cyberprzestępców. Wobec tego, jak sprzedawcy mogą zostać oszukani na OLX?

Phishing  – jak internetowi przestępcy wykorzystują OLX?

OLX stał się tak naprawdę przysłowiową „gratką” dla cyberprzestępców. W ostatnim czasie wielu użytkowników portalu zgłaszało różnorodne incydenty, które miały doprowadzić nie tylko do wyłudzenia ich danych, ale także do kradzieży środków finansowych zgormadzonych na koncie. Na co więc powinni uważać sprzedawcy? Otóż cyberprzestępcy najczęściej stosują ataki w formie phising’u. Ten atak tak naprawdę bazuje na serii zachowań społecznych i przekonań, którymi w prosty sposób można manipulować. Mówiąc prościej cyberprzestępcy działający na OLX świadomie skłaniają sprzedawców do podjęcia takich działań, na których im najbardziej zależy. Nic więc dziwnego, że już w najbliższym czasie portal postanawia wprowadzić znacznie więcej zabezpieczeń.

Oszustwa internetowe na OLX – jakie są najpopularniejsze z nich?

Cyberprzestępcy na OLX – mówiąc kolokwialnie – nie przebierają w środkach, jeśli tylko poczują, że sprzedający skłonny jest do podjęcia takich działań, które mogą przynieść im korzyści materialne. Do najpopularniejszych ataków oszustów na OLX można zaliczyć:

  • oszustwo na WhatsApp – w tym momencie internetowy oszust kontaktuje się ze sprzedającym za pomocą WhatsApp, a następnie zapewnia, że kupił produkt i już za niego zapłacił. Przekazuje on sprzedawcy link do pobrania pieniędzy, który tak naprawdę pozwala mu uzyskać dane do karty kredytowej ofiary.
  • oszustwo OLX „wysyłka za pobraniem” – okazuje się, że to kolejna, niezwykle popularna metoda wśród internetowych oszustów. Przestępca w programie graficznym dodaje odpowiednią adnotację do spreparowanego listu przewozowego, który wręcza sprzedawcy jako fałszywy dowód zamówienia kuriera. W efekcie sprzedawca wkłada paczkę do paczkomatu i po niej, ani po pieniądzach nie ma już najmniejszego śladu.

Oczywiście warto mieć na uwadze również to, że powyżej wspomniane zostały jedynie najpopularniejsze oszustwa na OLX, które powinny zapalić u sprzedawców tzw. czerwona lampkę. Niemniej jednak sposobów na wyłudzanie poprzez portal OLX jest znacznie więcej, a sprzedawcy mogą się z nimi zapoznać na stronie instytutcyber.pl. Tam również będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób można odzyskać skradzione pieniądze i gdzie zgłosić wspomniane już oszustwo.

Jak chronić się przed oszustwami na OLX?

Nie da się ukryć, że sprzedający muszą wiedzieć, jak odpowiednio zabezpieczyć się przed oszustwem przez OLX. Sam portal zapowiada daleko idące zmiany w zakresie ochrony zarówno sprzedawców jak i kupujących. Niemniej jednak osoby sprzedające zawsze kwestie logistyczne powinny brać na siebie. Nie warto również ufać potencjalnym klientom, którzy zamiast formularza kontaktowego, decydują się nawiązać z nami kontakt przez WhatsAppa lub inny komunikator internetowy. Finalnie, czytajmy dokładnie bankowe SMS odnośnie nieautoryzowanych transakcji. W ten sposób z pewnością łatwo zwrócimy uwagę na próbę oszustwa na OLX.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj