Nowoczesne ekrany gamingowe powinny wspierać naszą immersję w toku rozgrywki. To peryferia, których zadaniem jest nadawanie multimedialnym doświadczeniom nowej jakości. Jako gracze chcemy widzieć każdy detal, postrzegać każdą dynamiczną zmianę w otoczeniu wirtualnego świata, a także mieć możliwość brania udziału w rywalizacji z innymi graczami – jak równy z równym.

Czym charakteryzuje się monitor gamingowy wysokiej jakości?

Doskonały ekran, który wyraża każdy pojedynczy detal gry, to marzenie niejednego amatora lub amatorki gamingu. Wysokiej jakości obraz z odpowiednim kontrastem i szczegółowością, która zapewniana jest przez rozdzielczość w najwyższym standardzie, zdecydowanie sprawiają, że możemy doświadczać rozgrywki na nowym poziomie. Monitor jako element interfejsu jest szczególnie istotny, ponieważ zmysł wzroku odpowiada za nasze wrażenia z gry. Dobrej jakości sprzęt daje lepsze wrażenie płynności, wyrazistości i responsywności tego, co dzieje się w grze..

Wysoka rozdzielczość, odświeżanie i czas reakcji, czyli czym powinien wyróżniać się monitor gamingowy wysokiej jakości

By móc cieszyć się sprzętem, który zapewni nam tak doskonałe przeżycia w świecie gier, warto zadbać o to, by wybrać monitor o określonych parametrach. Wysokiej klasy monitor gamingowy powinien cechować się wysoką rozdzielczością – np. 4K lub Ultra WQHD, by móc podziwiać każdy detal. Sama szczegółowość nie wystarczy, jeśli nie będzie ona wystarczająco płynna, aby zapewnić nam wrażenie ciągłości świata wykreowanego w komputerze. W tym wesprzeć może nas matryca wyposażona w niestandardowe odświeżanie – np. 144 Hz. Topowe modele gamingowe dysponują odświeżaniem aż 240 Hz. W porównaniu ze standardowymi ekranami o odświeżaniu 60 Hz daje to poczucie niesamowitej płynności i znakomitej dynamiki rozgrywki. Jeśli szybko odświeżająca się matryca zostanie połączona ze standardem G-Sync lub FreeSync, możemy oczekiwać wyjątkowej kompozycji – wysoka rozdzielczość, która wyraża każdy szczegół, będzie wyświetlana w niemalże idealnej ciągłości, bez widocznych dla naszego oka zacięć.

Warto zwrócić uwagę także na opóźnienie. Współczesne matryce monitorów, które mają służyć gamingowi, pozwalają na osiągnięcie czasu reakcji na poziomie 1 m/s. Jest to znakomity wynik, który może przełożyć się na jeszcze lepszą immersję i poprawienie realizmu świata gry. To jednak nie wszystko, co można zrobić, by fantastyczne światy wydawały się żywe i prawdziwe.

Dlaczego monitor panoramiczny jest tak dobrym rozwiązaniem dla graczy?

Szczególnym typem monitora dla graczy jest gamingowy monitor panoramiczny. Urządzenie to cechuje się niestandardową matrycą, która wykonana jest w ratio np. 21:9, a nie standardowym 16:9. Przekłada się to na możliwość wyświetlania większej ilości zawartości gry po bokach. W praktyce sprawia to, że czujemy się, jakbyśmy byli elementem świata danej gry. Nie jest to poziom wirtualnej rzeczywistości w ramach gogli VR, jednak jest stanem pośrednim pomiędzy tą technologią, a konwencjonalnymi monitorami w zakresie budowania relacji z wirtualnym światem. Nie jest to także technologia tak droga i niezbyt powszechnie wspierania jak VR.

Monitory tego typu mogą zostać wzbogacone w zakrzywiony ekran. Wówczas otrzymujemy jeszcze bardziej realistyczne oddanie tego, co twórcy gry chcieli nam przekazać. Taki zabieg sprawia, że treści wyświetlane na ekranie jeszcze lepiej angażują naszą uwagę. Zdecydowanie zmienia to także poziom realizmu – świat wirtualny zaczyna bardziej przypominać świat fizyczny, jest bardziej wielowymiarowy.

Monitor panoramiczny – wielofunkcyjne rozwiązanie

Monitor panoramiczny to nie tylko monitor gamingowy, lecz także świetne narzędzie do pracy. Ze względu na swoje nietuzinkowe proporcje, monitory typu ultra wide dają możliwość korzystania ze sporej przestrzeni roboczej, którą w łatwy sposób można zorganizować. Dzięki nim łatwiej wykonuje się dwa zadania w jednym momencie na jednym ekranie. Może to być przydatne w trakcie nauki, ale także projektowania czy samego grania – to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które doceniane jest w wielu branżach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj