Jednym z podstawowych urządzeń, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdej stolarni, jest piła formatowa. Umożliwia ona sprawną obróbkę drewna, materiałów drewnopochodnych, a nawet tworzyw sztucznych oraz niektórych metali.

Jej wybór nie jest prostym zadaniem, gdyż parametry muszą być dopasowane do konkretnych potrzeb. Warto dowiedzieć się, na co zwracać szczególną uwagę, aby wybrać najlepszą piłę formatową do stolarni.

Piła formatowa – jak z niej korzystać?

Piła formatowa – nazywana również formatówką – to urządzenie, które pozwala nadać materiałowi poddawanemu obróbce odpowiedni kształt, a także wymiary. Najważniejsze elementy, w które jest wyposażona, to bez wątpienia stół jezdny oraz piła tarczowa.

Charakterystyczną cechą formatówki jest to, że element tnący jest nieruchomy. Regulowana jest jedynie wysokość położenia tarczy, a także jego kąt. Osoba obsługująca urządzenie musi zadbać o odpowiednie ułożenie stołu oraz prowadnic, a następnie umieścić na nim obrabiany materiał i przesunąć go wzdłuż ostrzy. W ten sposób powstają elementy o pożądanych parametrach.

Ogromną zaletą piły formatowej jest uniwersalne zastosowanie. Z jej pomocą można wykonywać nie tylko cięcia wzdłużne, ale i poprzeczne, ukośne czy pod odpowiednim kątem.

Doskonale radzi sobie także z rowkowaniem, formatowaniem czy nacinaniem wpustów. Co ważne, jest to urządzenie, które przyda się zarówno profesjonaliście, jak i osobie zajmującej się stolarką jedynie amatorsko.

Czym wyróżnia się wysokiej jakości piła formatowa?

Wybierając piłę formatową do stolarni, trzeba wziąć pod uwagę następujące parametry:

  • moc silnika – musi być dopasowana do rodzaju obrabianego materiału. W przypadku bardzo twardego drewna najlepiej wybrać model z dużą mocą,
  • rozmiar stołu – przy jego wyborze należy uwzględnić przede wszystkim wielkość pomieszczenia, w którym będzie umieszczona maszyna, a także rozmiary elementów, które będą na nim obrabiane,
  • średnicę tarczy – ten element także musi być odpowiednio dobrany do typu materiału, aby zapewniał precyzyjne cięcie,
  • rodzaj prowadnic – najwygodniejszym rozwiązaniem są wersje na szynie wyposażone w praktyczną miarkę. Natomiast do cięcia długich elementów przyda się prowadnica wzdłużna,
  • kąt nachylenia piły – umożliwia obróbkę materiału pod odpowiednim kątem,
  • prędkość obrotową tarczy – nie może być zbyt niska, gdyż uniemożliwi wygodną pracę. Z kolei zbyt wysoka prędkość może stanowić zagrożenie dla użytkownika,
  • maksymalną głębokość cięcia – zależy od grubości materiału, który będzie cięty za pomocą piły formatowej.

Z punktu widzenia operatora istotne znaczenie ma również poziom generowanego hałasu. Urządzenie powinno pracować cicho, co pozytywnie wpłynie na komfort korzystania z piły.

Formatówka musi także być wykonana z odpowiednich materiałów, które zapewnią jej trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nie bez znaczenia jest także łatwość serwisowania urządzenia.

Nowoczesne formatówki są wyposażone także w szereg udogodnień, które podnoszą komfort i bezpieczeństwo pracy. Można do nich zaliczyć laserowe wskaźniki, które umożliwiają wykonanie precyzyjnego cięcia dokładnie w tym miejscu, w którym powinno się znaleźć.

Innowacyjne systemy odsysania pyłu pozwalają natomiast zachować czystość w miejscu pracy i zapobiegają zabrudzeniu obrabianych elementów. Warto także sprawdzić, czy wybrany model piły formatowej ma możliwość podłączenia do systemu zasilania o dużej mocy. Jest to istotne szczególnie w dużych stolarniach, w których jednocześnie pracuje wiele urządzeń.

Poszukując wysokiej jakości formatówki, warto zapoznać się z ofertą dostępną pod adresem: https://www.maszynydodrewna.com/katalog-maszyn/pily/pilarki-formatowe-2.

Są to niezawodne urządzenia o świetnych parametrach, które doskonale sprawdzą się w każdej stolarni. Wyróżniają się nie tylko niezawodnością i łatwą obsługą, ale także konkurencyjnymi cenami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj