Bardzo często zdarza się, że posiadamy kilka kredytów i to w różnych bankach. Niestety wiąże się to ze stałą kontrolą terminowości spłaty zobowiązań, co może okazać się dość problematyczne, a niekiedy również wpływa na problemy z domowym budżetem. Rozwiązaniem dla wszystkich tych problemów może być kredyt konsolidacyjny. Czym jest oraz jakie są jego wady i zalety? Dowiesz się z naszego artykułu. 

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny, którego oferty porównasz na Totalmoney, jest kredytem gotówkowym, udzielanym przez bank w celu spłaty innych zobowiązań, takich jak kredyty i pożyczki w innych bankach. Dzięki temu klient banku, zamiast opłacać kilka rat, wpłaca tylko jedną ratę, do banku, który udzielił kredytu konsolidacyjnego. Mówiąc prościej, jest to połączenie kilku rat kredytów w jedną ratę. Co ważne, klient nie otrzymuje pieniędzy z kredytu, a spłata zobowiązań następuje przez bank. Konsolidacji mogą podlegać wszystkie rodzaje kredytów, np. gotówkowe, ratalne, samochodowe, mieszkaniowe czy karty kredytowe.

Kiedy można konsolidować kredyty?

Konsolidacji można poddawać praktycznie każdy rodzaj kredytu. Są to nie tylko kredyty gotówkowe czy samochodowe, ale także kredyty hipoteczne, pożyczki hipoteczne, zadłużenie na karcie kredytowej oraz limit kredytowy na osobistym koncie. Dzięki temu oferta kredytu konsolidacyjnego jest niezwykle elastyczna, gdyż konsolidacji nie musimy poddawać wszystkich posiadanych przez nas zobowiązań. Wybór należy do klienta banku. Aby jednak mieć możliwość podpisania umowy kredytu konsolidacyjnego, potrzebna jest wystarczająca zdolność kredytowa.

Wady i zalety kredytów konsolidacyjnych

Spośród wielu zalet kredytów konsolidacyjnych nie sposób jako pierwszej nie wymienić dużo niższej raty. Pozwala to na odciążenie domowego budżetu oraz wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Z całą pewnością jest to sposób na łatwiejszą spłatę zaciągniętych zobowiązań. Dużo niższa rata jest wynikiem wydłużenia czasu spłaty całego zobowiązania. Oczywiście kredyt konsolidacyjny wiąże się z wyższymi kosztami, jednak niższa rata, która pozwala na wyjście z długów może okazać się dobrym rozwiązaniem, który poprawi stan domowego budżetu. To również świetny sposób na lepszą organizację i kontrolę domowego budżetu. Wiele rat może skutecznie obciążać zarządzanie pieniędzmi oraz wprowadzać chaos, co może znaczenie utrudnić terminowe regulowanie rat kredytowych. Może okazać się również, że dotychczasowe harmonogramy spłat rat kredytowych, zupełnie nie odpowiadają aktualnej sytuacji finansowej zadłużonego. Kredyt konsolidacyjny pozwala na nowe ustalenie warunków i dopasowanie harmonogramu spłat do własnych potrzeb. Mimo iż kredyt konsolidacyjny wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla kredytobiorców, może okazać się, że wielu z nich nie będzie posiadało odpowiedniej zdolności kredytowej. Brak wystarczającej zdolności kredytowej do spłaty zobowiązania sprawia, że bank nie może podjąć tak dużego ryzyka, jakie wiąże się z udzieleniem kredytu osobie niewypłacalnej.

1 KOMENTARZ

  1. Ja myślę, że więcej jest tutaj aspektów pozytywnych jak chociażby spłata wcześniejszych pożyczek i płacenie jednej raty. Często dla wielu ludzi jest to po prostu ostateczne wyjście na spłatę wcześniejszych długów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj