Retail to świetnie rozwijająca się branża, ale potrzebuje inteligentnych rozwiązań. Jednym z nich są magazyny konsygnacyjne. Ostatnio zdecydowanie cieszą się one rosnącym zainteresowaniem, głównie w branży handlowej. Mają wiele plusów, m.in. optymalizacja gotówki oraz logistyki. Dowiedz się, co to jest i dlaczego warto się nimi zainteresować.

Co to jest magazyn konsygnacyjny?

Do wdrażania pomocnych usprawnień w przestrzeni magazynowej wymagane są nowoczesne rozwiązania i technologiczne wsparcie. Składy konsygnacyjne to inwestycja w działanie firmy, w wydajną obsługę klienta, zarządzanie dostawami i sprawną realizację zamówień. 

Magazyn konsygnacyjny to specjalnie wydzielony w danym przedsiębiorstwie skład dostawców. Najpierw sprawdziły się w obrocie międzynarodowym i przemyśle, dla którego zostały stworzone. Dzięki nim udało się rozwiązać problem z zapewnieniem ciągłości dostaw. Magazyny konsygnacyjne są dla wielu przedsiębiorstw inwestycją, która zwróci się błyskawicznie i będzie procentować.

Na razie jednak powstawanie składów konsygnacyjnych budzi obawy wielu przedsiębiorców, które maja związek z niejasnością w tym zakresie polskiego prawa. Głównym kłopotem jest zapewnienie rozliczalności produktów z obcego magazynu, a do tego konieczny jest nowoczesny i sprawdzony system informatyczny.

Jak to zatem odbywa się w praktyce?

Otóż obowiązkiem każdego dostawcy jest gwarancja identyfikacji towarów w obcym magazynie. Na bazie ruchów w tym składzie automatycznie są też na bieżąco generowane faktury i inne dokumenty księgowe.

Ważne, by do tematu podejść profesjonalnie i kompleksowo – jak m.in. Etisoft Smart Solutions. Firma ta oferuje m.in. takie rozwiązanie jak kody RFiD, służące do znakowania jednostek logistycznych. Przydatnym elementem systemu Etisoft jest też przestrzenne lokalizowanie pudełek na mapie regałów. Można też wykorzystać sygnał dźwiękowy w celu identyfikacji. 

Więcej na temat składów konsygnacyjnych znajdziesz tutaj: https://www.euvic.com/pl/inteligentny-regal-czyli-magazyn-konsygnacyjny-w-handlu/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj