Ze względu na zmieniające się uwarunkowania prawne i gospodarcze, dynamiczny rozwój, kryzys lub chęć pozyskania nowych inwestorów, właściciele różnych typów spółek, w toku prowadzonej działalności niekiedy podejmują decyzję o ich przekształceniu w inną, korzystniejszą formę prawną. Przekształcenia spółek wymagają dopełniania szeregu formalności, dlatego najczęściej realizowane są pod nadzorem i przy kompleksowym wsparciu profesjonalnych kancelarii prawnych.

Spółki w polskim systemie prawnym

W polskim prawie można wyróżnić dwa podstawowe typy spółek. Są to spółki cywilne i handlowe, przy czym drugie z nich dzielą się na osobowe i kapitałowe. To szczególnie ważne z punktu widzenia możliwości przekształcenia spółki i nadania jej innej formy prawnej. O ile spółka cywilna w zasadzie bez większych przeszkód może przekształcić się w każdą inną, oczywiście po spełnieniu określonych w prawie procedur i wymogów formalnych, o tyle w przypadku spółek handlowych istnieją pewne ograniczenia. Zasadniczo można przyjąć, że wszystkie spółki osobowe i kapitałowe mogą przekształcać się w inne spółki handlowe, ale nie w cywilne. To właśnie dlatego przekształcenia spółek, zwłaszcza kapitałowych, wymagają konsultacji prawnej i kompetentnego doradztwa w celu wyboru optymalnej formy działalności.

Na czym polega przekształcenie spółki?

Wybór określonej formy prawnej spółki wiąże się z zapisanymi w prawie zobowiązaniami. Dla przykładu najpopularniejsza forma spółek handlowych, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zapewniają wspólnikom ochronę ich prywatnego majątku za zobowiązania finansowe firmy. Inaczej mówiąc, wspólnicy odpowiadają wyłącznie do wysokości wniesionego wkładu, gdy w przypadku spółek cywilnych odpowiada się całym swoim majątkiem. Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę kapitałową, na pewnym etapie działalności, może okazać się zatem niezwykle korzystne dla jej współwłaścicieli. Warto przy tym pamiętać, że przekształcenia spółek nie zawsze są sprawą prostą. O ile zmiana spółki cywilnej w osobową nie jest szczególnie skomplikowana, o tyle zmiana jednej formy spółki handlowej na inną jej formę zwykle wymaga wielu zabiegów prawnych i dopełnienia szeregu skomplikowanych formalności.

Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności i jej prawnej formy, w polskim systemie zawsze istnieje możliwość dokonania zmiany. System prawny pozwala przekształcać spółki osobowe w kapitałowe i odwrotnie, oczywiście zgodnie z obowiązującymi zasadami, po spełnieniu określonych wymogów formalnych oraz spółki cywilne w handlowe, osobowe lub kapitałowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj