Dropshipping cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród początkujących sprzedawców, którzy chcą niskim kosztem wejść na rynek e-commerce. Model ten pozwala im zresztą nie tylko zredukować wydatki, ale też ograniczyć ilość formalności. Nic więc dziwnego, że wielu z nich zastanawia się nad prowadzeniem sklepu w dropshippingu bez zakładania własnej działalności gospodarczej. O czym trzeba pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie?

Jak działa dropshipping?

Aby zrozumieć rolę firmy w dropshippingu, warto najpierw zastanowić się nad tym, jak właściwie działa ten model sprzedaży. Opiera się on bowiem na współpracy właściciela sklepu internetowego ze specjalną hurtownią. Nie tylko zaopatruje go ona w towary, ale też zajmuje się ich magazynowaniem, a nawet pakowaniem i wysyłką bezpośrednio do odbiorców końcowych.

Wszystko to sprawia, że sprzedawca oszczędza czas i pieniądze na logistyce. Bierze na siebie jedynie odpowiedzialność za pozyskiwanie klientów i prowadzenie działań marketingowych. Przekazuje otrzymywane zamówienia hurtowni, a ona zajmuje się ich realizacją. Sprzedawca nie musi więc prowadzić magazynu i ponosić kosztów z nim związanych.

Rola firmy w dropshippingu

Od 2018 roku każdy sklep internetowy można prowadzić bez konieczności posiadania własnej działalności gospodarczej. Nie inaczej jest w przypadku dropshippingu. Dzięki temu sprzedawca nie musi płacić składek ZUS ani przejmować się formalnościami związanymi z zakładaniem firmy. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie jest pozbawione wad.

Prowadząc sprzedaż w dropshippingu w ramach działalności nierejestrowanej, właściciel sklepu internetowego objęty jest limitem przychodów w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia krajowego. Od lipca 2023 r. wartość ta wynosi więc 1800 zł brutto miesięcznie. Jeżeli chcesz zarabiać więcej, musisz pogodzić się z koniecznością założenia własnej firmy.

Posiadanie działalności gospodarczej w dropshippingu daje Ci zatem możliwość generowania znacznie większych przychodów. Na tym nie koniec, ponieważ prowadząc firmę, dużo łatwiej będzie Ci podejmować współpracę z takimi kontrahentami jak hurtownie dropshippingowe. Rzadko kiedy podpisują one bowiem umowy z osobami fizycznymi.

Kto może prowadzić sprzedaż w dropshippingu bez firmy?

Przed rozpoczęciem sprzedaży w dropshippingu bez firmy, upewnij się, czy posiadasz w ogóle prawo do prowadzenia sklepu w ramach działalności nierejestrowanej. Aby skorzystać z takiej formy biznesu, trzeba bowiem spełnić następujące warunki:

 • Prowadzić sprzedaż samodzielnie, bez wspólników.
 • Nie prowadzić żadnej działalności gospodarczej ani spółki w okresie poprzednich 5 lat.
 • Nie przekraczać miesięcznego limitu przychodów na dany rok.

Jeśli tylko spełniasz powyższe wymagania, nie musisz składać żadnego wniosku o prowadzenie działalności nierejestrowanej. Wystarczy, że zaczniesz sprzedawać.

Współpraca z hurtownią dropshippingową bez działalności

Skoro wiesz już, na jakich warunkach można korzystać z działalności nierejestrowanej, pora zastanowić się nad przebiegiem współpracy z hurtownią dropshippingową. Jak wspominaliśmy, wielu dostawców niechętnie podchodzi do podpisywania umów z osobami fizycznymi. Coraz częściej zdają sobie oni jednak sprawę z rosnącej popularności sprzedaży bez firmy i otwierają się na taką współpracę.

Jeśli uda Ci się znaleźć hurtownię dropshippingową, która świadczy swoje usługi na rzecz sprzedawców bez firmy, przygotuj się na to, że Wasza współpraca i tak będzie w pewien sposób ograniczona. Mowa między innymi o braku dostępu do:

 • preferencyjnych cenników (np. w wyniku osiągnięcia progów rabatowych),
 • kredytów kupieckich (płatności odroczonych),
 • możliwości wystawiania faktur zbiorczych.

Dropshipping bez firmy a podatki

Warto też pamiętać, że prowadzenie sprzedaży na mocy działalności nierejestrowanej nie zwalnia właściciela sklepu internetowego z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego. W przypadku niektórych kategorii produktów obowiązkowe okaże się także opłacanie podatku VAT.

Zalety oraz wady współpracy z hurtownią drophisppingową bez firmy

Jak widzisz, prowadzenie sklepu w dropshippinngu bez działalności gospodarczej ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Zalety dropshippingu bez firmy:

 • bezpieczne testowanie pomysłu na biznes,
 • ograniczenie formalności do minimum (roczne zeznanie podatkowe),
 • możliwość zarabiania do 1800 zł brutto (w 2023 r.) bez konieczności opłacania składek ZUS.

Wady dropshippingu bez firmy:

 • limit przychodów wynoszący połowę minimalnego wynagrodzenia krajowego,
 • gorsze warunki współpracy z hurtowniami (np. wyższe cenniki),
 • ograniczony wybór hurtowni otwartych na współpracę z osobami fizycznymi.

Lista hurtowni dropshippingowych, które nie wymagają firmy

Aby ułatwić sobie wejście na rynek e-commerce bez firmy, warto zapoznać się z listą hurtowni, które podejmują współpracę z osobami fizycznymi. Podpisując umowę z klientem, tacy dostawcy nie wymagają od niego numeru NIP. Szeroki ich wybór znajdziesz w dobrym oprogramowaniu sklepowym, takim jak Sky-Shop.

Lista hurtowni dropshippingowych współpracujących ze sprzedawcami bez działalności gospodarczej obejmuje między innymi:

 • hurtownie z biżuterią i galanterią (np. eCarla, VivaB2B),
 • hurtownie z elektroniką (np. K2distribution),
 • hurtownie z artykułami dla dzieci (np. Satya),
 • hurtownie z gadżetami (np. Handlosfera),
 • hurtownie z artykułami do domu i ogrodu (np.TopStoc, Hanipol, Art2Deco, NovaHurt).

Jeśli zaopatrzysz się więc w dobre oprogramowanie e-commerce, z łatwością znajdziesz hurtownię, która podpisze z Tobą umowę, nawet jeśli nie posiadasz własnej działalności gospodarczej. Warunki współpracy mogą różnić się od tych proponowanych przedsiębiorcom, ale z pewnością umożliwią Ci wygodne prowadzenie sklepu w dropshippingu.

Czy współpraca z hurtownią dropshippingową bez firmy się opłaca?

Współpraca z hurtownią dropshippingową bez posiadania własnej działalności gospodarczej jest jak najbardziej możliwa, ale nie zawsze okaże się trafionym rozwiązaniem. Prowadzenie sprzedaży w takiej formie to dobry pomysł dla osób, które chcą tylko bez ryzyka przetestować swój pomysł na biznes i w bezpiecznym środowisku zapoznać się z rynkiem. W przypadku pozostałych wskazane będzie jednak założenie firmy, która umożliwi im generowanie nieograniczonych przychodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj