Aby chronić dane, w firmie i nie tylko, obecnie przeprowadzamy stosowne procedury, takie jak na przykład przygotowanie dokumentów dotyczących RODO, Politykę Prywatności itp. To jednak jedynie strona formalna. Przede wszystkim zadbać należy o realne, fizyczne zabezpieczenie danych przed ich wyciekiem. Do tego należy posłużyć się już konkretnymi urządzeniami oraz rozwiązaniami. Jak zatem zorganizować skuteczny system ochrony danych?

Dyski sieciowe NAS

Network Attached Storage to dyski coraz chętniej wybierane. Stanowią bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ oprócz tego, że chronią dane firmy, można łączyć się z nimi z dowolnej lokalizacji. Pod taki dysk podłączyć można co najmniej kilku użytkowników, dzięki czemu wszyscy mają zdalnie dostęp do danych z tego dysku. Użytkownicy tworzą zatem sieć, która korzysta z danych zawartych na dysku NAS. Dyski tego typu mają wiele zalet, na czele z tą, że stanowią fizyczne urządzenia, jakie posiadamy na własność. Niweluje to zatem ryzyko, jakie istnieje podczas korzystania z usług firm zewnętrznych w tym zakresie. Ponadto dyski sieciowe NAS nie wymagają wybitnych umiejętności informatycznych do ich obsługi. To zatem najprostsze, firmowe serwery z jakimi pracować może większość osób z branży informatycznej. Takiego typu dyski najczęściej stanowią serwery stosowane w przedsiębiorstwach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby gościły również w prywatnych domach. Korzystając z dysków NAS można zatem tworzyć wspólną sieć rodzinną jak i każdą inną.

 

Macierze dyskowe

To urządzenia o nieco innym charakterze niż dyski NAS, ponieważ obejmują po kilka dysków o różnorodnym przeznaczeniu. Dyski te są przyporządkowane do licznych grup RAID (Redundant Array of Independent Disks). To prawdziwy zespół działąjący dla waszego przedsiębiorstwa oraz bezpieczeństwa danych. Swoisty kombinat dysków o różnych funkcjonalnościach wzajemnie współpracujących ma zupełnie inny potencjał, niż pojedynczy dysk NAS albo nawet szereg dysków pojedynczych, ale nie połączonych pomiędzy sobą w żaden sposób. Macierze dyskowe pozwalają zatem na osiąganie satysfakcjonujących efektów również przy przetwarzaniu ogromnej ilości powiązanych ze sobą danych. Stanowią zatem alternatywę dla dysków typu NAS wówczas, kiedy musimy przetwarzać nadmierne dla tego ostatniego ilości danych. Macierz nadal stanowi stacjonarne urządzenie, jakie przechowujemy fizycznie w swoim lokalu i nad którym mamy praktycznie całkowitą kontrolę. Czy jednak o bezpieczeństwo danych można zadbać również wówczas, kiedy własna serwerownia jawi się jako zbędny luksus? Oczywiście. Pamiętać należy jednak o kilku istotnych zasadach.

 

Chmura danych

Wielu drobnych przedsiębiorców, zanim ich firmy rozwiną się na tyle, aby własna serwerownia stała się opłacalna, korzysta z zewnętrznych rozwiązań w zakresie przechowywania danych, czyli z tak zwanego hostingu. Wówczas ważne są między innymi kwestie powierzenia przetwarzania danych firmie hostingowej w odpowiednim zakresie i uwzględnienie tego w umowie. Jednocześnie, niezależnie od tego czy posiadamy własne serwery, czy może korzystamy właśnie z hostingu, warto skorzystać także z możliwości przechowywania swoich danych w tak zwanej chmurze. Dane w chmurze pozwalają zabezpieczyć dane przed ich utratą w przypadku ewentualnej awarii własnego serwera, albo problemów z usługami hostingowymi. Dane przechowywane w chmurze są jednak danymi potencjalnie narażonymi na ataki ze strony hakerów. Jak zatem przechowywać je bezpiecznie? Otóż przed umieszczeniem swojego pakietu danych należy je zaszyfrować. Obecnie jest wiele skutecznych programów szyfrujących dane. Ważne jest, aby hasła dostępowe do zaszyfrowanych pakietów i inne informacje pozwalające dostać się do nich przechowywać w miejscu, do którego nikt nie ma dostępu, a najlepiej – znać je na pamięć. Najmniej rozsądne jest przechowywanie ich na komputerze, z którego korzystamy służbowo albo na przykład na skrzynce mailowej. Wydaje się to oczywiste, jednak nieroztropne osoby wciąż padają ofiarami wyłudzenia danych i warto stale o tym przypominać. Tymczasem wysokiej jakości dyski NAS oraz macierze czekają między innymi w witrynie https://www.esus-it.pl/. Warto rozważyć zakup jednego z tych urządzeń na własne potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj