Wybór technologii drukowania to jeden z kluczowych czynników przy zakupie nowej drukarki. Do wyboru mamy oczywiście drukarki atramentowe oraz drukarki laserowe. Choć technologia laserowa jest dużo nowocześniejsza i wniosła wiele ważnych udogodnień, nie zdołała wyprzeć tradycyjnych drukarek atramentowych, które wciąż proponują dobry stosunek ceny do jakości. A jak wypada porównaniu obu tych drukarek w kwestii kosztów eksploatacyjnych?

Koszty eksploatacji drukarki atramentowej

Drukarka atramentowa wymaga systematycznego wymieniania tuszu. W drukarce mono jest to jedynie tusz czarny, natomiast w drukarce kolorowej dochodzą kolory: niebieski, czerwony i żółty. Dokładne koszty eksploatacyjne zależą od sposobu uzupełniania tuszu. Najdrożej wypadają drukarki z kartridżami, które należy wymienić na nowe po zużyciu koloru. Kartridże potrafią być bardzo drogie, zwłaszcza w przypadku renomowanych producentów. Ich ceny mogą przekraczać 100 złotych.

Aby obniżyć koszty eksploatacyjne, producenci sprzętu opracowali dwie ciekawe technologie. Pierwsza z nich to RC (Refillable Cartridges), a druga CISS (Continuous Ink Supply System). W systemie RC stosuje się tzw. wieczne kartridże, które można uzupełniać tuszem. Z kolei w przypadku drukarek CISS, sam kartridż jest wbudowany w osprzęt drukarki, a użytkownikom pozostaje wymieniać jedynie sam tusz w przygotowanych do tego celu zbiornikach. Brak konieczności wymiany całego kartridża oznacza, że koszty eksploatacyjne są dużo mniejsze. Np. tusz do drukarki Brother – w butelce – można kupić za 7 do 40 złotych (70 ml).

Koszty eksploatacji drukarki laserowej

W przypadku drukarki laserowej mamy toner zawierający specjalny proszek niezbędny do drukowania. Drukarki kolorowe bazują na jednym tonerze, który zawiera w sobie wszystkie cztery kolory. Tonery hp, zwłaszcza te oryginalne, są dużo droższe od tuszu, ich ceny mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Plusem jest to, że często można pozyskać nawet kilkukrotnie tańsze zamienniki od innych producentów. Ponadto, niekiedy zachodzi konieczność wymiany bębna, który nie zawsze wchodzi w skład tonera. W takich drukarkach koszty eksploatacyjne są dużo wyższe.

Należy jednak pamiętać o tym, że tonery zazwyczaj oferują dużo lepszy stosunek wydajności do ceny. W warunkach domowych, tusze zwykle kończą się po kilku miesiącach normalnej eksploatacji, podczas gdy toner może wystarczyć na kilka lat. Jeśli zatem w wybranym modelu można zastosować stosunkowo niedrogie tonery (do 200 złotych), wybór drukarki laserowej okaże się dużo lepszy pod względem kosztów eksploatacyjnych.

Która drukarka okaże się tańsza w eksploatacji?

Zdecydowanie najtańsze okazują się laserowe drukarki mono, w których wystarczy raz na jakiś czas wymienić toner. Tutaj można zamknąć się w kosztach rzędu 100-200 złotych na kilka lat. Nieco droższe okazują się laserowe drukarki w kolorze, zwłaszcza, jeśli konieczna jest osobna wymiana bębnów. Tutaj koszty eksploatacyjne mogą sięgać nawet 400 – 800 złotych w perspektywie kilkuletniej.

Z drukarek atramentowych najlepiej wypadają drukarki RC oraz CISS, w których nie trzeba wymieniać kartridżów, a jedynie sam tuszy. Ceny tuszu są bardzo przystępne, dzięki czemu, roczna eksploatacja może zamknąć się w wydatku rzędu kilkudziesięciu złotych. Najmniej opłacalne wydają się atramentowe drukarki kolorowe z kartridżami. Tutaj koszty eksploatacyjne mogą sięgać nawet kilkuset złotych rocznie, zwłaszcza, jeśli jest to rzadki model renomowanego producenta, do którego znacznie trudniej jest znaleźć tańsze zamienniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj