Prace na wysokości to nieodłączna część budowy domu i innych budynków gospodarczych. Niezależnie od tego, czy planujesz prace wewnętrzne lub zewnętrzne, dla własnego bezpieczeństwa warto zadbać o odpowiedni sprzęt do prac wysokościowych. Montaż elewacji, sufitów i innych elementów to doskonała okazja, by pomyśleć o bezpiecznej drabinie, lub postawić na dobre rusztowanie.

Rusztowania różnego typu można bez problemu kupić w dowolnym sklepie budowlanym, lecz ich ceny są dość wysokie. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na duże wydatki, w takim przypadku warto byłoby zastanowić się nad wypożyczeniem odpowiedniego sprzętu. Jedną z firm oferujących tego typu usługi jest wynajem rusztowań Boels z opcją odbioru sprzętu w wielu oddziałach na terenie całej Polski.

Rodzaje rusztowań

Na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów rusztowań, a każde z nich ma swoje specjalne przeznaczenie. Rodzaje rusztowań można klasyfikować ze względu na ich budowę, konfigurację oraz materiały, z którego zostały wykonane.

Współczesne i nowoczesne rusztowania wykonane są ze stali lub aluminium, co niesie za sobą wiele korzyści dla użytkowników – większe możliwości w kwestii transportu rusztowań i ich wygodne użytkowanie. Sprawdź więc, jakie rodzaje rusztowań znajdziesz na rynku i czym się charakteryzują:

  • Rusztowania modułowe – rusztowania modułowe to uniwersalne rozwiązanie w każdej sytuacji. Takie rusztowania można samodzielnie konfigurować z dostępnych modułów – podestów, drabin, poziomów.
  • Rusztowania aluminiowe – rusztowania wykonane z aluminium to świetne konfiguracje do komfortowych prac na małej wysokości, tym bardziej w gospodarstwie domowym.
  • Rusztowania konsolowe – tego typu rusztowania wymagają mocowania do elewacji lub ściany. Dzięki temu takie konfiguracje nie potrzebują kontaktu z ziemią.
  • Rusztowania wiszące – rusztowania wiszące to kolejny rodzaj rusztowań stworzony do prac wysokościowych bez konstrukcji naziemnej, zazwyczaj montowane na specjalnych linach lub kablach.
  • Rusztowania ramowe – to ciężkie i solidne rusztowania tworzące ramy na każdym poziomie. Popularne rusztowania ramowe gwarantują stabilną konstrukcję po zastosowaniu odpowiednich uchwytów.

Przeznaczenie rusztowań

Każde z powyższych typów rusztowań znajdzie zastosowanie w innej branży. Wbrew pozorom budownictwo to nie jedyne miejsce, gdzie na co dzień wykorzystywane są rusztowania. Energetyka, telekomunikacja, przemysł i dekoracje wnętrz to sektory, w których konstrukcje z rusztowań są niezbędne i niezastąpione.

W ostatnich czasach rusztowania stają się zamiennikami dla drabin przy pracach remontowych w domu i jego otoczeniu. Rusztowania są niezbędne w przypadku prac związanych z montażem, malowaniem, czy naprawami dachów, elewacji, okien, drzwi, instalacji klimatyzacyjnych, czujników i wielu innych. Ich użycie ułatwia wgląd do miejsc trudno dostępnych lub położonych wysoko, a także umożliwia pracę na większej powierzchni.

Rusztowania są bezpieczniejsze od drabin, o ile stosuje się je zgodnie z instrukcją użytkowania i zasadami BHP.

Najlepsze rusztowanie do budowy domu

Do codziennych prac przy budowie domu, na przykład do montażu płyt gipsowych, podwieszanych sufitów, tynkowania i robót wykończeniowych wystarczające będą konfiguracje rusztowań aluminiowych. Tego typu modele posiadają kółka, które przydatne będą w wielu sytuacjach, na przykład, by nie musieć każdorazowo przesuwać konstrukcji i rozbierać jej kilka razy dziennie. Rusztowania aluminiowe można z łatwością dostosować do wysokości pomieszczenia, są lekkie i stosunkowo tanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj