HMB, czyli beta-hydroksy-beta-metylomaślan, to związek syntetyzowany w ludzkim organizmie z aminokwasu egzogennego, jakim jest leucyna. To substancja, która wykazuje właściwości antykataboliczne, a tym samym może stanowić wsparcie wśród osób aktywnych fizycznie, którym zależy na zahamowaniu rozpadu białek mięśniowych i zwiększeniu masy oraz siły mięśni. Jakie właściwości może wykazywać HMB? Kto powinien rozważyć stosowanie suplementów diety zawierających ten związek?

HMB – co to takiego?

HMB, czyli kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy, to organiczny związek chemiczny, który może być naturalnie syntetyzowany w ludzkim organizmie ze związku, jakim jest leucyna, czyli jeden z egzogennych aminokwasów rozgałęzionych. Szacuje się, że ok. 5% leucyny w organizmie człowieka jest przekształcane w HMB, a synteza związku zachodzi przede wszystkim w wątrobie i mięśniach szkieletowych.

HMB to związek promowany jako środek antykataboliczny, który może skutecznie hamować tempo rozpadu białek mięśniowych. Tym samym substancja jest doceniana przez osoby aktywne fizycznie, którym zależy na stymulowaniu syntezy białek mięśniowych i powstrzymaniu procesów katabolicznych zachodzących w ustroju. Ze względu na fakt, iż aby uzyskać 1 g HMB, należy dostarczyć do ustroju ok. 20 g leucyny, niekiedy dobrym rozwiązaniem może okazać się włączenie do codziennej diety suplementów zawierających ten związek, które można znaleźć m.in. w ofercie marki OstroVit.

HMB – dla kogo?

HMB to suplement diety polecany szczególnie wśród osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Stosowanie HMB podczas intensywnych wysiłków może przyspieszyć wzrost masy mięśniowej w krótkim czasie i może również sprzyjać zwiększeniu siły mięśni.

Dodatkowo HMB rekomendowane jest również wśród profesjonalistów, którzy wracają do treningów po dłuższej przerwie związanej z kontuzją lub urazem – suplement może działać ochronnie na mięśnie, zmniejszając ryzyko ponownego urazu, a także może przyspieszać tempo regeneracji i sprzyjać naprawie uszkodzeń.

HMB może być wykorzystywane niezależnie od rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej i podejmowanych treningów.

Działanie HMB

Kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy to dobrze przebadany związek, który może wykazywać korzystny wpływ na ludzki organizm. HMB może chronić włókna mięśniowe i minimalizować ryzyko ich degradacji, a jednocześnie przyspieszać regenerację mięśni i odbudowę tkanek. To natomiast sprawia, że sportowcy nie muszą robić długich przerw pomiędzy treningami.

Dodatkowo HMB może wykazywać właściwości przeciwzapalne i zwiększać odporność organizmu. Związek może pozytywnie wpływać na wytrzymałość osób aktywnych fizycznie, a także może sprzyjać zwiększeniu siły i rozbudowie masy mięśniowej. HMB może korzystnie wpływać na pracę jelit, odżywiając nabłonek jelita. Kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy może być wsparciem również wśród osób, którym zależy na redukcji tkanki tłuszczowej bez utraty mięśni. Substancja może też hamować gromadzenie tłuszczu zapasowego w ustroju.

HMB w formie suplementu diety

Suplementy diety zawierające beta-hydroksy-beta-metylomaślan wymagają regularnego stosowania, jednak pierwsze efekty przyjmowania preparatu można zaobserwować już po kilku dniach spożywania suplementu, co może dodatkowo zmotywować zawodnika do dalszego podejmowania aktywności fizycznej.

HMB dostępny jest zarówno w postaci proszku, jak i kapsułek, co sprawia, że forma suplementacji związku może być dostosowana do indywidualnych preferencji sportowców.

Ponieważ dotychczasowe badania naukowe nie wykazały występowania skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem odżywek HMB, zgodnie z rekomendacją Międzynarodowego Związku Żywienia Sportowców, suplement uznawany jest za bezpieczny dla organizmu człowieka i może być z powodzeniem wykorzystywany przez wszystkich miłośników aktywnego trybu życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj