Projektując wystrój wnętrz, personalizując samochód, a nawet komponując kanapkę w sieci restauracji, staramy się zaspokoić nasze indywidualne potrzeby. Wybieramy z architektem meble, bądź też dokonujemy tuningu auta w nadziei, iż produkty dopasowane do nas w lepszy sposób spełnią pokładane w nich oczekiwania, aniżeli dostępne dla wszystkich gotowe rozwiązania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to samo podejście zastosować do oprogramowania, które chcemy wdrożyć w naszym przedsiębiorstwie. Czym są dedykowane rozwiązania IT? Czy mogą odpowiedzieć na potrzeby Twoje, lub Twojej firmy równie skutecznie jak gotowe produkty a może lepiej? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Aplikacja dedykowana – co to jest?

Pracując z gotowym rozwiązaniem technologicznym przez dłuższy okres, czasami można dostrzec, że brakuje mu pewnych funkcji, które (uwzględniając specyfikę naszej pracy) usprawniałyby cały proces. Jest to powszechna sytuacja, ponieważ twórcy rozwiązań pudełkowych nie są w stanie w pełni przewidzieć potrzeb wszystkich klientów, przez co tworzą narzędzia, które spełniają wymogi większości.

Dedykowana aplikacja jest dopasowana do procesów oraz potrzeb organizacji i wspiera ją w realizacji konkretnych zadań. Takie aplikacje często optymalizują poszczególne procesy, usprawniają funkcjonowanie działów firm, lub czynią oferowane usługi bardziej dostępnymi dla klientów. Możliwości zastosowania rozwiązań dedykowanych są bardzo szerokie i mogą odpowiadać na potrzeby zarówno małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych firm.

Przykłady rozwiązań dedykowanych

Rynek produktów IT jest wypełniony po brzegi uniwersalnymi programami oraz aplikacjami. Decydując się na prowadzenie sklepu online, można skorzystać z gotowej platformy sprzedażowej. Rozliczając pracowników, możemy zdecydować się na jeden z wielu dostępnych na rynku programów kadrowo-płacowych. Czasami jednak takie działanie nie wystarczy. Gotowe rozwiązania nie zawsze odpowiedzą precyzyjnie na potrzeby, uwzględniając przy tym specyfikę danego biznesu.

Warto wówczas zainteresować się rozwiązaniami IT szytymi na miarę. Kiedy należy rozważyć wybór dedykowanego systemu? W momencie, w którym potrzebujesz prostej strony internetowej, która będzie przede wszystkim cyfrową wizytówką firmy, skorzystanie z gotowego szablonu może wystarczyć. Jeśli jednak zależy Ci na konkretnych funkcjonalnościach, Twój produkt odpowiada na specyficzne potrzeby niszowej grupy odbiorców i nie ma aktualnie na rynku rozwiązania w pełni spełniającego jego wymogi, lub w momencie, gdy po prostu chcesz mieć większą swobodę edycji na etapie tworzenia rozwiązania jak i jego późniejszego rozwoju, wówczas warto zainteresować się rozwiązaniami dedykowanymi.

Ile branż, tyle systemów dedykowanych. Rozwiązaniami dedykowanymi mogą być:

  • systemy BMP oraz ERP,
  • systemy obiegu dokumentów,
  • portale ogłoszeniowe,
  • platformy edukacyjne.

Oczywiście dedykowana aplikacja nie będzie potrzebna zawsze i wszędzie. Bezcelowym wydaje się pomysł zamawiania oprogramowania na wzór zbioru narzędzi biurowych giganta z Redmond. Wszak nie ma potrzeby odkrywać koła na nowo.

Z drugiej strony oprogramowanie dedykowane dla firm do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem (jak system ERP) lub zarządzanie magazynem (WMS) będzie dobrym przykładem narzędzia dedykowanego, którym warto się zainteresować.

Rozwiązania dedykowane – jakie są ich zalety oraz wady?

Jak każdy produkt, również oprogramowanie na zamówienie posiada zalety i wady. Wśród  największych zalet można wymienić:

  1. Integracja z innymi systemami w firmie – rozwiązania dedykowane mogą wchodzić w interakcję z innymi programami w organizacji, co sprawia, że nie ma potrzeby zastępowania ich nowymi narzędziami z obawy o brak kompatybilności.
  2. Elastyczność – wdrożone oprogramowanie można rozbudowywać, bądź też dostosować do zmieniającej się sytuacji na rynku.
  3. Zero ograniczeń – kreatywny zespół dev
  4. eloperów zaprojektuje każdą funkcję, jaka jest niezbędna, aby uzyskać dokładnie taki efekt, na jakim nam zależy.
  5. Przyjazne dla użytkowników – dedykowane oprogramowanie z uwagi na to, iż precyzyjnie odpowiada na konkretne potrzeby, jest często bardziej intuicyjne
    w obsłudze.

Do podstawowych wad rozwiązań dedykowanych należą przede wszystkim:

  • dłuższy czas tworzenia oraz wdrażania
    systemu,
  • często większe nakłady finansowe w stosunku do gotowych rozwiązań,

Trend, który pozwala obniżyć czas tworzenia aplikacji

Technologia i jej twórcy nie pozostają bierni i wciąż starają się odpowiadać na potrzeby odbiorców. Jednym z zyskujących na popularności rozwiązań technologicznych w ostatnich latach jest no-code i low-code development sposób budowy produktów IT z wykorzystaniem platform i narzędzi niewymagających zaangażowania programistów, lub ograniczających je.
Oczywiście to nie jedyna zaleta, wśród głównych cech projektów opartych o no-code i low-code
jest krótszy czas developmentu i niższa cena wytworzonego rozwiązania.

Korzystając z platform no-code, dedykowana aplikacja mobilna może zostać wdrożona na rynek w czasie krótszym niż siedem tygodni i to przy kosztach blisko o połowę niższych, niż w przypadku klasycznego procesu wytwarzania oprogramowania. Budowa takiej aplikacji w tradycyjnym software house może zająć kilka miesięcy, natomiast korzystając z agencji specjalizujących się w dostarczaniu oprogramowania za pomocą platform low-code/ no-code zajmie to znacznie mniej czasu.

Nawet jeżeli nie zatrudniamy programistów, ani nie posiadamy dużego budżetu, nadal mamy szansę opracować funkcjonalne narzędzie, które spełni nasze potrzeby. Nic dziwnego zatem, że coraz więcej firm w ostatnim czasie decyduje się na rozwiązania no-code.

Kto powinien zdecydować się na rozwiązania IT szyte na miarę?

Branża IT to prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki, która wprowadza na rynek wiele gotowych rozwiązań. Dla firm, które chcą się stale rozwijać, korzystanie z ogólnodostępnych narzędzi nie zawsze będzie optymalnym wyborem.

Z tego powodu przedsiębiorcy i przedsiębiorstwa kładące nacisk na funkcjonalność oraz automatyzację, powinny skierować swoją uwagę na rozwiązania dedykowane.

Jeżeli planowany produkt technologiczny ma być z założenia adresowany do konkretnej grupy odbiorców, warto również w tym przypadku zainteresować się produktem customowym, dzięki któremu wszystkie potrzeby użytkowników zostaną spełnione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj