Marzy wam się zmiana panującej w pomieszczeniu stylistyki? A może… macie już wybrany motyw i wiecie, jaką fototapetę pragniecie mieć na swojej ścianie? To bez znaczenia! Niniejszy poradnik powstał z myślą o wszystkich osobach, które planują nadać swoim wnętrzom nowego wyrazu. Zobaczcie sami, jak prawidłowo naklejać fototapety ścienne!

Przyklejanie fototapety – jakie akcesoria będą potrzebne?

Zanim jednak poruszymy najbardziej interesującą was kwestię, chcielibyśmy zwrócić uwagę na dobór odpowiednich akcesoriów do przyklejania fototapet. Bez wysokiej jakości narzędzi po prostu się nie obejdzie! Ułatwią wam pracę, jednocześnie przyspieszając cały proces. Czego zatem nie powinno zabraknąć? Zestaw do naklejania fototapety powinien składać się m.in. z kleju do fototapety, ołówka do zaznaczania linii pomocniczych, taśmy klejącej, nożyczek, miękkiej gąbki, wałka oraz wiadra do rozrobienia kleju. Druga para rąk może również okazać się tutaj pomocna! Przy kompletowaniu zestawu zwróćcie oczywiście uwagę na jakość wybieranych akcesoriów, zwłaszcza jeżeli mowa tutaj o kleju. Warto również sprawdzić otrzymaną paczkę. Jeszcze przed przygotowaniem narzędzi upewnijcie się, czy w przesyłce zostały nadane wszystkie niezbędne elementy wyjątkowej fototapety. Nie przedłużając… Jak prawidłowo nakleić fototapetę?

Przygotowanie ściany – jak to zrobić?

Klejenie fototapety może początkowo wydawać się sporym wyzwaniem i właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie wybranej powierzchni. W innym razie istnieje spora szansa, iż uzyskany efekt będzie daleki od pożądanego, a fototapeta ścienna z czasem zacznie się odklejać. Co zatem powinniście zrobić? Ściana powinna być gładka i czysta! Należy wcześniej ją zaszpachlować i pozbyć się wszelkich ubytków. To powinno ułatwić dalsze etapy! Tak przygotowaną ścianę wystarczy umyć mydłem malarskim i poczekać do samodzielnego wyschnięcia. Wówczas nie pozostanie nic innego, jak rozłożyć fototapetę na płaskiej powierzchni i rozpocząć jej klejenie. O czym powinniście pamiętać?

Jak nakleić fototapetę?

Przyklejanie fototapety składa się z kilku kluczowych etapów. Jeżeli wybrana powierzchnia została przygotowana, a wy macie pewność, iż wzór nie jest wybrakowany – możecie śmiało rozpocząć naklejanie fototapety. Zacznijcie od narysowania na ścianie linii pomocniczych. Jeśli wybrana przez was fototapeta zostanie umieszczona na ograniczonej przestrzeni, możecie również wykorzystać do pomocy poziomicę. To pozwoli wam przykleić wzór w odpowiednim miejscu bez obawy o nierówne ułożenie. Gdy linie będą gotowe, należy dokładnie rozsmarować klej na danym skrawku ściany i przyłożyć górną część fototapety w najwyższym punkcie. Tuż po tym wystarczy delikatnym ruchem ręki przykleić całość. Uważajcie, by przypadkiem nie ubrudzić materiału klejem! Co więcej, z użyciem specjalnego wałka należy docisnąć fototapetę w celu wyrównania materiału i pozbycia się wszelkich grudek czy nierówności. Ten krok powtarzamy aż do momentu uzyskania finalnego efektu.

Jeżeli zauważycie, iż w co poniektórych miejscach pojawił się nadmiar kleju, wykorzystajcie zwilżoną ściereczkę do jego usunięcia. Klej zasycha stosunkowo szybko, a co za tym idzie, w późniejszym czasie będzie to po prostu niemożliwe.

Fototapety na ścianę – to należy wiedzieć

Niezależnie czy postawicie na fototapety papierowe, czy fototapety winylowe – sam proces ich przyklejania wymaga należytej uwagi. Pośpiech nie jest tutaj wskazany! Pamiętajcie także, iż naklejona fototapeta powinna mieć odpowiednie warunki. Jeżeli w pomieszczeniu jest bardzo niska wilgotność, klej może po prostu nie wyschnąć. Temperatura w pokoju powinna bowiem oscylować w przedziale 17-20°C. Warto dodatkowo pozostawić uchylone okna, tak aby klej miał stały dopływ powietrza. Bez tego ani rusz!

Przyklejenie fototapety to świetny sposób na nadanie wnętrzu niesamowitego wyrazu. Niekiedy tak drobny szczegół zrobi całą robotę, a efektu końcowego pozazdroszczą wam nawet najbliżsi. Naklejcie wymarzony wzór zgodnie z naszymi wskazówkami i nie martwcie się o nic więcej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj